خلف وعده استانداری برای بودجه ایجاد کتابخانه مرکزی نیشابور: مسئولان نیشابور به جای ۲ میلیارد به ۱۸۰ میلیون تومان راضی می شوند؟

فروغ خراشادی/ دهه ی پایانی آبان ماه ۹۶ ، مقارن با بیست و پنجمین هفته ی ملی کتاب و  کتاب خوانی است. رونمایی از پوستر بومی هفته ی کتاب در دومین روز این رویداد فرهنگی در محل کتابخانه ی شریعتی، برگزار شد. همین طور نشست خبری با حضور مدیران سیاسی و فرهنگی شهرستان با همکاری و همراهی انجمن های کتاب سیمرغ شکل گرفت تا ضمن اطلاع رسانی درباره ی محور فعالیت ها و برنامه های تدارک دیده شده، خبرنگاران پرسش های حوزه ی کتاب را با مسئولان در میان بگذارند. درودی، رئیس شورای شهر و باری، یکی از اعضا، نجفی شهردار، کرخی رئیس اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقدم پاشا سرپرست اداره ی کتابخانه های عمومی شهرستان، گرمابی نماینده ی مجلس و شیبانی فرماندار نیشابور، مسئولانی بودند که به اتفاق محمد احمدآبادی، موسس انجمن کتاب سیمرغ، در این نشست حضور داشتند.

جدول زمان بندی برنامه های فرهنگی شهرستان در هفته ی کتاب

برنامه های این هفته از زبان مقدم پاشا بیان شد که شامل حضور در کتابفروشی ها ، همایش بزرگ کتاب، کودک و خانواده و اختتامیه ی دومین جام  باشگاه های کشوری کتاب کودک و نوجوان می شد. اگر چه همایش کتاب، کودک و خانواده در همدردی و همراهی با کودکان آسمانی زلزله ی غرب کشور، به بعد موکول شد، اما دیگر برنامه ها به قوت خود باقی ماند. به برنامه ها و اهداف دیگری هم اشاره شد مانند: جیب کتاب، اتوبوس سیار هفتگی کتاب در روستاهای محروم و برگزاری نشست های کتاب خوان و سمینار تخصصی کتاب در فرهنگسرای وکیلی .

افزایش سرانه ی مطالعه ی کتاب در نیشابور، آرمان یا آمار ؟

در این نشست،کرخی، دبیر ستاد پایتختی کتاب و رئیس اداره ی ارشاد، از افزایش سرانه ی مطالعه در نیشابور خبر داد و گفت : طبق آرمان هایی که در مراسم اعطای پایتختی کتاب تعریف کرده ایم، باید سرانه ی مطالعه ی کتاب در نیشابور دو یا سه برابر می شد  و اکنون بر مبنای افزایش خرید کتاب از کتابفروشی های شهر، تخمین زده می شودکه به این آرمان ها نزدیک شده ایم . وی از افزایش فروش ۶۷ درصد در حوزه ی کودک و   بیش از ۴۰درصدی  در حوزه ی بزرگسال خبر داد.

آمار ارائه شده در کنار گفته ی عباس زوار، مدیر کتابفروشی نشردانش، و مهدی کاکولی، مدیر کتابفروشی کلبه ی کتاب کلیدر، قابل جمع نیستند. این دو که از افراد با سابقه در عرصه ی فرهنگ شهرستان اند، نه تنها فروش کتاب را بیشتر از گذشته نمی دانند، بلکه معتقدند با توجه به افزایش ۲۰درصدی قیمت کتاب ها و ثابت ماندن مبلغ فروش، در سال گذشته به میزان ۲۰ درصد از حجم فروش کاسته شده است. کاکولی این آمار را تنها در صورتی درست می داند که بر اساس فصل تخفیف ۲۰درصدی کتاب و فقط در یک بازه ی زمانی کوتاه، محاسبه شده باشد.

اعطای هدایای ویژه به مهمانان ویژه در میانه ی نشست خبری

با گذشت نیم ساعت از جلسه و پیش از خروج ناگهانی نجفی، شهردار، که ضمن صحبت های کوتاهش اهمیت کتاب و کتابخوانی را یادآور شد، کرخی ضمن معرفی نوروزی، کوهنورد معروف پلنگ برفی، از اهدای هدیه ی ویژه ای به مهمانان خبر داد. این هدایا شامل عکس های نوروزی از قله ی K2 ( کِی تو) می شد که وی ضمن صعود بدون اکسیژن به این قله، از آن عکاسی کرده است.

این اتفاق با ترک جلسه از سوی دو تن از هنرمندان، به نشانه ی اعتراض همراه شد.

از هدایای پایتختی کتاب چه خبر؟

بخش دوم جلسه که به پرسش و پاسخ اختصاص داشت با اشاره ی کرخی به نقدهای وارد شده به نمایشگاه اخیر، آغاز شد. وی با بیان این نکته که تا کاری انجا نشود، نقدی نخواهد بود، باب پرسش گری را باز کرد.

نخست خبرنگار فرسیمرغ درباره ی عدم تخصیص بودجه ی بیست میلیارد ریالی برای ساخت کتابخانه ی مرکزی حرف زد. همان بودجه ای که به شرط احراز پایتختی کتاب توسط نیشابور، از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قول داده شده بود و به گفته ی خبرنگار، ظرف سال گذشته از سوی اداره ی ارشاد شهرستان پی گیری نشده و از جانب استانداری خراسان رضوی محقق و تخصیص نشده است.

و اما پاسخ آقای فرماندار این بود که چون کتابخانه ها در ردیف بودجه سهمی ندارند، از طرفی قول دولت را که از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شده است، اجرایی کنیم، با محدود کردن بودجه ی سایر موارد عمرانی، مبلغ دو میلیارد و صد میلیون ریال(تقریبا یک دهم بودجه ی پیش بینی شده) در نظر گرفتیم که به کتابخانه ی مرکزی نیشابور اختصاص دهیم؛ اگر چه از این مبلغ هم سیصدمیلیون ریال برای کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان نیشابور برداشت شده اما اکنون معادل یک میلیارد و هشتصد میلیون ریال( یکصد و هشتاد میلیون تومان) برای کلنگ زنی کتابخانه ی مرکزی نیشابور کنار گذاشته شده است. به شرط موافقت شورای شهر، از محل سایر پروژه های شهرستان، این دین دولت به صورت تخصیص سالانه ۱۸۰ میلیون تومان البته با کمک خیرین، ادا خواهد شد.

پرسش بعدی فر سیمرغ، درباره ی هدیه ی بنیاد ملت به دلیل پایتختی کتاب نیشابور ، با عنوان کتابخانه ی سبز بود و این که شرایط کنونی و پی گیری آن به کجا رسیده است؟

حمید گرمابی نماینده ی شهرستان ضمن اشاره به انحلال بنیادملت متذکر شد که دیون این بنیاد توسط بانک ملت ادا خواهد شد اما نیاز به پی گیری و صبوری بیشتری دارد. وی از دیدار حضوری با دکتر اخلاقی مدیر عامل بانک ملت و پی گیری مستمر این مساله از طرق مدیر دفترش خبر داد.

تعداد کتابخانه ها و سرانه ی مکانی کتابخانه در نیشابور

خبرنگار بعدی، نماینده ی آفتاب صبح نیشابور و روزنامه ی خراسان بود که از تعداد کتابخانه های عمومی و  فعال شهرستان پرسید.

مقدم پاشا درباره ی سرانه ی مکانی کتابخانه ها گفت: در نیشابور و خراسان رضوی این سرانه نیم متر، میانگین کشوری یک متر و متوسط جهانی ۶ متراست. وی در خصوص تعداد کتابخانه ها هم گفت: در حال حاضر ده کتابخانه در شهرستان داریم که ۵ باب در سطح شهر و ۵ باب هم در مناطق است؛ ۷ باب کتابخانه ی مشارکتی هم وجود دارد .

منابع تامین اعتبار نهاد کتابخانه ها

خیام نامه در این نشست با دو خبرنگار حضور داشت؛ پرسش نخست از مقدم پاشا درباره ی جایگاه نیشابور در زمینه ی امانت کتاب نسبت به استان بود که وی چنین پاسخ داد: کتابخانه ی شریعتی نیشابور رتبه ی چهارم و برخی ماه ها رتبه ی پنجم کشوری را در زمینه ی  امانت دهی کتاب دارد و در استان هم پس از شهید باهنر مشهد، در رتبه ی دوم هستیم .

وی در پاسخ به پرسش دیگر همین خبرنگار مبنی بر چگونگی تامین هزینه های کتابخانه های عمومی شهرستان بیان کرد که از سال ۸۶ که نهاد کتابخانه ها از بدنه ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا شد، قرار است نیم درصد از درآمد شهرداری ها به این نهاد پرداخت شود؛ اگر چه شهرداری ها یک دهم این مقدار را هم در کل کشور پرداخت نمی کنند اما شهرداری نیشابور همیشه در رده ی دوم یا سوم استان بوده است.

پرسشی که با پاسخ متناقض مواجه شد

در این هنگام خبرنگار فرسیمرغ که از از پاسخ مسدئولان راضی نشده بود، دوباره از کرخی خواست درباره ی عدم پی گیری بودجه ی دو میلیارد تومانی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت پایتختی کتاب قولش را داده بود، توضیح دهد. خانلقی یادآوری کرد فرصت سوزی یک ساله می تواند منجر به اتمام مهلت تخصیص بودجه مذکور شود.

کرخی در پاسخ از پی گیری وعده ی بانک ملت و کتابخانه ی سبز گفت؛ پاسخی که با تذکر گرمابی رو به رو شد. آقای نماینده گفت درباره ی این وعده ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاعی نداشته و مستنداتی هم برای پی گیری رسمی موجود نبوده است و برای نخستین بار چنین چیزی را می شنود؛ وی یادآوری کرد این مساله با موضوع بانک ملت و کتابخانه ی سبز متفاوت است و این دو را نباید یکی دانست.

دلیل برگزاری نمایشگاه های کتاب در نیشابور

خبرنگاردیگر خیام نامه پرسشی درباره ی هدف برگزاری نمایشگاه های کتاب در نیشابور مطرح کرد: نظر به این که در نمایشگاه اخیر، حتی یک غرفه به کتابفروشان شهر اختصاص نیافت، عایدی شهر و شهروندان از برپایی چنین نمایشگاه هایی چیست؟

شیبانی ضمن اشاره به پایان یافتن فصل تابستان و آغاز سال تحصیلی گفت: نمایشگاه فرصتی است که علاقمندان کتاب بتوانند با دسترسی بهتر و آسان تر کتاب های مورد نیازشان را تهیه کنند؛ اگر چه نا هماهنگی هایی به دلیل کمبود وقت اتفاق افتاد، اما نفس کار مفید بود. برای ناشران” نیشابور هم جزو تعهدات نمایشگاه بوده که غرفه ی رایگان در اختیارشان قرار بدهد. حال اگر عده ای با رویکرد محافظه کارانه بگویند این نمایشگاه به اقتصاد ما آسیب می زند، حرف پخته ای نیست. برای نوآوری، رقابت، قیمت مناسب و برای آن که مردم از فضای نمایشگاه و فرصت های جنبی آن استفاده کنند، این نمایشگاه برگزار شد و من با تمام توان تلاش خواهم کرد که این نمایشگاه در نیشابور بماند.

کرخی هم در تکمیل سخنان شیبانی گفت: اگر امسال هم فرصت بود تا شورای شهر، شهرداری و ادراه ی ارشاد نیشابور ورود می کردند، شایدکیفیت برگزاری نمایشگاه از سال گذشته بهتر می شد و ادامه داد: آن چه شما پس از نمایشگاه می گویید، من قبل از آن پیش بینی کرده بودم و متذکر شدم با افت کیفیت نمایشگاه، برای برگزاری آن در سال های بعد و جلب اعتماد مردم، دچار مشکل خواهیم شد. اگر نمایشگاه یک ماه با تاخیر برگزار می شد، همه ی امکانات سال قبل را به همراه بن کتاب می توانستیم داشته باشیم.

تاثیر نمایشگاه و پایتختی کتاب بر سرانه ی مطالعه ی مردم نیشابور

خیام نامه در ادامه این پرسش را مطرح کرد: در نبود آمار دقیق چگونه می توان به تاثیر نمایشگاه و پایتختی  کتاب بر سرانه ی مطالعه ی مردم نیشابور پی برد؟ گرمابی در این خصوص گفت: کافی است بودجه ای در نظر گرفته شود و از یک جمعیت هزار یا دو هزار نفری با شرایط سنی و تحصیلی متفاوت، نظرسنجی کنیم. با این روش می توانیم آمار نسبتا دقیقی داشته باشیم. او همچنین وجود انجمن ها ی کتاب را در امر بسط و گسترش مطالعه غنیمت شمرد و بر نیاز حمایت از آن ها تاکید کرد؛ انجمن هایی که می توانند مطالعه را به عنوان رفتار روزانه وارد زندگی مردم کنند.

این که چرا اهتمام لازم وجود نداشته تا مشخص شود به رغم برپایی چنین رویدادهایی، شرایط فرهنگی و میزان مطالعه ی ما تغییر محسوسی کرده یا خیر، پرسش دیگری بود که پاسخ روشنی در آن جلسه دریافت نکرد، اما واکنش فرماندار را در پی داشت؛ وی ضمن اعتراض به رویکرد خیام نامه در نقد نمایشگاه و پی گیری اصناف و بازار برای تعطیلی نمایشگاه، اعلام کرد که با تمام توان از این ظرفیت دفاع خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که چنین موقعیتی از نیشابور سلب شود.

وی در خصوص این پرسش که اصولا در یک بنگاه اقتصادی و توسط کسی که کار تخصصی فرهنگی انجام نداده است، چرا یک رویداد فرهنگی سامان یافته است، تنها به این پاسخ اکتفا کرد که نیاز به هماهنگی بیشتر بوده است.

قانون داریم، اگر درست اجرا شود

آخرین پرسش اما از جانب خبرنگار ایسنا به این مضمون مطرح شد که آیا مجلس قصد دارد در زمینه ی ممیزی کتاب ها و تسهیل امر نشر وارد شود و قوانینی بگذراند؟

گرمابی گفت: در این زمینه قوانین خوبی داریم، اگر دست اجرا شوند. وی همچنین اشاره ای کرد به قانون آزادی مطبوعات و نشر که می تواند به شرایط نشر کمک کند.

نشست خبری با رونمایی پوستر بومی هفته ی کتاب پایان یافت؛ پوستری که به ابتکار انجمن پرواز سیمرغ، همکاری انجمن کتاب و انجمن کودک و نوجوان سیمرغ و حمایت ادارات و نهادهای سیاسی و فرهنگی شهرستان طراحی و اجرا شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.