خبر خوش نماینده نیشابور و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس: افزایش ۲۰میلیارد تومانی سهم نیشابور و فیروزه از بودجه عمرانی کشور

نماینده نیشابور در مجلس از افزایش بودجه شهرستان های نیشابور و فیروزه در چند سرفصل مهم عمرانی شهرستان های نیشابور و فیروزه برای سال ۱۳۹۷ خبر داد.

افزایش سهم نیشابور و فیروه از بودجه های عمرانی کشور همواره یکی از دغدغه ها و مطالبات مردم نیشابور از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی بوده است. دغدغه ای که بیش از آن که رنگ سهم خواهی داشته باشد، حاکی از درخواست اجرای عدالت و رفع تبعیض در تخصیص اعتبارات ملی به پروژه های عمرانی است. چرا که نیشابور با وجود آن که همواره چهره هایی متنفذ را در کسوت نمایندگی مردم خود در پارلمان دیده است، اما به نسبت سرانه جمعیت، وسعت سرزمینی و نقشی که در پرداخت مالیات و توسعه اقتصادی کشور داشته است، از تبعیض ناروا رد تخصیص بودجه ها رنج می برده است. حالا اما به گفته حمید گرمابی، تلاش و رایزنی های نمایندگان برای افزایش بودجه‌‌ی عمرانی برخی از پروژه‌های مهم شهرستان‌های نیشابور و فیروزه به نتیجه رسیده و برای سال ۱۳۹۷ نیشابور بیش از ۲۰میلیارد تومان افزایش بودجه را در سرفصل های مهم عمرانی خود شاهد خواهد بود.آماری که این نماینده و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ارایه داده است، حاکی است که نمایندگان شهرستان موفق شده اند،    ۲۰۵میلیارد و  ۶۷۶ میلیون ریال افزایش بودجه را برای پروژه های کلیدی شهرستان های نیشابور و فیروزه به ثمر برسانند. افزایشی که در صورت جذب کامل اعتبارات از سوی ادارات مربوطه، می تواند باعث به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه های معطل مانده در شهرستان شود و به جای آن که جزئی از این پروژه ها اجرا و بخش عمده آن به سال های آینده موکول گردد، تکمیل پروژه ها شتاب گیرد. بر اساس آمار ارایه شده از سوی گرمابی، افزایش بودجه نیشابور و فیروزه در قالب پروژه های زیر به تصویب مجلس رسیده است:

۴٫۵ برابر شدن بودجه بیمارستان

بودجه‌ی احداث بیمارستان نیشابور از یک میلیارد تومان  به ۴٫۵میلیارد تومان افزایش یافته است؛ ۴٫۵برابر شدن بودجه احداث بیمارستان سوم، می تواند مژده ارزشمندی برای شهرستان های نیشابور و فیروزه باشد. چرا که بخش بهداشت و درمان نیشابور، از جمله بخش هایی است که عقب افتادگی ناعادلانه ای را تجربه کرده است

توسعه دانشگاه؛ نزدیک به سه برابر

بر اساس گفته دکتر گرمابی، بودجه‌ی احداث و تجهیز  دانشکده‌های «ادبیات و علوم انسانی» و «علوم پایه» از ۲میلیارد تومان پیشنهادی اولیه دولت به ۵٫۵ میلیارد تومان رسیده است. توسعه دانشگاهی نیشابور، از جمله دغدغه های مهم مردم و نخبگان شهر بوده است. جایی که نیشابوری ها همواره شاهد بلعیده شدن بودجه توسط شهرهای همجوار بوده و بر خلاف پیشنه تاریخی و فرهنگی خود، محرومیت را تجربه می کرده اند.

ساخت و ساز دانشگاه و بودجه سه برابری

در همین فقره توسعه دانشگاهی، بودجه‌ی تعمیرات اساسی، خرید تجهیزات و محوطه‌سازی و تأسیسات زیربنایی  دانشگاه دولتی نیشابور از ۸۲۸٫۴ میلیون تومان به ۲میلیارد و ۵۳۳ میلیون تومان رسیده است و امید می رود در صورت جذب کامل این بودجه، شاهد تکمیل بنای نگین علمی نیشابور در غربی ترین نقطه آن باشیم.

۱۰برابر شدن بودجه تامین آب

بودجه‌ی آب رسانی به نیشابور از سد بار، در لایحه پیشنهادی دولت تنها  ۱میلیارد تومان بوده است. رقمی که به سختی کفاف تامین زیرساخت های اولیه انتقال آب را  می داد. اما تلاش نمایندگان و رایزنی ها در کمیسیون تلفیق آن را به رقم چشم گیر ۱۰ میلیارد و ۱۱۲ میلیون تومان افزایش داده و انتقال آب از سد بار را از یک «شوخی» به واقعیتی در دسترس بدل می نماید.

افزایش ۳۰درصدی سهم اعتبارات فاضلاب شهری

حمید گرمابی در ادامه گزارش خود از تلاش ها برای افزایش سهم نیشابور از بودجه افزود: بودجه‌ی ایجاد تأسیسات فاضلاب شهر نیشابور از ۲میلیارد و۵۰۰ میلیون تومان به ۳میلیارد و۵۰۰میلیون تومان افزایش یافت. 

مقدمه ای برای ارتقای علوم پزشکی نیشابور

ساخت و ساز بیمارستانی اما تنها نقطه افزایش سهم نیشابور از بودجه نبوده است. به گفته این عضو کمیسیون بودجه مجلس، بودجه‌ی احداث دانشکده‌های پیراپزشکی، پرستاری، مامایی با کتابخانه و سلف سرویس از۲میلیارد و ۸۰ میلیون تومان  به ۳میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان افزایش یافت و شاید بتوان اجرای این پروژه ها را مقدمه ای جدی برای تحقق آرزوی دیرینه نیشابوری ها برای ارتقای دانشکده به دانشگاه علوم پزشکی ارزیابی کرد گفتنی است دکتر گرمابی به نمایندگی از کمیسیون صنایع و معادن مجلس، عضو کمیسیون تلفیق مجلس در جریان تصویب بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور بوده‌ است. جایی که هماهنگی ها و رایزنی و هم افزایی چنارانی دیگر همکار او در مجلس می توانسته اتفاقات ارزشمندی را برای نیشابور رقم بزند. به نظر می رسد این اتفاق اکنون رخ داده و پس از این همت دستگاه های اجرایی شهرستان لازم است. کسانی که باید با جذب حداکثری رقم های تعیین شده در ردیف های بودجه، کار ارزشمند دو نماینده نیشابور را در مجلس تکمیل نمایند. 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.