خواننده‌ای که نمی‌تواند ترانه‌ای تازه بخواند… ( کلبه کتاب )

مهدی کاکولی

سلام! یک هفته نبودیم و در این مدت کلی اتفاق تازه افتاد که البته خیلی هم مهم نبود! تا جایی که به ما مربوط است کلی قول و قرار و وعده و وعید از مسئولان شنیدیم برای سامان بخشیدن به بازار کاغذ که عملا باد هوا بود و گویا فقط به ناشران نورچشمی و کتاب‌های تایید شده‌شان تعلق گرفت والا در کتاب‌های دیگر، کماکان روند صعود قیمت ادامه دارد. بماند که برخی ناشران، عملا کتاب‌های کم‌فروش‌تر را از چرخه چاپ خارج کرده‌اند و یا به تیراژهای صد‌تایی و دویست‌تایی بسنده می‌کنند. بگذریم.

 

قدرت بی‌قدرتان

این عنوان جذاب از آنِ کتابی است از «واتسلاف هاول» که به تازگی به دستمان رسیده است. «قدرت بی‌قدرتان» در مجموعه «تجربه و هنر زندگی» منتشر شده که خشایار دیهیمی سرپرست آن است و تلاش می کند کتاب‌هایی را برگزیند برای «نور تاباندن بر زوایای تاریک و پیچیدگی‌های مسائل زندگی و دعوت از خود ما برای تفکر بیشتر و یافتن راه‌حل‌های مخصوص به خودمان.»  اما کتاب حاضر را احسان کیانی‌خواه ترجمه کرده و توسط نشر نو در ۱۶۴ صفحه با قطع پالتویی منتشر شده و قیمتش هم ۲۱هزارتومان است. چند سطر از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

چرخ دنده‌ها

«…افراد چیزی بیش از چرخ‌دنده‌های کوچک یک دستگاه غول‌پیکر نیستند و معنا و اهمیتشان فقط منحصر به نقشی می‌شود که در این دستگاه دارند. شغلشان، مسکنشان، جابه‌جایی‌شان، جلوه‌های اجتماعی و فرهنگی‌شان و خلاصه همه چیزشان باید هرچه سفت و سخت‌تر وابسته به دولت، از پیش تعیین‌شده، نظم‌یافته، و تحت نظارت باشد. هر نوع انحراف از مسیر تجویزشدۀ زندگی در حکم خطا، بی‌بند‌و‌باری و لجام‌گسیختگی است. از آشپز رستوران گرفته، که نمی‌تواند بدون اخذ مجوزِ هزارشرطۀ دستگاه بوروکراسی غذای خاصی را برای مشتریانش آماده کند، تا خواننده‌ای که نمی‌تواند بدون موافقت بوروکراسی ترانۀ تازه‌ای را در کنسرتش اجرا کند…»

 

 

کتاب‌های تازه

تازه‌ترین کتابی که منتظرش بودیم «قاشق چایخوری» از هوشنگ مرادی کرمانی رسید! ۲۱۵صفحه دارد و قیمتش هم ۳۰هزارتومان. متاسفانه هوشنگ خان گفته که تصمیم دارد بازنشسته شده و دیگر ننویسد و این آخرین کتابش است. امیدواریم که تجدید نظر کند و باز هم بنویسد.

کتاب بعدی، خاطرات خانم «بلقیس سلیمانی» است با عنوان «نام کوچک من بلقیس» که انتشارات ققنوس منتشر کرده. این کتاب ۲۲۴ صفحه دارد و قیمتش هم ۲۵هزار تومان است. نشر پرتقال هم سه تا کتاب تازه منتشر کرده که ادامه‌ی مجموعه‌های قبلی است: «مدرسه جاسوسی۵ (سرویس اطلاعاتی)، سرینیتی۲ (بازگشت اوسیریس)، زویی و عینک ایده‌ساز۵ (آخرین دانه سحرآمیز).

 

بقیه کتاب‌ها را فهرست‌وار می‌آورم:

*کوبانی/ ژان دوست/ جمال مشمایی/ نشر اندیشه احسان/ رمان خارجی/۴۹۱ صفحه/قیمت: ۵۸۰۰۰تومان

*خونه پشتی/ آنه فرانک/ الهام دلاور/ نشر جغد/ زندگینامه/۳۷۶ صفحه/ قیمت: ۳۹۵۰۰تومان

*مرد غیر قابل اعتماد/ یوستین گوردر/ اعظم خرام/ نشر کتاب پارسه/ رمان خارجی/۲۸۰ صفحه/ قیمت: ۳۹۰۰۰تومان

*گوهر آیین زردشت/ پردز اکتر شروو/ خشایار بهاری/ نشر فرزان روز/ ادیان

۳۲۴ صفحه/ قیمت: ۶۰۰۰۰تومان

*آنگونه که خود را یافتم/ اروین یالوم/ نازی اکبری/ نشر ققنوس/۳۹۸ صفحه/ قیمت: ۴۲۰۰۰تومان

در پی چیزی که گم شده

این هفته یک کتاب نیشابوری تازه داریم از «مجید محمدی پناه»، هنرمندی که در زمینه سینما و عکاسی فعال است اما حالا با یک کتاب شعر، پا به کتابفروشی‌ها گذاشته. «در پی چیزی که سال‌هاست گم شده است» عنوان مجموعه شعرهای سپید ایشان است که انتشارات نوش آفرین تهران در ۵۶ صفحه و با قیمت ۱۳هزارتومان منتشر کرده است. یک شعر از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

کنار پنجره

دختری که پیانو می‌زد

حامله شد از هوای بی‌رمق شهر

و نت‌های بلوغش را

روبروی آینه

با لب‌های کبود

در تلاش نافرجام بوسیده شدن

روی ناف بالا آمده‌اش نواخت

کمی بعد اما دوباره ایستاد کنار پنجره

خودش را دید در حسرت نگاه دختر نابالغ طبقه ششم

کمی غمگین‌تر شد

انگشتان کشیده‌اش را بیرون برد از قاب پنجره

و پرواز داد

نت‌های زندگی‌اش را

آرام آرام با ملودی سقوط تنش

 

وصال نیشابور (۲۰)

بخش دیگری از سفرنامه «مسعود خیام» به نیشابور که در حوالی سال ۱۳۷۰ انجام شده (از کتاب «خیام و ترانه‌ها»، نشر نگاه):

(بر مزار خیام)… از گل های سرخ خبری نیست. بالای سر فیتز جرالد در انگلستان بوتۀ گل سرخ نیشابور هست اما این‌جا نه. تداعی معانی و تسلسل خواطر هم از آن چیزهاست. همیشه در ذهن من سلسلۀ پشت سر همی از نام‌های فیروزه – نیشابور – خیام – هدایت – فیتز جرالد با هم می‌آید… کشش خاک این‌جا مرموز است. سیروس می‌گوید: «نمی‌شود ایرانی بود و بالاخره به یک جای این‌جا جذب نشد.»

به او می‌گویم همۀ زندگی گذشتۀ ما در نیشابور زیر خاک است. در نیشابور همۀ ریشه‌ها در خاک خفته. این‌جا ملتقای ما با گذشته است. این کشش نیز همگانی است. با شفیعی کدکنی نیشابوری در کوچه باغ‌های نیشابور پرسه می‌زنم. نیشابور از انتهای جهان می‌خواند:

آن چه می‌خواهم نمی‌بینم

وآن چه می‌بینم نمی‌خواهم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.