خون بدهیم یا حجامت کنیم , رکوردداران اهدای خون در نیشابور

امیرحسین دهنوی

خبرنگار

 

IMG10101667در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد.از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران دکتر فریدون علا بود.

اهدای خون، به عنوان یکی از شاخص¬های مهم هم دلی، احساس مسئولیت و پیوند با هم نوع، در جامعه کنونی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ترویج فرهنگ حیاتی اهدای خون، با توجه به افزایش روزافزون حوادث، سوانح و بیماری های مختلف، در جامعه امروزی بسیار ضروری است و باید این امر، جزءِ ارکان اصلی هم دلی و انفاق در نظر گرفته شود.

اگرچه این امر، در سال های اخیر، با آگاه سازی مسئوولان، در مقایسه با سال های پیش، رشد بسیاری داشته؛ ولی نیاز حیاتی جامعه اکنون به خون هم افزایش یافته و اقدام خداپسندانه اهدای خون نیز باید طبق نیاز جامعه، گام به گام، بیشتر و بیشتر شود.

خبرنگار «خیام نامه»  همزمان با فرارسیدن روز جهانی اهداکنندگان خون ضمن مصاحبه با رئیس پایگاه انتقال خون نیشابور  اقدام به جمع‌آوری و انتشار آخرین آمار و رکوردهای اهدای خون در نیشابور  کرده است.

دکتر ذبیحی در گفتگو با «خیام نامه» وظیفه سازمان انتقال خون را تأمین خون کافی و سالم دانست و تصریح کرد: تأمین خون با اولویت بر سلامت آن یکی از وظایف سازمان انتقال خون است تا همیشه خون در دسترس باشد.

وی با بیان اینکه هر واحد خون اهدایی جان سه نفر را نجات می دهد افزود: بیشترین نوع اهدا در سازمان انتقال خون، اهدای خون کامل می باشد.

وی ادامه داد: خون کامل موارد مصرف بسیار محدودی دارد و در اغلب موارد به صورت  گلبول های قرمز ( برای کم خونی ها یا خونریزی ها)، پلاکت ها (برای بیماری های خون ریزی دهنده، هنگامی که شمارش پلاکتی کاهش یافته است.)  و پلاسما (که برای تأمین پروتئین های خون) جداسازی شده و سپس مورد مصرف قرار می گیرند. که در این میان بعد از اهدای خون  پلاسما ظرف۲۴ساعت و سلولهای خونی ظرف ۳-۴هفته جایگزین شده وآهن نیز در مدت ۸ هفته جایگزین می شود.

وی خاطرنشان کرد: عمر خون‌های فرآوری شده گلبول قرمز ۳۵ تا ۴۰ روز، پلاسما دو سال و پلاکت سه تا پنج روز است.

ذبیحی با بیان این که خون‌های اهدایی با توجه به نیاز خود نیشابور مصرف شده و در صورت وجود خون مازاد به مشهد و سبزوار ارسال می‌شود، افزود: بیشترین استفاده کنندگان از خون‌های اهدائی بیماران تالاسمی هستند که این بیماران با توجه به شرایط خاص باید از خون اهدایی تازه و چند مرتبه در هفته استفاده کنند.

وی با بیان این که کمبود گروه های خونی منفی  همیشه معضلی برای پایگاه انتقال خون است گفت: از نظر فراوانی گروه‌های خونی AB منفی کمترین فراوانی را دارد و گروه خونی O مثبت نیز پر مصرف‌ترین گروه خونی است.

رئیس پایگاه انتقال خون نیشابور با بیان این که بانک خون نیشابور در وضع خوبی قرار دارد و کمبود خونی احساس نمی شود گفت: در طول سال اردیبهشت ماه بیشترین و ماه رمضان کمترین متقاضی اهدا خون را داریم.

رکورد داران اهدای خون در نیشابور

دکتر محمد حسن شیخ‌الاسلامی پزشک ۷۸ ساله شیرازی  پدر اهدای خون ایران سه رکورد جهانی در امر انتقال خون دارد که مهم ترینِ آن، رکورد بالاترین آمار اهدای خون است که چند سالی‌ است از آن اوست و در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شده است و به ۲۰۰ مرتبه اهدا نزدیک شده است. این در حالی است که در نیشابور آقای خوجانی با ۹۷ بار اهدای خون و شوروزی با ۸۷ مرتبه رکورداران اهدای خون نیشابور هستند.

ذبیحی در خصوص رویکرد های جدید سازمان در سال ۹۵ بیان داشت: بانوان درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، بنابراین یکی از تصمیمات سازمان انتقال خون افزایش جلب مشارک خانم ها در امر اهدا خون است.

وی با بیان این که سهم بانوان دراهدا خون کمتر از هفت درصد است، افزود: در اهدا خون توسط بانوان شاخص خوبی نداریم که البته در همه کشور این مشکل وجود دارد و باید به سمتی برویم که مشارکت بانوان در اهدای خون افزایش یابد.

وی با اشاره به مهمترین تفاوت خون زن و مرد گفت: کمتر بودن مقدار هموگلوبین خون زنان، (که باعث میشود قلب، تعداد ضربان بیشتری داشته باشد) همچنین کمتر بودن میزان حجم خون در زنان از مهمترین تفاوت های خونی زنان و مردان است که البته این موارد مشکلی در اهدای خون ایجاد نمی کند.

ذبیحی درباره اینکه چه آزمایشاتی بر روی خون اهدایی انجام می شود گفت: برای حصول اطمینان از سلامتی خون های اهدائی ، تمام خون ها از نظر هپاتیت B، هپاتیت C، ویروس HIV ( عامل ایدز )، سیفیلیس و در استان خراسان ویروس HTLV1 ( عامل یک نوع بیماری عصبی یا لوسمی)  آزمایش می شوند که از بین این موارد هپاتیت C  و B و ویروس HTLV  شایع ترین بیماری های شهروندان نیشابوری است .

افزایش ده درصدی اهدا کنندگان خون

ذبیحی با اشاره به افزایش ده درصدی اهدا کنندگان خون در سال گذشته، خاطرنشان کرد: شهروندان نیشابوری در سال  ۹۴  چهارده هزار و ۲۲۴ مراجعه به پایگاه اهدای خون را به ثبت رساندند که از  این تعداد دوازده هزار نفر موفق به اهدای خون شده اند. از ابتدای سال ۹۵ تا کنون نیز هشت هزار نفر موفق به اهدای خون شده اند که از این تعداد سه هزار و ۹۰۰ نفر مرد و ۲۴۶ نفر زن بوده اند که از این تعداد دو هزار نفر به صورت مستمر و ۸۴۰ نفر برای اولین بار خون اهدا کرده اند .

وی با اشاره به سهم  دو هزار نفری  اهداکنندگان مستمر خون در سال ۹۵ که در این مدت دو بار برای اهدای خون مراجعه کرده‌اند، افزود: تشویق اهداکنندگان جوان و بار اولی برای پیوستن به گروه اهداکنندگان مستمر در دستور کار اداره کل انتقال خون استان  و نیشابور قرار دارد که امیدواریم با همکاری سایر ادارات طرح های تشویقی برای این افراد در سطح جامعه در نظر گرفته شود.

پرمصرفترین بیمارستان های نیشابور

افزایش جمعیت و بالارفتن تصادفات نیاز به خون را افزایش داده است. بر اساس آمارهای موجود بیمارستان‌ های  ۲۲ بهمن با مصرف ۲۷۰۰ واحد خون و حکیم با مصرف  ۱۵۰۰ واحد و همچنین بیمارستان قمر بنی هاشم با مصرف ۳۰۰ واحد مصرف خون بیشترین خون های اهدایی هستند.

حجامت کنیم یا اهدای خون؟

یک متخصص بیماری های خونی به «خیام نامه» می گوید: برخی افراد این باور را در جامعه ترویج می کنند که با انجام حجامت خون کثیف از بدن خارج می شود، ولی با اهدای خون،خون تمیز از بدن گرفته می شود در حالی که جریان خون بطور دائم بدون توقف و تجمع در محل خاصی در سیستم قلبی عروقی در جریان است و واژه ای تحت عنوان خون کثیف و تجمع یافته در یک محل بی معنی و غیر علمی است.

دکتر جعفریانی می افزاید:  در حجامت، چون یک روش تهاجمی است اولین خط دفاعی بدن (پوست) شکسته می شود و احتمال ابتلا به بیماری های عفونی افزایش می یابد. در حجامت خون فرد دور ریخته می شود، در حالی که با اهدای خون می توان جان ۳ بیمار را نجات داد. همچنین در اهدای خون به علت استفاده از وسایل استریل و یک بار مصرف امکان ابتلا به هیچ بیماری عفونی وجود ندارد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.