خنیاگران کوچه باغ های نیشابور در هفته فرهنگی

گزارشی از اجراهای موسیقی هفته فرهنگی نیشابور

خنیاگران کوچه باغ های نیشابور در هفته فرهنگی

 

شب نخست و در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی که در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، خواننده نام آشنای نیشابوری حجت اشرف زاده به اجرای برنامه پرداخت، سپس برنامه انتهایی این افتتاحیه با اجرای موسیقی گروه رهاوی به سرپرستی محمد شمس آبادی با اجرای قطعاتی در مقام شور و دشتی همراه بود، در این گروه، تار مهدی افشاری نیا، کمانچه ی محمد شمس آبادی و تنبک و دفِ آرمان نادری با آواز سیاوش شاکری همراهی می کردند.

سومین شب هفته فرهنگی در تاریخ ۱۵مهر با اجرای گروه موسیقی شادیاخ به سرپرستی مجتبی روزبه همراه بود. این گروه با اشعاری از عطار نیشابوری در دستگاه اصفهان به اجرای قطعاتی پرداختند و با استقبال فراوانی از سوی حضار مواجه شدند. «شادیاخ» را تار مجتبی روزبه، آواز محمد خیری، عود امیرحسین خیاطی، نی و دف امیر سلطانی، تنبک محمد علی آبادی و سنتور بشیر مسلمی نواخت.

شب چهارم با اجرای گروه سپهر به سرپرستی محسن قربانی به پایان رسید. این گروه آواز افشاری را با قطعاتی از استاد پرویز مشکاتیان و آواز فرهاد وحدتی نژاد اجرا کرد. تار محسن قربانی، سنتور فرشید شعبانی و تنبک و دف محمد پرویزیان نواآفرینان این برنامه بودند.

شب ششم هم با گروه موسیقی سپهر به سرپرستی محسن قربانی بود و اجرای قطعاتی از استاد مشکاتیان که در دستگاه شور همراه بود.

شب هفتم این مراسم مصادف با ۱۹ مهرماه بود که در بخش پایانی این مراسم گروه موسیقی شادیاخ به سرپرستی مجتبی روزبه اجرای دوم خود را در دستگاه شور به اتمام رساندند، این گروه به یاد مرحوم استاد پورعطائی که به تازگی از میان ما رخت بربست، در بین قطعات خود تصنیفی از این استاد را اجرا کردند.

بشیر مسلمی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.