حیف! حوصله ام پیر شده ( کلبه کتاب )

مهرنوش چمنی

درود و روزتون بخیر. مهرنوش چمنی هستم و این هفته دوتا کتاب خشن و خونین براتون آوردم! کتاب «تالار گرگ» نوشته «هیلاری مانتل» در مورد «تامس کرامول»، نخست وزیر «هنری هشتم» است که فردی سیاستمدار و مقتدر بوده و دوران قدرت پر فراز و نشیی داشته. خانم هیلاری مانتل مجموعه کتاب هایی نوشته که در آن شخصیت اصلی تامس کرامول بوده و بر اساس این کتاب ها، سریالی پر طرفدار نیز به همین نام ساخته شده است. تامس از دست پدر بد اخلاق خود که دائم اعضای خانواده را کتک می‌زند، فرار کرده و در جایی دیگر کاری برای خود دست و پا می‌کند. وی بعدها دستیار یک کاردینال شده و کم کم به محافل بالا دسترسی پیدا می‌کند. و دیری نمی‌گذرد که به فردی قابل اعتماد و شناخته شده بدل می‌شود.

کتاب تالار گرگ یک رمان تخیلی نیست، بلکه بر اساس اسناد و مدارک تاریخی انگلستان نوشته شده و نویسنده به تاریخ وفادار مانده است، در عین حال توانسته جذابیت یک رمان را نیز داشته باشد. این کتاب برنده جایزه «من بوکر» در سال ۲۰۰۹ نیز شده است. جلد دوم این کتاب نیز با عنوان «بیرون کشیدن اجساد» در سال ۲۰۱۲ جایزه من بوکر را گرفت و هیلاری منتل  اولین زنی شد که دوبار این جایزه ادبی را گرفته است. سریالی که بر اساس این کتاب ساخته شده نیز برنده چندین جایزه شده و گاهی با سریال «بازی تاج و تخت» مورد قیاس قرار می‌گیرد.

 چند سطر کتاب

گرچه چند سطر، زیبایی یک کتاب را نشان نخواهد داد اما بخشی از «تالار گرگ» را با هم بخوانیم:

رفیق دست‌اش را دراز کرد تا بتواند روی پا بایستد. تام اما دست او را نگرفت. مرد با تقلا سرپا شد و ناسزا گفت. کوشید تا لباس بازی را از تن در آورد. آن را کشید و عاقبت لباس را پاره کرد. کرامول با دستان قفل شده ایستاده بود. دست راستش به شکل یک مشت پنهان درآمد. رفیق لایه‌های پنبه دوزی شده و بالشتک چاق کننده را از دور شکمش باز کرد. تن او لاغر و ویران شده بود و سینه‌اش پشمی سیخ سیخ و تنک داشت: «ایتالیایی، برای چه به کشور ما آمده ای؟ چرا در کشور خودت نمی‌مانی، ها؟» سکستون ابله بود؛ بی عقل اما نبود. خوب می‌دانست تام ایتالیایی نیست. رفیق با آن لهجه لندنی‌اش ادامه داد: «باید همانجا می‌ماندی. تو آن شهر کوفتی دیوار کشی شده را داری، کلیسای جامع داری، شیرینی بادامی به شکل کاردینال داری که بتوانی بعد از شام بخوری. دست کم این‌ها را برای یکی دوسال داری. با اینهمه آمده‌ای تا مثل غول بساط ما را درهم بریزی.»

این کتاب در ۸۶۰ صفحه توسط کتابسرای تندیس و قیمت ۴۹ هزار تومان منتشر شده است.

 

دختری با تمام موهبت ها

کتاب بعدی یک رمان دو جلدی فاتنزی تخیلی از نشر خوب «بهداد» است. «دختری با تمام موهبت ها» نوشته ی مایک کری و ترجمه بهنام حاجی زاده درباره ویروسی ناشناخته است که نوع بشر را آلوده کرده و کنترل ذهن افراد را به دست می‌گیرد. فرد آلوده هیچ عکس العملی حاکی از زنده بودن نشان نمی‌دهد و بی حرکت در جای خود می‌نشیند تا اینکه فردی در حال حرکت را مشاهده کند و به سوی او حمله ‌کند و بخوردش! در این میان کودکانی هستند که به ویروس آلوده شده اند اما در عین داشتن خوی درنده، می‌توانند مانند افراد عادی باشند. تعدادی از آنها در یک آزمایشگاه دولتی تحت تربیت و مراقب قرار دارند. آنها تمام مدت به صندلی بسته شده اند و حتی سر آنها نیز به طور ثابت به صندلی چرخدار بسته می‌شود. هیچکدام از آنها نمی‌دانند که علت این کار چیست و هنوز با خوی درنده خود آشنا نشده اند. هر روز به مدرسه برده می‌شوند و مطالب مختلفی در مورد جهان بیرون که هرگز با آن آشنا نشده اند، می آموزند. اما گاهی یکی از آنها کم شده و دیگر هرگز باز نمی‌گردد. «ملانی» دختر باهوش و کنجکاو تلاش دارد از طریق مشاهده و گفت و گو با نگهبانان از دنیای خود سر در آورده و به دنبال دوستان خود بگردد. کاش بتوان راهی برای درمان این ویروس پیدا کرد، اما این کار همیشه نیاز به قربانی دارد…

کمی بیشتر با این بیماری آشنا بشیم:

وقتی ملانی می‌گوید می‌تواند بوی گالگر را استشمام کند، گالگر سریع سرش را بالا می آورد اما چیزی نمی‌گوید. کمی رنگ از گونه‌هایش پریده است. پارکس می‌پرسد: «یعنی دستبند و پوزه بند کافی نیست؟» ملانی به او می‌گوید: «گمونم اگه مجبور بشم می‌تونم دستام رو از توی دستبند بکشم بیرون. درد می‌گیره، چون مجبورم تمام پوستم رو بکنم ولی می‌تونم انجامش بدم. بعد از اون باز کردن پوزه بند کاری نداره.»

جلد اول این کتاب با قیمت ۲۱۰۰۰ و جلد دوم آن با قیمت ۱۷۸۰۰تومان منتشر شده است.

تازه ها

سری به تازه های نشر بزنیم:

نشر هوپا چند کتاب تازه برای کودک و نوجوان منتشر کرده: «ساندویچ برای حیدر نعمت زاده» از منصور علیمرادی با قیمت ۱۲۵۰۰ تومان

 

«ماجراهای من و اژدهایم» از دیوید بیدزایکی با ترجمه شقایق یوسف زاده که قیمتش ۱۲۰۰۰ تومانه/ و «همه پرسش های اشتباه» که از لمونی اسنیکت هست و دو جلدیه با ترجمه آنیتا یار محمدی. (یادآوری:  کسانی که اسم لمونی اسنیکت براشون آشنا به نظر میاد یادآوری کنم که ایشون نویسنده کتاب های فوق العاده جالب «بچه های بدشانس» هستن.) یک کتاب تازه هم از «محمد صالح علاء» منتشر شده با عنوان «حیف!حوصله ام پیر شده» که انتشارات پوینده با قیمت ۱۴۰۰۰ تومان به کتابفروشی ها فرستاده./ «کشف سوسیس کاری» از اووه تیم کتابیه که حسین تهرانی ترجمه و نشر چشمه منتشرش کرده./

چشمه از «لوئیس لوری» هم کتابی را با عنوان «در جست و جوی آبی ها» منتشر کرده قیمتش ۲۰۰۰۰ تومانه.

و باز هم همین انتشارات از «گی دو موپاسان» کتاب «هورلا» رو با ترجمه شیرین دخت دقیقیان منتتشر کرده با بهای ۱۶۰۰۰تومان.

نشر نیماژ مجموعه داستان «خر مرده» از عزیزنسین رو منتشر کرده با قیمت ۱۵۰۰۰تومان

 

انتشارات کوله پشتی به سراغ «ژوزه مورینیو» رفته و کتاب «رهبری به سبک آقای خاص» رو به کتابفروشی ها فرستاده با قیمت ۳۰۰۰۰ تومان/ کتاب «سفرنامه شیندلر به خراسان» هم توسط انتشارات ابریشمی با قیمت ۱۵۰۰۰تومان منتشر شده. فعلا همینا بسه! برای اطلاع از تازه های نشر و معرفی کتاب های جدید، میتونید به کانال ما در تلگرام با آدرس https://t.me/klidar و همینطور صفحه ی ما در اینستاگرام به آدرس instaklidar مراجعه کنید.

در انتظار چک!

در پایان شعری بخونیم از «اورهان ولی» که وصف حال خیلی هاست:

ما کارمندان

باهم هستیم

در ساعت ۹، ساعت ۱۲، ساعت ۵

در خیابان ها.

خدا ما را برای همین آفرید

که در انتظار زنگ باشیم

در پایان روز

و در انتظار چک

پایان ماه.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.