خانه عروسک ‌ایبسن در نیشابور

سحر سوقندی

خانه عروسک ایبسن که تئاتری با موضوع اجتماعی و ساخته بهزاد آقاجانی کارگردان نیشابوری است، برخلاف گفته های قبلی این روزها روی سن فرهنگسرای وکیلی برای همشهریان به اجرا درآمده است.

طبق گفته کارگردان این کار، با توجه به دستور دبیرخانه مرکزی تئاتر در تهران ، تئاتر های آماده شده برای جشنواره  جهت دریافت مجوز اجرا در جشنواره، باید به اجرای عمومی درآیند.

خانه عروسک ایبسن داستان زنی ست به نام هما که قصد دارد برای تحصیل خانه وهمسرش را ترک کند و به تهران برود. او به همراه فرهاد همسرش،  در استودیو کار می کند. آخرین سفارش آنها خانه عروسک ایبسن است که در میانه روزهای تمرین، هما آهنگ رفتن می زند درحالی که فرهاد مخالف این رفتن است اما تلاش او برای نگه داشتن هما چندان نیست که او را منصرف کند.

انتخاب شغل مورد علاقه یا همسری که دوستش دارد؟

نقطه عطف این نمایش آنجاست که هما و‌فرهاد ابراز می کنند که رابطه عاطفی آنها به پایان رسیده است حال آن که دل شان چیز دیگری می گوید. داستانی برگرفته از صدها زندگی امروزی که به دلیل بیان نکردن واقعیت درون به جدایی می انجامد.

خانه عروسک ایبسن درعین  سادگی با درونمایه ای متفاوت  پیام مهمی را در گوش مخاطب زمزمه می کند.

یک حرف یا یک عکس العمل درست که می تواند مانع از این سقوط شود بی آنکه شاید اهمیت آن تا قبل از دیدن نمایش به نظر مخاطب آمده باشد.

نحوه متفاوت حضور مخاطب هم از نکات جالب و مورد توجه این اجرا است.

خانه عروسک ایبسن با بازی فاطمه حاجی آبادی، سیدجواد حسینی و آرزو نصیری نسب از  سه شنبه ۲۳ شهریور  به روی صحنه رفته و تا ۳‌ مهرماه ادامه خواهد داشت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.