خلبان شهید جعفری عمر در اوج فلک برده به سر… خلبان نیشابوری اوّلین ایرانی بود که با جت «اف پنج» پرواز کرد

 

5خیابانی در نیشابور به نام اوست که به جز در آدرس دهی های رسمی و اداری از آن با عنوان های دیگری نام برده می شود؛ خیابان راه آهن، یا ایستگاه سال هاست که به نام یکی از رشیدترین شهدای جنگ تحمیلی نامیده شده است. اما کم تر نیشابوری ای را سراغ داریم که از خلبان شهید، «عزیزاله جعفری»، و زندگی و مبارزه و میهن دوستی او چیزی بداند.

فردای روزی که عراق پس از حمله به فرودگاه مهرآباد ادعا کرد توان هوایی ارتش ایران را نابود کرده است، شیربچه های ایرانی در کابین پرنده های آهنین خود نشستند و ۱۴۰ فروند جنگده نیروهوایی ارتش ایران آسمان عراق را زیر پنجه عقاب های ایرانی مسخر کردند.. «عزیز» نیشابور هم عضو دسته عقاب ها بود.

از آخرین دفاع جانانه ی ملت ایران در برابر هجوم بیگانه و دفاع از ناموس وطن مدت زیادی نمی گذرد. باید به درستی تلاش نمود تا فرزندان این دیار با رشادت ها و از خود گذشتگی های هم نوعان و هم کیشان خود آشنا شوند.هر چند در این راه تلاش های قابل توجهی صورت گرفته است اما متاسفانه برخی مواقع شاهد برخی کم لطفی ها و کم مهری ها و خودی و غیر خودی نگریستن ها؛ نسبت به برخی از  صاحبان ایثار و از خود گذشتگی هستیم. فارغ از مصداق های ملی از این رفتار دو گانه؛ در این خصوص می توان به نمونه ای از شهدای هم شهری اشاره نمود. «خلبان شهید جعفری» از جمله بزرگ مردانی است که برای دفاع از اندیشه و کشور خود هیچ کم نگذاشت، او علی رغم همه ی شایستگی ها و آموزش های «ویژه» ی خلبانی در آمریکا؛ در نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی برای دفاع از جان مایه گذاشت و در پنجمین روز از آغاز جنگ در یک ماموریت برون مرزی به شهادت رسید. وی دومین شهید جنگ در شهرستان نیشابور است. امیدواریم مسئولان مربوطه برای معرفی و شناساندن این«امیر»دلاور و مظلوم به تشنگان شناخت این «بزرگ مردان»اهتمام جدی داشته باشند تا هر گونه شائبه ی بی توجهی از بین برود. خیام نامه به بهانه ی آغاز دوران دفاع از مام میهن و سی و پنجمین سال روز به عرش رسیدن یکی از «امرای»سپاه ایران نگاهی دارد به زندگی نامه این دلاورمرد نیشابور

 

در اولین روزهای جنگ تحمیلی و پس از عملیات مهم و موفق پرواز ۱۴۰ جنگنده ایرانی برای حمله به بغداد، قرار شد یکی از پل‌های مهم تداراکاتی در پشت جبهه دشمن منهدم شود.

همه نگاه‌ها متوجه «عزیز» شد. با نام خدا از زمین کنده شد و دقایقی بعد روی هدف قرار گرفت. آسمان صاف بود و هدف در بهترین شرایط برای انهدام در دید قرار داشت، اما «عزیز» انگشتش را از روی کلید رها کننده بمب‌ها و موشک‌ها برداشت و از محل دور شد.

این در حالی بود که برای یک جنگنده در خاک دشمن هر ثانیه نقش حیاتی دارد. چرخش بزرگی زد و دوباره روی هدف شیرجه زد و لحظاتی بعد پل تدارکاتی دشمن با صدای مهیبی منهدم شد.

شب همان روز وقتی تصویر عبور امن کاروانی از اتومبیل‌ها و غیر نظامیان از همان پل پیش از انهدام بر صفحه تلویزیون نشست، دنیا از نگاه بشردوستانه خلبان شجاع ایرانی انگشت به دهان ماند.

خلبان شهید عزیزالله جعفری در حمله اول روی پل تدارکاتی دشمن متوجه عبور جمعی غیر نظامی از روی پل شده بود، با وجود خطر فراوانی که برایش داشت، از بمباران هدف خودداری کرد و پس از عبور مردم غیرنظامی آن را منهدم کرد.

امیر شهید عزیزالله جعفری، ۹ فروردین ۱۳۳۱ در نیشابور خراسان چشم به جهان گشود.

دیپلم ریاضی را از دبیرستان خیّام همین شهر گرفت. در دانشکده‌ نیروی هوایی قبول شد و سال ۱۳۵۴ برای گذراندن دوره‌ خلبانی به آمریکا رفت. سال ۱۳۵۶ به کشور برگشت. او اوّلین نفری بود که با جت «اف پنج» پرواز کرد.

هر چند در نظام فاسد پهلوی دوره‌ی آموزشی خلبانی را در آمریکا گذرانده بود، ولی با آغاز انقلاب اسلامی از خدمت در نظام شاهنشاهی سرپیچی کرد.

قبل از سال ۱۳۵۷ به دلیل اقدامات ضد حکومت پهلوی، تحت تعقیب قرار گرفت و به نیشابور برگشت و تا سقوط رژیم در آنجا بود. در تظاهرات و راهپیمایی‌ها شرکت می‌کرد و با اینکه خلبان بود، همراه نیروهای مردمی در خیابان‌ها کشیک می‌داد.

«عزیز» جزو اوّلین خلبان‌هایی بود که پرواز سرنوشت ساز پاسخ به دشمن را در دومین روز جنگ به همراه ۱۴۰ فروند هواپیما انجام دادند.

در چند روز اول جنگ آرام و قرار نداشت و هر بار پس از بازگشت از مأموریت، پس از آماده شدن پرنده‌اش دوباره به سوی آسمان اوج می‌گرفت. تنها پنج روز از جنگ گذشته بود که در عملیاتی، هواپیمایش هدف قرار گرفت.

تمام تلاشش را به خرج داد تا پرنده زخمی‌اش در خاک دشمن به زمین نیفتد لذا تا آخرین لحظه در کابین ماند و جنگنده‌اش را تا داخل مرز کشاند، اما شرایط هواپیما به گونه‌ای نبود که امکان نجاتش باشد. او در همین مأموریت خود را تا آستان حضرت دوست بالا کشید.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.