خویشاندی عضو شورا با یک سرمایه گذار و سفر پر درد سر

در جلسه شورای شهر عنوان شد:

پاره شدن مشکوک ۴۵ رای کمیسیون ماده صد در شورا!

خویشاندی عضو شورا با یک سرمایه گذار و سفر پر درد سر

شهرداری سال ۹۴را بدون بودجه آغاز می کند

در حالی که انتظار می رود شورا در آخرین جلسات سال به مبحث بودجه پرداخته و وضعیت درآمد و هزینه شهرداری برای یک سال آینده مورد تصمیم گیری قرار گیرد، در یکی از واپسین جلسات سال جاری به تنها موضوعی که پرداخته نشد، بودجه شهرداری بود که بر اساس اطلاع خیام نامه، هنوز حتی شهرداری لایحه آن را نیز به شورا ارایه نکرده است.

اما جلسه شورای شهر هفته گذشته که از آن دسته جلسات شورا بود، که باز هم تا دلتان بخواهد حاشیه ها داشت. جلسه ای که با کوبیدن بر میز و فریاد و طرح اتهاماتی علیه برخی اعضا همراه بود. این جلسه با تأخیر بیش از یک ساعته آغاز شد که گویا علت آن بارش ۵ سانتی متری برف، آن هم در ارتفاعات بود که البته تا عصر آن روز اثری از آن نبود!

بلاتکلیفی طرح جامع نیشابور

در این جلسه صحبت از طرح جامع شهر، طرحی که وضعیت توسعه دست کم ده ساله آینده ی شهر را رقم می زند، به میان آمد. این طرح بیش از سه سال است که در جلسات استانی با حضور رئیس شورا و شهردار، در حال بررسی است اما گویا هنوز برای نیشابور به تصویب نهایی نرسیده است.

حسینی قاضی افزود: این طرح به عنوان راهنمای شهر تا ده سال آینده است ولی شورا خبر ندارد که به چه شکل و در چه مرحله ای است! وی ادامه داد: یک عده افکار شخصی خود را در طرح پیاده می کنند. وی پیشنهاد توقف طرح و بررسی آن توسط شورا را ارائه داد.

پس از این گفت و گو، مقرر شد مشاور طرح در اسرع وقت نسبت به ارائه آخرین وضعیت طرح جامع در شورا حضور پیدا کرده و پس از اعمال نقطه نظرات اعضای شورا نسبت به پیگیری نهایی اقدام کند.

پاره شدن(!) مشکوک آرای کمیسیون خاص!

در ادامه پارسا از اعضای شورا از پاره شدن ۴۵ رأی در کمیسیون ماده صد با وجود امضای عضو شورا، قاضی و نماینده فرمانداری و طرح ناگزیر دوباره آن در کمیسیون هم عرض خبر داد. پارسا تصریح کرد: باید در این کمیسیون کنترل بیشتری صورت گیرد.

شریعتمدار هم چنین واکنش نشان داد که یکی از نقاطی که ممکن است بسیاری دلال بازی ها در آن رخ دهد همین کمیسیون ماده صد است. وی افزود: معلوم نیست پشت این رأی ها منافع چه کسانی در خطر بوده که رأی ها پاره شده است!

در شورا همچنین مصوب شد که در خواست اهالی ابتدای ابراهیم ادهم (ناسیونال) که جلسه پیش مطرح شد، در کمیسیون حقوقی شورا با حضور صاحب ملک و نماینده حقوقی املاک موضوع مطرح و تصمیم گیری شود.

سازه دردسر ساز جاده باغرود

موضوع دیگری که در جلسه مطرح شد و جنجال های زیادی را در پی داشت، سازه ابتدای جاده باغرود بود که سرمایه گذار آن ادعای خسارت از شهرداری کرده است.

جدی، که گفته می شود با سرمایه گذار مزبور رابطه فامیلی دارد، با طرح ادعای وی داشت: این درخواست طبق قانون باید به هیأت سه نفره ارزیابی برود و در صورت تأیید خسارت، ۵۰ درصد آن توسط شهرداری پرداخت و ۵۰ درصد مابقی بابت تأسیسات و برق و آب، به سرمایه گذار داده شود.

شریعتمداری در واکنش اظهار داشت: این قرارداد از ترکمنچای هم بدتر است، شهرداری زمین رایگان در اختیار این آقا قرار داده است، آن هم برای کافی شاپ، هیچ منفعتی که برای شهرداری ندارد، حال باید خسارت هم پرداخت کند؟!

وی افزود: به جان چهار فرزندم اگر ریالی شهرداری بابت آن پرداخت کند کفن می پوشم و جلو شهرداری تحصن می کنم! سازه ای که بعد از پنج سال مستهلک می شود و باید به انبار اسقاط شهرداری منتقل شود، چه نفعی برای شهرداری دارد؟

جدی ادامه داد: این قرار داد در شورای قبل بسته شده بود و فقط برای جابجایی آن در این شورا مطرح شد.

شریعتمداری با بیان اینکه چون طرف قرارداد یکی از بستگان عضو شورا است، لابی کردید و این قرارداد بسته شد! من همان زمان هم مخالف بودم، ادامه داد: حالا که برای تأمین آب سازه، تانکر بالای آن تانکر ساختند و سازه خراب شده است ادعای خسارت کردند.

جدی بار دیگر اظهار داشت: زمانی که به به و چه چه می کنیم و وعده سود ۴۰ درصد به سرمایه گذار می دهیم، باید فکر اینجا را هم بکنیم.

جدال شریعتمداری و جدی با اظهارات شریعتمداری، چنین ادامه یافت: آیا هر شهروندی که بخواهد در جاده باغرود کافی شاپ بزند زمین رایگان در اختیارش قرار می دهید؟ آقای جدی! اینجا شیروان نیست که از الان می خواهی برای مجلس تبلیغ کنی!

جدی که برافروخته بود گفت: من اگر بخواهم در شیروان با ۲۵۰ کیلومتر فاصله کاندیدا شوم چه ربطی به اینجا دارد؟ وی افزود: اتفاقا ممکن است چون شهردار با آن عضو شورا مشکل دارد یک سال و نیم معطل ش کرده است!

این بحث ها که دقایقی دیگر ادامه یافت در نهایت بر خلاف انتظار شریعتمداری، نظر کمیسیون مبنی بر بررسی ادعای خسارت در هیأت ارزیابی رأی آورد که ناگهان شریعتمداری میکروفون را به میز کوبید و با فریاد گفت: چرا با پول بیت المال چنین رأی هایی صادر می کنید؟ وی ادامه داد: اگر قرار شد سرمایه گذار خسارت دهد نه شهرداری چه می شود؟ که با اضافه کردن تبصره نهایی مبنی بر اینکه کمیته حل اختلاف بررسی نماید چنانچه خسارتی به شهرداری وارد شده است، سرمایه گذار نقدا پرداخت کند، غائله خاتمه یافت.

باز هم حکایت سفرهای اعضای شورا

در ابتدای جلسه، موضوع سفر رییس و تنی چند از اعضای شورای شهر به تهران ، که دلخوری برخی اعضا را به دنبال داشته، به میان کشیده شد.

صائب نیا با طرح موضوع به این شکل که «همکاران از من سوال کردند که سفر چند روز پیش رئیس شورا و چهار نفر دیگر از اعضا به تهران برای چه موردی بوده است» ادامه داد: اگر از طرف ارشاد دعوت نامه ای آمده چرا در صحن قرائت نشده است و من به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی خبر نداشتم؟

رییس شورا که از این پرسش در صحن علنی ناراحت به نظر می آمد با بیان این که اگر همکاران سوالی داشتند خود ما زنده بودیم می توانستند سوال کنند، اظهار داشت: هیچ دعوت نامه ای ارسال نشده و ما از بیرون دعوت شدیم. برنامه هم جشنواره بین المللی دوسالانه خیام بوده است که از صفر تا صد آن را نیشابوریان مقیم تهران انجام دادند و نام نیشابور در ۷۵ کشور دنیا مطرح شد.

حسینی نیز که معترض به نظر می آمد با اشاره به اینکه نمی شود شهردار تیمی ثابت را همواره با خود به این طرف و آن طرف ببرد، افزود: یکی از علت های استیضاح شهردار همین باند بازی ها بود، این چه سفری بوده که رئیس کمیسیون فرهنگی بی اطلاع بوده، من که به تهران رفت و آمد دارم خبر نداشتم؟ وی ادامه داد: «اگر با هزینه شخصی نرفته اید باید پاسخگو باشید.»

در پی این مباحث، صالح آبادی با بیان این که مغلطه نکنید و به جلسه بازگردید سعی کرد اوضاع را آرام کند ولی حسینی ادامه داد: چرا جلو خبرنگاران می گویید مغلطه کردیم؟! چرا باید برای چنین جشنواره ای هزینه شود و پنج عضو شورا بروند؟

این گفته ها به اقناع اعضای معترض منجر نشد به طوری که یکی دیگر از اعضا نیز خطاب به صالح آبادی چنین واکنش نشان داد: از زمانی که شما رئیس شورا شده اید سفرها بدون برنامه انجام می شود، لطفا این قضیه را بیشتر مدیریت کنید.

در نهایت صالح آبادی با بیان اینکه این ایراد وارد است، فضا را آرام تر کرد.

آزاده مهدیار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “خویشاندی عضو شورا با یک سرمایه گذار و سفر پر درد سر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.