خرید ۱۰ خانه تاریخی توسط شهرداری نیشابور

خانه تاریخی قریشی موزه می شود

شهردار نیشابور گفت: شهرداری با تصویب شورای اسلامی شهر و با هدف حفظ آثار تاریخی نیشابور اقدام به خرید خانه تاریخی قریشی کرد.

محمدحسن زرندی اظهار کرد: شهرداری لایحه‌ای را در مورد خرید این منزل تاریخی ارزشمند که رها شده و درحال تخریب بود به شورا ارسال کرد که پس از بررسی به تصویب رسید.

وی گفت: اداره میراث فرهنگی مالکان خانه های تاریخی را مکلف کرده که ساختمان‌های خود را حفظ کنند ولی برای حفظ این آثار، آن‌گونه که باید هزینه نمی‌کند. لذا ما پیشنهاد دادیم که اگر مالکی حاضر است در مقابل واگذاری ملک تاریخی خود از شهرداری امتیاز بگیرد، این آمادگی را داریم که نسبت به تملک و مرمت و استفاده آن با کاربری اداری و فرهنگی وارد عمل شویم.

شهردار نیشابور ادامه داد: در نیشابور ۱۰ خانه تاریخی وجود دارد که با رویکرد جدید شهرداری باید برای تملک این خانه‌ها، اولویت‌بندی و میزان بودجه‌ شهرداری و جایگاه سازمان میراث فرهنگی نیز مشخص شود.

زرندی همچنین از تملک و حفاظت از همه‌ املاک ارزشمند، میراثی، تاریخی و خانه‌های بزرگان با اولویت‌بندی و برنامه ریزی لازم خبرداد. شهردار نیشابور تصریح کرد: باید فرآیندی را برای تملک و بهره‌برداری این املاک مشخص کنیم و شهرداری به‌تنهایی نباید موظف به حفاظت از این خانه‌ها باشد، بلکه سایر دستگاه‌ها مانند میراث فرهنگی نیز باید به این موضوع ورود پیدا کنند.

زرندی همچنین از مسئولان میراث فرهنگی خواست تا نسبت به ساماندهی واحدهای ثبت شده اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: ساماندهی پلاک‌های ثبت شده توسط اداره میراث فرهنگی در محدوده بافت تاریخی فرهنگی نیازمند عزم جدی و تعامل بین بخشی است.

در همین باره مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نیشابور از تاسیس موزه دکتر شفیعی کدکنی و مرکز نیشابور شناسی در خانه تاریخی قریشی خبر داد.

نبی‌زاده اظهار کرد: این مکان با رایزنی صورت گرفته با کاربری فرهنگی به عنوان موزه دکتر شفیعی کدکنی و همچنین مرکز تحقیقی- پژوهشی نیشابور شناسی و مرکز اسناد استفاده می‌شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی این مراکز در نیشابور گفت: اگر بخواهیم تاریخ و گذشته نیشابور را زنده کنیم باید با برنامه‌ریزی اصولی به ایجاد این مراکز گام برداریم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.