خسارت ۴۵میلیارد تومانی سیلاب های بهاری در نیشابور

فرماندار نیشابور  خسارت سیلاب های فروردین ماه امسال در این شهرستان را بیش از ۴۵میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: از این میزان خسارت، بیش از ۳۳ میلیارد تومان مربوط به بخش کشاورزی است.
سعید شیبانی  در مورد خسارات وارد شده به زیرساخت ها و تاسیسات شهرستان هم اظهار داشت: میزان خسارات وارده در زیرساخت هایی نظیر راه، تاسیسات برق، مخابرات و آب در برآورد اولیه بر  ۳٫۵ میلیارد تومان بالغ می شود.
معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور با اشاره به ورود خسارت بر اثر جاری شدن سیلاب به برخی منازل که عمدتا در حوزه روستایی اتفاق افتاده است، افزود در نیشابور و در برخی مناطق شهرستان ۴۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب منازل داشتیم اما در مجموع و با توجه به تمهیدات پیش بینی شده از ورود خسارت های بالا در محدوده شهری جلوگیری شد اما پیش گیری از خسارت در حوادث مشابه، نیازمند تمهیدات جدی تری است. به ویژه در جاهایی که شاهد ساخت و ساز در مسیر رودخانه ها و مسیل ها بوده ایم.

وی یکی از اقدامات نامناسب گذشته را احداث سه دانشگاه نیشابور در بستر یکی از مسیل ها، که رودخانه ای قدیمی و فصلی در نیشابور است ذکر کرد و افزود: ساختمان و تاسیسات سه دانشگاه دانشگاه نیشابور، علوم‌ پزشکی و پیام نور در محدوده مسیر رودخانه فاروب رومان احداث شده است که با تلاش شهرداری و سایر ارگان های ذی ربط خوشبختانه خسارت چندانی در سیلاب اخیر ایجاد نشد اما این وضعیت اطمینان بخش نیست و حتما بایستی در آینده  فکری برای جلوگیری از آسیب ها و خسارات جدی به این مجموعه ها داشته باشیم.
وی درباره اقدامات پیشگیرانه ستاد بحران، به «خیام نامه» گفت: ستاد بحران در پی هشدارهای هواشناسی، مرتبا تشکیل جلسه داده و شرایط را رصد می کرد و با هماهنگی دستگاه های اجرایی اقدامات لازم را برای کاهش مشکلات به عمل می آورد.

فرماندار در عین حال بر اقدامات آینده نگرانه با توجه به پیش بینی تداوم بارندگی ها در فصل بهار تاکید کرد و گفت: یکی از اقدامان مهم در ستاد بحران شهرستان، شناسایی نقاطی است که بیش تر در معرض خطر هستند که از جمله آن ها می توان به مسیر رودخانه های خرو، بوژان، میرآباد و خانلق و… اشاره کرد.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.