خداحافظی مدیران بازنشسته از صندلی های خود تا ۵۰ روز آینده

سهم نیشابور از اجرای قانون بازنشستگی مدیران

استعفای معاون سیاسی-امنیتی استان

استاندار خراسان رضوی: من هم باید بروم

آزاده مهدیار/ مصوبه ششم شهریور ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی، نشان از تغییر و تحولات چشمگیر در بدنه مدیریتی کشور دارد، قانونی که به گفته بسیاری نمایندگان مجلس با هدف چابک سازی و جوان گرایی مدیریت کشور تصویب شد، اما برخی دیگر از نمایندگان این ادعا را پوپولیستی خوانده و احتمال ضعیفی می دهند که جایگزین مدیران بازنشسته، جوانان باشند. به دلیل اهمیت این قانون و اثرات اجرای آن، به واکاوی نحوه اجرای آن در کشور، استان و شهرستان پرداختیم تا ببینیم نیشابور چه سهمی از این تغییر و تحولات خواهد داشت.

قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، پس از تصویب در مجلس، در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ به تایید شورای نگهبان رسید و یکم مهر ماه برای اجرا بر روی سایت «روزنامه رسمی» قرار گرفت. بر این اساس «دستگاه های مشمول مکلف اند ظرف مدت ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ این قانون (یعنی حداکثر یکم آذر ماه) افرادی را که مشمول این قانون می شوند، از خدمت منتزع و با آنان تسویه کنند.»

البته مطابق این ماده واحده، «روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا و معاونین رئیس جمهور از این قانون مستثنی هستند و به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده کل قوا مجاز است، به کار گیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه و جانبازان بالای پنجاه درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا نیز از این قانون مستثنی هستند.»

طبق این قانون که با رای ۸۲ درصدی نمایندگان مجلس مصوب شد، ۱۷ استاندار، ۷۰ معاون استاندار و ۱۲۰۰ مدیر باید از صحنه های مدیریتی کشور حذف شوند و به نظر می رسد شاهد تغییر و تحولات قابل توجه در سطح مدیریتی کشور و استان باشیم.

استاندار خراسان رضوی یکی از  مهم ترین مقاماتی است که در استان ما، مشمول این قانون می شود.

استاندار خراسان رضوی می رود

علیرضا رشیدیان خود در حاشیه جلسه شورای اداری استان در هشتم مهر ماه به خبرنگاران گفت: من هم مشمول این قانون می شوم و پست خود را در زمان اعلام شده تحویل استاندار بعدی خواهم داد اما از وزارت کشور توصیه شده تا زمانی که جایگزینی برای مدیران مشمول در مهلت قانونی انتخاب و معرفی نشده، مدیران از بیان و پیگیری استعفا خودداری کنند.

این در حالی است که محمدرحیم نوروزیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار که مشمول این قانون شده است، بلافاصله پس از ابلاغ این قانون و پس از گذشت تنها یک ماه و نیم از تصدی این پست، استعفای خود را از معاونت استاندار اعلام کرد.

به جز استاندار خراسان رضوی، تعدادی از مقامات استانی مثل محمد مقدوری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیر حراست استانداری و تقی زاده خامسی، شهردار مشهد نیز در لیست مدیران بازنشسته قرار دارند.این در حالی است که از فرمانداران استان کسی مشمول بازنشستگی این قانون نمی شود.

به نظر می رسد ساز و کار اجرای این قانون، استعفا و کناره گیری مدیران مورد نظر از پست های خود می باشد و طبق گفته تعدادی از نمایندگان مجلس، مدیرانی که مقاومت کنند به دادگاه معرفی خواهند شد.

بدنه مدیریتی جوان می شود؟

ناگفته نماند که به عقیده برخی، اجرای این قانون به معنای جوان شدن بدنه مدیریتی کشور نیست؛ آنان معتقدند که قانون نسبت به جایگزینی مدیران مستعفی، اظهار نظری نکرده و برخی نمایندگان ادعای همتایان خود مبنی بر تلاش مجلس برای جوان گرایی مدیریت کشور را شعاری پوپولیستی می دانند. هنوز بسیاری از مدیران رده های پایین تر هستند که مشمول این قانون نمی شوند ولی فاصله زیادی هم تا بازنشستگی ندارند و به نظر می رسد احتمال حضور آن ها در پست های مدیریتی بسیار بیشتر از جوانان ادارات باشد.

 از سوی دیگر بر خلاف اشتباهی که در برخی اذهان شکل گرفته این قانون به معنای ایجاد اشتغال جدید هم نیست بلکه دلالت بر به کارگیری شاغلین ادارات در مصادر مدیریتی دارد.

سهم نیشابور از تغییر مدیران بازنشسته

برای این که بدانیم نیشابور چه سهمی از تغییر و تحولات ناشی از اجرای این قانون دارد، از فرمانداری شهرستان پیگیر وضعیت مدت خدمت مدیران شهرستان شدیم.

این پیگیری بیش از ۱۰ روز به طول انجامید و متاسفانه فرمانداری اطلاع دقیقی از مدت خدمت مدیران دستگاه های ادارات نداشت و هر بار با پاسخ «در دست بررسی است» مواجه شدیم.

بالاخره پس از این مدت از سوی روابط عمومی فرمانداری به «خیام نامه» اعلام شد که «در سطح «شهر» نیشابور و فرمانداری شهرستان مدیر بازنشسته نداریم»، فرمانداری اما در مورد وضعی مدیران در کل شهرستان اظهار نظر نکرد؛ حوزه ای نسبتا گسترده که شامل مدیران کلیه ادارات بخش ها و شهرهای اقماری نیز می شود؛ فرمانداری شهرستان اعلام کرد «اطلاعات کل شهرستان را باید به دست آوریم!»

این که این خلاء از عدم همکاری فرمانداری با «خیام نامه» نشات می گیرد و یا بدتر از آن عدم وجود چنین اطلاعات مهمی در فرمانداری شهرستان، موضوع قابل تاملی است اما منتظر نمانده و جویای این اطلاعات از خود مدیرانی شدیم که در آستانه بازنشستگی هستند.

مدیران یک ساله!

طبق اطلاعات جمع آوری شده به نظر می رسد مدیران شهرستان در حال حاضر مشمول این قانون نمی شوند، اما تعدادی از مسئولین دستگاه های حساس اجرایی در آستانه بازنشستگی و شمول این قانون هستند؛ سرهنگ دهقان پور، فرمانده نیروی انتظامی و علیپور، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان که هر دو تازه منصوب شده اند، در حدود تنها یک سال آینده بازنشسته می شوند و هر آن چه در حوزه مدیریت اداره متبوع خود در نظر دارند باید در همین مدت کوتاه به انجام برسانند.

«خیام نامه» همچنان در جهت تکمیل این گزارش و به دست آوردن اطلاعات دقیق تر در رابطه با اجرای این قانون در شهرستان خواهد کوشید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.