خسارت سنگین شکستن سد در یک روستای نیشابور

خسارت سنگین شکستن سد در یک روستای نیشابور

در اثر تخریب بخشی از دیواره ی یک سد خاکی خصوصی، واقع در اراضی حسین آباد نیشابور ؛ قسمتی از زمین های زراعی ، معابر و خانه های این روستا دچار آب گرفتگی شدند .

این حادثه حوالی غروب یکشنبه در اثر ورود بیش از حد آب به این بند رخ داد که باعث تخریب بخشی از جداره ی بند و تخلیه ی آب درون بند شد که این آب بخشی از زمین های زراعی و معابر و خانه های این روستا را در برگرفت . پس از وقوع حادثه نیروهای هلال احمر ، پلیس و آتش نشانی با عزیمت به محل و با بکارگیری پمپ آب وارد شده به روستا را جمع آوری و هدایت کردند و علی رغم آنچه در سایت های خبری نوشته شده است ، این حادثه هیچ مصدومی برجای نگذاشته است.

اعلام ۵۰ نفر مصدوم از سوی سازمان هلال احمر و بازتاب آن در سایت های خبری باعث حساسیت موضوع شد تا آنجا که به گفته ی اسحاقی، معاون فرماندار برای روشن شدن ماجرا روز بعد از محل این حادثه بازدید کرد.

5-2

اسحاقی ، عضو شورای این روستا در تشریح این حادثه با گلایه از انتشار خبر کذب مبنی بر مصدومیت ۵۰ نفر در این حادثه از سوی خبرگزاری های داخلی ، گفت : این بند خاکی توسط مالکی شخصی در بخش بالایی روستا و به منظور آب رسانی به زمین های شخصی اش احداث شده است وآب آن از آب چاه عمیق و رودخانه ی میرآباد تامین می شود که توسط لوله به استخر انتقال می یابد این در حالی است که با مراجعه به سازمان هلال احمر در خصوص خبر منتشر شده ، مسئول مربوطه درج ۵۰ نفر مصدوم از سوی سایت های خبری را نوعی ابهام دانست و گفت : ۵۰ نفر اعلام شده مصدوم نبوده و حادثه دیده بوده اند که اشتباهی در سایت ها مصدوم درج شده اند .

وی در ادامه توضیح داد : حادثه دیده به کسی گفته می شود که به نوعی درگیر حادثه بوده باشد، در این حادثه نیز ۱۰ خانه دچار آب گرفتگی شده بودند و با در نظر گرفتن هر خانه ۵ نفر (به طور متوسط) تعداد حادثه دیدگان به ۵۰ نفر می رسد که اشتباهی بجای حادثه دیده ؛ واژه ی مصدوم در خبر درج شده است .

در ادامه ی این گزارش با مراجعه به اداره ی آب ، فخریان جانشین آب منطقه ای نیز با تاکید بر اینکه حادثه مصدومی نداشته است گفت : احداث این بند توسط مالکش به صورت غیر قانونی بوده است و تنها خسارات ناشی از این حادثه آب گرفتگی قسمتی از معابر و نم افتادن در دیوار بعضی از خانه های روستا بوده است . وی با بیان اینکه هرگونه دخل و تصرفی در زمین های کشاورزی مربوط به سازمان جهاد کشاورزی است و ساختن بند خاکی یا استخر در زمین های کشاورزی نیزمنوط به کسب مجوز از سازمان جهاد می باشد گفت: اداره آب در قبال ساخت این گونه بندهای خاکی یا استخر ها مسئولیتی نداشته و نظارت یا جلوگیری از احداث این موارد با سازمان جهاد کشاورزی است.

5

همچنین وی انتقال آب به این استخر را غیر مجاز دانست این در حالی است که فرح نیا، مالک این استخر مدعی شد که آب ذخیره شده در استخر از پس آب های رودخانه ای و بارندگی تامین می شود و هیچ ربطی به آب های زیر زمینی ندارد.

در انتها با مراجعه به سازمان جهاد کشاورزی، این سازمان جهت روشن تر شدن موضوع، حادثه را بدون مصدوم توصیف کرد و خسارت های ایجاد شده را در حد آب گرفتگی معابر، خسارت جزیی به دیوارها ، ورود آب به منازل و بعضی از انبار علوفه و همچنین آب گرفتگی حدود ۲ هکتار زمین زیر کشت زعفران ، گندم و جو اعلام کرد.

همچنین این سازمان احداث این استخر را بدون هماهنگی با این سازمان و رعایت اصول فنی دانست و نیز انتقال آب از طریق لوله کشی از رودخانه به استخر را مستلزم کسب مجوز از سوی این سازمان دانست.

بنا به گفته مالک ؛ این استخر حدود ۴۰۰ مترمکعب آب و ۱و نیم متر ارتفاع دارد که در اثر حادثه تقریبا کل آب آن تخلیه شده و تماما در زمین های زراعی شخص مالک جاری شده است .

محسن بیات

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.