خاطرات و خطرات (توشه ای از تاریخ شش پادشاه و گوشه ای از دوره زندگی من)

خاطرات و خطرات (توشه ای از تاریخ شش پادشاه و گوشه ای از دوره زندگی من): مهدیقلی هدایت، انتشارات زوار، چاپ پنجم، ۱۳۷۵

خاطرات و خطرات، حاج مهدیقلى هدایت دربردارنده ذکر حوادثى است که در زمان نویسنده به وقوع پیوسته و پرده از گوشه‏اى از تاریخ این سرزمین کهن برداشته است. وقایعى که در دوره تاریخ معاصر ایران از زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار و تا حکومت محمدرضا پهلوى رخ داده و از زبان و قلم نویسنده‏اى بیان مى ‏شود که خود، آن وقایع را دیده و با تمام وجود آن‏ها را لمس کرده است.

مرحوم حاج مهدیقلى هدایت پسر علیقلى خان مخبر الدوله و نوه رضا قلى خان هدایت است که در سال  ۱۲۸۰  قمرى متولد شد و پس از فراگرفتن مقدمات در  ۱۲۹۵  براى تحصیل عازم آلمان گردید و در  ۱۲۹۷  به ایران مراجعت کرد. در  ۱۳۰۳  به سمت معلم زبان آلمانى در دار الفنون مشغول کار شد و در  ۱۳۱۱  با سمت پیشخدمتى خاص ناصر الدین شاه رسما وارد خدمات دولتى گردید و در  ۱۳۱۶  به ریاست پست‌خانه و گمرک و تلگراف‌خانه تبریز منصوب و در اواخر همان سال از سمت خود مستعفى و عازم تهران شد و به ریاست مدرسه علمیه و سرپرستى مدارس دیگر تعیین گردید. پس از صدور فرمان مشروطیت به اتفاق برادرش مرتضى قلى خان صنیع الدولهوتعدادی دیگر مأمور تهیه قانون انتخابات شد و انتخابات دوره اول قانون‌گذارى را انجام داد .وی که شش پادشاه را از ناصرالین شاه تامحمد رضاشاه خدمت کرده واغلب درپستهای وزارت وحاکم ولایات قرار داشته منبعی است انباشته از خاطرات ناب ودست اول تاریخی وبه‌همین‌جهات کتاب خاطرات و خطرات او که با قلمى شیوا و خامه‌اى توانا نوشته شده نه‌تنها مشحون از وقایع مهم تاریخى است بلکه چون بسیارى از مطالب را بى‌پرده و عریان بیان مى‌کند مى‌تواند براى مردان و رجال سیاسى نمونه و سرمشقى باشد تا حوادث و وقایع مملکت خویش را آشکارا بنگارند و در این امر مهم قدم‌هاى مثبت و مؤثرى بردارند.

حسن دیگر خاطرات سبک و شیوه خاص هدایت در نگارش آن است و چون پدرش بنیان‌گزار تلگرافخانه در ایران بوده است غالبا مطالب را در نهایت ایجاز و با فصاحت کامل و با همان روش و به صورتى جذاب و دلپذیر بیان کرده است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.