ختم پرونده پروژه «هتل امیران» در شورا ; حضور نماینده کارگران معترض در صحن شورای شهر

 

آزاده مهدیار

در جلسه هفتگی شورای شهر که موضوعات مختلفی در دستور داشت، رای نهایی پروژه هتل امیران نیز مطرح شد تا رای کمیسیون ماده صد، خاتمه ای بر جنجال هایی باشد که چندین ماه به اسم شبهات این پرونده در گوشه و کنار مطرح بود.

پیرو شبهاتی که هوشمند مصرانه و در چندین جلسه به پروژه «هتل امیران» وارد دانسته بود و با وجود پاسخ شهردار و ارائه مدارک لازم، رای کمیسیون ماده صد برای آن ابلاغ شده مهر خاتمه بحث های شورا در این مورد زده شد.

با قرائت مصوبه کمیسیون مالی شورا در مورد قرارداد با مسئولان این پروژه، بار دیگر هوشمند بیان کرد: وقتی ما شبهاتی در مورد این پروژه مطرح کردیم خیلی ها فکر کردند مانور تبلیغاتی نزدیک انتخابات است در حالی که ما فقط خواستار شفاف سازی بودیم، الان رای کمیسیون ماده صد مبنی بر ۳۸۵ میلیون تومان جریمه و ۱۲۴ میلیون تومان مازاد در بخش تجاری است و من همچنان از شهرداری می خواهم درخواست اصلاح رای کند، اگر مراجع بررسی اصلاح رای باز هم همین رای را دادند ما گردن می نهیم.

کاظم صادقی در پاسخ به این اظهارات گفت: متاسفانه موضوع این پروژه چندین ماه است که بی جهت نقل محافل و رسانه ها شده است، حال که کمیسیون ماده صد نظر نهایی را داده است باید متوجه باشیم که اصلا شورای شهر در جایگاهی نیست که برای این کمیسیون تعیین تکلیف کند. چراکه این کمیسیون به عنوان مرجعی «فرادست» همه بررسی های خود را انجام داده است.

صادقی افزود: مدیر این پروژه ۵۰ میلیارد سرمایه خود را هزینه کرده است در حالی که همین شورا مصوب کرده به هر پروژه سرمایه گذاری مشارکتی، ۴۰ درصد سود تضمین شده بدهیم! اما آن شعارهای استقبال از سرمایه گذار با این سخت گیری ها و اعتراضات متناقض است؛ من صدها نمونه پروژه در همین شهر برای شما می آورم که تخلف داشته؛ یا کدام اداره در سطح شهرستان به شهرداری بدهکار نیست؟ صدور رای هم داشته ایم، اعضای شورا باید این ها را پیگیری کنند نه این را که یک نفر آمده با این همه موانعِ سرمایه گذاری اقدام به ساخت هتل کرده است. پرونده مالی آن هم روال قانونی خود را طی کرده و تا آخرین نقطه هم پیگیری حقوقی آن انجام خواهد شد، اما توجه داشته باشید که به دلیل این که ساخت هتل به طور کلی صرفه اقتصادی ندارد، بسیاری شهرها مثل بوشهر، اراک، قزوین، اصفهان و قم زمین رایگان با پروانه برای ساخت هتل در اختیار می گذارند.

در ادامه بندهای مصوب کمیسیون مالی قرائت شد که همه آنها با رای اکثریت شورا به تصویب نهایی رسید. از جمله تمدید مدت پرداخت بدهی از ۳۶ ماه به ۴۸ ماه، امکان بهره برداری فاز تجاری قبل از فاز رفاهی و تقسیط جرایم کمیسیون ماده صد.

نامه فرمانده ناحیه مقاومت بسیج در رابطه با صدور مجوز و ارائه خدمات از سوی دستگاه های ذی ربط برای احداث پایگاه در خیابان بهورز، شهرک بسیج، خیابان فرحبخش شرقی ۳۰ و سالن «نه دی» در بلوار غزالی در شورای شهر قرائت شد، اعضای شورا با توجه به این که پیرو این نامه، مساعدت اداره آب و برق و گاز درخواست شده بود، مقرر کردند این درخواست به امور مالی شهرداری ارسال شود و پس از تعیین مبالغ مساعدت، برای تصویب مجددا به شورای شهر ارسال شود.

حضور نماینده کارگران شهرداری در صحن علنی شورا و بیان دغدغه های کارگران بخش دیگری از جلسه شورا بود، این نماینده کارگری بیان داشت: سیاست های انقباضی شهرداری اول گریبان کارگران را می گیرد، واگذاری کارگران به شرکت ها موجب شده دستمزد کارگران کم شود و گاهی برای نان شب خود بمانند. حقوق کارگران شرکتی دو ماه است که پرداخت نشده و عیدی و پاداش بهمن و اسفند نیز پرداخت نشده است.

قادری افزود: من نماینده ۱۳۰۰ کارگر هستم، پیمانکار شهرداری به جای استفاده از ماشین های مکانیزه، کارگر را وادار می کند بزرگراه پرتردد را جارو بکشد که تهدیدی برای جان کارگر است، لباس کارگران عوض نشده است، در حالی که به خصوص کارگران خدمات شهری که با زباله سر و کار دارند نیاز فوری به لباس جدید دارند و با نزدیک شدن به عید نوروز و حضور مسافران این لباس های مندرس با لکه هایی که پاک نمی شود برای شهر خجالت آور است.

به این ترتیب مصوب شد شهرداری برای کارگرانی که لباس و کفش قانونی کار خود را دریافت نکرده اند اقدام به خرید لباس کند و برای پرداخت معوقات کارگران نیز بار دیگر به شهردار تذکر داده شد. در عین حال سکاکی بیان کرد: آقای شهردار برای پاسخ به همین ها به این جلسه دعوت شده بود اما چون در نیشابور حضور نداشت موکول به جلسه آینده شد.

گزارش نماینده شورا در بازدید از بازار سرپوش به همراه مسئولان آتش نشانی نیز قرائت شد که در آن هشدارهایی مبنی بر استفاده کسبه از کابل های برق برای آویز اجناس! نبود علمک گاز در ورودی های بازار، عدم وجود شیر آتش نشانی، انشعابات غیر قانونی گاز داخل بازار.

نامه یک شهروند در رابطه با لزوم فنس کشی «میدان مشاهیر» در مجاورت آرامگاه عطار با توجه به ورود احشام به میدان و آلوده کردن آن قرائت شد و بیان شد: به دلیل این که فنس کشی منظره خوبی نخواهد داشت، شهرداری تدبیر لازم را برای ممانعت از ورود احشام به این میدان در عین زیباسازی آن اتخاذ کند و نسبت به جمع آوری اسب ها و کالسکه های اطراف آرامگاه عطار اقدام و گزارش آن را ظرف مدت یک هفته به شورا ارائه کند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.