خورشید تابید، خانم نماینده آفتابی شد

حضور میدانی هاجر چنارانی پس از بحران سیلاب ها

در اوج بارندگی های روزهای ابتدایی سال جدید و با وجود احتمال خطر سیل به ویژه در نقاط حادثه خیز شهرستان از جمله روستاها، هاجر چنارانی، نماینده مردم در مجلس، یکی از مسئولان غایب آن روزها بود. اگر چه حضور نماینده مجلس، که مسئولیت اجرایی ندارد، در آن ساعات چندان ضروری به نظر نمی رسید، اما تکاپوی او در روزهای آفتابی و عکس های ریز و درشتی که از حضور خود در مناطق سیل گرفته به صورت پیاپی منتشر می کرد، نشان داد که این حضور اگر برای هیچ کس اهمیت نداشته باشد، برای خود خانم نماینده اهمیت خبری و تبلیغی دارد.

این ها در حالی بود که حمید گرمابی دیگر نماینده شهرستان از آغاز بارش ها خود رابه شهرستان رساند و ترجیح داد که تعطیلات را در کنار ماموران خدمات عمومی و مدیریت بحران بگذراند تا شاید با بازدید از نقاط حساس شهرستان و نظارت مستقیم بر نحوه کار ستاد مدیریت بحران کمکی باز کردن گره کار داشته باشد.

به جز حمید  گرمابی البته مسئولان مستقیم نظیر فرماندار، شهردار و برخی دیگر از اعضای ستاد بحران با حضور میدانی در نقاط مختلف شهرستان علاوه بر نظارت و مدیریت، در کنار اخبار و تصاویر هولناک بروز سیل در شمال و غرب کشور، قوت قلبی برای مردم شهرستان و کارمندان و کارگرانی بودند که تعطیلات خود را صرف مبارزه با خطر سیلاب می کردند.

اما غیبت پر رنگ هاجر چنارانی، با یک حرکت ظاهرا سیاسی همراه شد که در دل خود تناقض های جالبی داشت. او در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: در بحران اخیر حاصل از بارندگی های نیشابور «خیلی از مدیران پای کار نبودند»، همان طور که رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور الان در سفر فرانسه به سر می برد و من گزارش این کم کاری را به وزیر بهداشت کتبا اعلام می کنم.

رئیس علوم پزشکی البته عضو ستاد بحران است و با وجود نقش قابل توجه سایر مسئولان دانشکده در مدیریت بحران، عدم حضورش در چنین روزهایی شاید حق نقد را به چنارانی بدهد. اما برخی نیز این رفتار او و مصاحبه اش را نوعی فرار رو به جلو برای توجیه غیبت خودش در روزهای بحرانی ارزیابی می کردند.  او هرگز به این موضوع پاسخ نداد که در اوج بارش های فروردین ماه و آغاز نوروز کجا بوده است.

پس از فروکش سیلاب و رفع خطر از شهرستان چنارانی با انتشار تصاویری فراوان از بازدید میدانی خود از نقاط مختلف شهرستان با این عنوان که «در حال نظارت بر نقاط آسیب دیده از بحران است!» کوشید غیبت خود در انظار را در جبران کند و شاید هم به شیوه همیشگی، با حمله به مسئولی دیگر، آن هم به کمک خبرگزاری همفکرش (فارس) و ایجاد سوالی حاشیه ای، خود را از متن پرسش های مردم کنار بکشد.

این ها در حالی است که یک منبع آگاه به «خیام نامه» اعلام کرد، هاجر چنارانی پس از آمدن به نیشابور در تماسی با فرمانداری شهرستان خواستار برگزاری جلسه ای با عنوان «ستاد بحران» شده بود و این جلسه را نیز تشکیل داده و خبر و تصویر آن را در کانال اطلاع رسانی خود منتشر کرد، آن هم البته در روزهایی که آفتاب در نیشابور تابیدن گرفته بود.

گفتنی است چنارانی پیش از این نیز رئیس دانشکده علوم پزشکی را به دو تابعیتی بودن متهم کرده بود، اتهامی که هیچ گاه ثابت نشد. این اتفاق اگر چه نشان از ادامه اختلاف میان این نماینده مجلس با رئیس دستگاه اداری فوق دارد، اختلافاتی که شاید بی ارتباط با انتخابات پیش رو و کاندیداهای احتمالی آن نباشد، اما این مصاحبه  راشاید بتوان نوعی حرکت فرافکنانه ارزیابی کرد برای آن که افکار عمومی نپرسند: «خود خانم نماینده کجا بود و چرا این قدر دیر رسید؟»

به هر روی با تکنیک های خبری می توان از آب سیلاب هم کره گرفت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.