خبرنگاران نیشابور صاحب تشکل صنفی شدند ( انتخاب پنج عضو هیأت مدیره انجمن خبرنگاران )

 

14سرپرست فرمانداری:

نهراسید از این که به مسایل سیاسی بپردازید

این انجمن به تحقق دموکراسی، آزادی، جامعه مدنی و بهبود حیات مادی و معنوی خبرنگاران کمک می کند

گرمابی در جمع خبرنگاران:

مقابله با فساد با آزادی رسانه ها میسر می شود

آزاده مهدیار/ نخستین مجمع عمومی موسس انجمن توانمند سازی خبرنگاران نیشابور با هدف فراهم کردن مقدمه انتخاب هیأت مدیره این تشکل مدنی با شرکت ۷۶ خبرنگار رسانه های محلی و سراسری در نیشابور برگزار شد و در پایان اعضای هیات مدیره این انجمن با رای خبرنگاران نیشابور مشخص شدند.

در این جلسه که خبرنگاران فارغ از اختلاف سلیقه و دیدگاه سیاسی، روز پنج شنبه ۱۳ آبان در محل سالن ادیب اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور دور هم جمع شده بودند، اعضای موسس انجمن در یک انتخابات دموکراتیک جای خود را به اعضای جدید دادند تا ۵ عضو نخستین هیات مدیره انجمن برای مدت دو سال انتخاب شوند.

پیش از شروع رای گیری نماینده مردم نیشابور در مجلس خطاب به خبرنگاران با بیان این که شما چشم و گوش مردم و ما مسئوین هستید، تصریح کرد: اگر شما بتوانید بدون مشکل وظیفه خبررسانی را انجام دهید، آگاهی مردم و مسئولین هم بهتر و بیشتر می شود.

حمید گرمابی با اشاره به افشای فسادهای مالی اخیر از سوی رسانه ها، بیان کرد: اگر رسانه ها بتوانند با آزادی کامل حرف شان را بزنند مشکلات کمتری خواهیم داشت و نظارت مطبوعات بر امور، که بهترین راه مقابله با فساد است، باید روز به روز بیشتر شود.

گرمابی تشکیل انجمن خبرنگاران را اتفاق مبارکی برای شهرستان توصیف کرد و افزود: امیدوارم این انجمن به گونه ای کار کند که به تدریج همه روی حرف ش حساب کنند و این اتحاد خبرنگاران نقش شان را موثرتر خواهد کرد.

وی از برگزاری نشست خبری و ارائه گزارش کار به رسانه ها توسط هر دو نماینده شهرستان در آینده ای نزدیک خبر داد.

سرپرست فرمانداری:

در ادامه سرپرست فرمانداری، وجود مطبوعات آزاد و منصف و پیگیر مشکلات مردم را ایجاد کننده امید و انگیزه در میان مردم دانست و تصریح کرد: شما هم صاحب اندیشه اید و هم صاحب قلم، اندیشه ای که نوشته می شود، اشکالات ش برطرف می شود و به این ترتیب پایدار می ماند و از طرفی به دلیل این که فاکتور «اعتراض» همواره در کار رسانه وجود دارد، برشی از روشنفکری است و این نقد واعتراض یک واکنش روشنگری فعال است.

شیبانی با بیان این که جامعه بدون آگاهی قطعا از پایداری برخوردار نیست، اظهار داشت: مخاطب با مراجعه به نوشتار شما از حوزه های مختلف به آگاهی نسبی دست می یابد وبه تبع آن موجب اجتماعی شدن افراد می شود. در نتیجه مخاطب به حقوق خود آگاه می شود و در تصمیم گیری ها مشارکت می کند و این مشارکت از ارکان دموکراسی است، دموکراسی نه گُنگ است و نه نامفهوم و دنیا به آن رسیده است و بیش از پیش نیز خواهد رسید.

نماینده دولت در شهرستان دموکراسی را بهترین روش حکمرانی خواند و بیان داشت: این شیوه اگر ده تا حُسن داشته باشد، عیب هم دارد اما نباید به خاطر عیوب ش از آن فاصله گرفت، اگر تحقق دموکراسی مطالبه عمومی باشد نقاط قوت آن نیز پُررنگ می شود.

شیبانی یکی از جلوه های دموکراسی را برگزاری انتخابات دانست و افزود: مشارکت و وزین شدن رأی مردم نیاز به آگاهی، بلوغ سیاسی و کرامت انسانی دارد که این موضوع باز به نقش رسانه ها در جامعه برمی گردد، هر چه این آگاهی بخشی بیشتر باشد، منتخبین مردم فرهیخته تر و شایسته ترند. این که مردم اهمیت رأی شان را بدانند بر دوش شما است.

وی در ادامه تشریح روند دموکراسی تصریح کرد: مسیر خروج از قدرت هم طراحی شده است و نکته مهم این است که چگونه می توان با مکانیزم دموکراسی از قدرت پیاده شد. این مکانیزم هم به مردم برمی گردد، مردم تصمیم می گیرند منتخب خود را تقویت کنند یا فرد دیگری را برگزینند.

شیبانی انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و شورای شهر را تمرینی برای این مکانیزم دانست و با اشاره به نقش مطبوعات در این زمینه اظهار کرد: درج اخبار سیاسی در مطبوعات نیز انتظار مخاطب شما است چراکه انسان ذاتا علاقه مند به قدرت است که یا خودش در قدرت باشد بر آن تاثیرگذار باشد و یا منویات خود را از طریق قدرت اعمال کند.

وی با مخاطب قرار دادن اصحاب رسانه افزود: نهراسید از این که «سیاست» محور اخبار شما و انتظار مردم باشد. این تصور که سیاست خوب نیست را کاهش دهید زیرا که سیاست هم می تواند رفتاری بر مبنای فضیلت باشد. مردم در گذشته زمانی که منافع خودشان را در تقابل با منافع عمومی می دیدند به جنگ می پرداختند اما به مرور جنگ و خشونت به حاشیه رانده شد و پایان جنگ آغاز سیاست بود، گفت و گو، استدلال و اندیشه نیز به کمک آمد.

شیبانی با این توصیه که منافع ملی را بر پایه خیر عمومی جست و جو کنید، افزود: باورهای متفاوت را نقد کنید، راه زیست مسالمت آمیز با وجود این باورهای متفاوت نشان داده می شود، اگر درک و احترام متقابل باشد همراه با اطلاعاتی که شما منتشر می کنید، قطعا خیر عمومی حاصل می شود.

وی افزود: امیدوارم انجمن شما در این سپهر سیاسی، به تحقق دموکراسی، آزادی، جامعه مدنی و حیات مادی و معنوی کمک کند.

پس از این سخنان انتخابات انجمن توانمند سازی خبرنگاران برگزار شد،با نامزدی یازده نفر برای عضویت در هیأت موسس جدید و انتخاب هیات مدیره ۵ نفره و همچنین بازرس این نهاد برگزار شد.

در پی این رای گیری، ۵ عضوی که بالاترین آرای همکاران خود را در نیشابور کسب کرده بودند، توسط هیات موسس به عضویت  هیات مدیره درآمدند.

به این ترتیب پنج عضو نخستین هیئت مدیره انجمن خبرنگاران نیشابور عبارت اند از: احسان اسحاقی (سردبیر خیام نامه با ۴۶ رای)، پدرام حصارکوشکی (روزنامه همشهری با ۴۴ رای)، مجید غرویان (سردبیر صبح نیشابور با ۳۹ رای)، سودابه جعفری (سردبیر خاتون شرق با ۳۶ رای) و حسین بزرگی (خبرنگارفضل نامه با ۳۴ رای) که برای مدت دو سال انتخاب شدند. محمد امینی (مدیرمسئول ندای نیشابور) و صادق هوشمند(سردبیر نسیم نیشابور) نیز دو عضو علی البدل این هیأت هستند. سجاد سلیمی (از خبرگزاری فارس) نیز به عنوان بازرس انجمن برگزیده شد و رضا قادری (از نشریه فرسیمرغ) به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.