حمید گرمابی: نقاط قوت و ضعف دولت را باید در کنار هم دید

hamid_garmabiجلسه شورا اداری شهرستان فیروزه، که هفته گذشته با حضور هر دو نماینده مردم نیشابور و فیروزه برگزار شد، شاهد حمایت و انتقاد جداگانه این دو نماینده مجلس از برنامه ها و اقدامات دولت حسن روحانی بود.

در این جلسه حمید گرمابی با بیان این که نقد دولت نباید وارد تخریب سازمان یافته بشود گفت: «نقاط قوت و ضعف دولت را باید در کنار هم دید».

این نماینده مجلس برجام را یک موفقیت عنوان کرد و گفت: درشرایطی که داشتیم از لحاظ اقتصادی و مالی ایزوله می‌شدیم، برجام کشور را از این حالت خارج کرد، برجام یک موفقیت بین‌المللی است و دوست و دشمن این را یک موفقیت بزرگ برای ما می‌دانند.

در همین حال هاجر چنارانی، نماینده دیگر نیشابور و فیروزه، با بیان این که ما مخالف برجام نیستیم، اضافه کرد: برجام چه دستاوردی برای کشور داشته است؟! وی لایحه مبارزه با پول شویی را تن دادن دولت به قراردادی بدتر از ترکمنچای نامید.

مهم ترین اظهارات این دو نماینده در این جلسه را در زیر می خوانید.

چنارانی: برای کشور خون داده ام

نماینده نیشابور و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: FATF امروز نه ربطی به اصولگرایان دارد و نه اصلاح‌طلبان بلکه هر دو را تحت سیطره‌ی خود قرار می‌دهد و آن چیزی که امروز ما را نگران کرده، مسئولانی است که متاسفانه از موضوع حمایت می‌کنند.

 

چنارانی که اظهارات خود را در جلسه شورای اداری شهرستان فیروزه با  سخنانی درباره اهمیت تحکیم بنیاد خانواده آغاز کرده بود، گفت: زن نباید از خانواده جدا شود و ما به این نیت وارد شده ایم. آن چه مملکت را به ورطه نگرانی رسانده موضوع خانواده است.

وی ناگهان و بدون مقدمه  به مبحث لایحه مبارزه با پول شویی وارد شد و گفت: امروز همه دست روی دست گذاشته‌ایم که ببینیم حضرت آقا در مورد FATF نظرشان چیست، درد است که در مملکتی زندگی کنی که مسئولانش سیاست‌زده باشند، ببینید این مرد چقدر درد کشیده است.

وی لایحه مبارزه با پول شویی را ننگین‌تر از قرارداد ترکمنچای برای جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: شاید تمام کشورهای دنیا بخواهند تمام درآمدهای‌شان صاف باشد، برآوردهای مالی و پول‌شویی‌ها کاملا مشخص باشد، تمام این‌ها در  FATF مشخص می‌شود ولی یک قانون و یک نگرانی در آن وجود دارد، FATF   در لایحه‌ای که سال ۸۹ دولت به مجلس داد، یک استثنائی برای آن گرفت، استثنائی که تروریست‌ها را در آن مشخص کرد.

چنارانی با بیان این‌‎که جریان مقاومت در FATF تعریف شده است، افزود: آمده‌اند بدون استثنا تمام موارد را انتخاب کردند، FATF که امروز تروریسم در آن قید شده و هیچ‌گونه استثنائی در آن نیامده است متاسفانه حزب‌الله لبنان، سپاه پاسداران، ۴۰ شرکت و ۴۰ قسمت از مهم‌ترین اعتبارات داخلی جمهوری اسلامی ایران و افرادی که امروز در دنیا به نام جمهوری اسلامی ایران برند هستند، مثل سردار سلیمانی در FATF محروم‌اند و ممنوع.

وی گفت: مگر می‌شود سردار جمهوری اسلامی ایران بود، ولی از عملیات‌های بانکی محروم بود، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا این همه برج و راه برای این کشور…آن وقت امروز بانک ملی با جسارت کامل با بانک سپه بیایند بنشینند و بگویند این‌ها دیگر نمی‌توانند قراردادهایی با ما انجام دهند، چرا باید این‌قدر بنشینیم؟

این نماینده مجلس با بیان عنوان کرد: درد ما این است که ادعای ولایت داریم ولی عکس تمام رفتارهای مقام معظم رهبری رفتار می‌کنیم. باید باور کنیم که می‌توانیم. مملکت قانون باید داشته باشد، مملکت ما امروز که به سمت عید غدیر می رویم، یک رهبر دارد و باید پشتیبان رهبر باشیم.

چنارانی ادامه داد: من برای این کشور خون داده ام! به شرف م؛ به ناموس م؛ به زنانه بودن م؛ پا به این میدان گذاشته ام و تا آخر هستم. امروز ما در کمیسیون تلفیق برنامه هستیم تا برنامه‌ی غلط و اشتباه دولت مورد نظر را اصلاح کنیم، برایش مصوبه بنویسیم و این برنامه باید اصلاح شود.

گرمابی: FATF  به نفع کشور و نظام است

حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس  با بیان این‌که «نقاط قوت و ضعف دولت را باید در کنار هم دید»، برجام را یک موفقیت بزرگ عنوان کرد و گفت: درشرایطی که داشتیم از لحاظ اقتصادی و مالی ایزوله می‌شدیم، برجام کشور را از این حالت خارج کرد، برجام یک موفقیت بین‌المللی است و دوست و دشمن این را یک موفقیت بزرگ برای ما می‌دانند. اگرچه در اجرای آن با مشکلات و بد عهدی‌های طرف مقابل روبه رو هستیم ولی در همین مدت کوتاه رفت و آمدها، امضا تفاهم‌نامه‌ها، اجرای پروژه‌ها و سرمایه گذاری‌ها همه نشانه‌های موفقیت‌اند.

وی مهار تورم و رشد اقتصادی را از موفقیت‌های دیگر دولت برشمرد و اظهار کرد: دولت، کشور را با تورم ۴۰ درصدی و رشد اقتصادی منفی تحویل گرفت و با بیان این ‌که «رکود و بیکاری دو نقطه ضعف است»، خاطرنشان کرد: برای خروج از رکود و رونق اشتغال دولت می‌تواند با سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های کوچک، فعال کردن ظرفیت موجود در کارخانجات و تشویق مردم به خرید کالای داخلی ایجاد اشتغال و … کشور را از رکود خارج کند.

ادامه از صفحه ۲

وی با تاکید بر این‌که «با اصل انتقاد موافقیم و آن را سازنده می‌دانیم»، افزود: اما اگر انتقاد به سمت تخریب سازمان یافته برود خوب نیست.»

این عضو فراکسیون امید گفت: مشکلاتی که برای کشور به وجود می‌آید، در حقیقت از لحاظ منطقی ما را مجاب می‌کند که امضای FATF به نفع کشور، نظام و اسلام است.

حمید گرمابی در جلسه شورای اداری شهرستان فیروزه با تاکید بر اینکه ما همیشه باید منطقی فکر کرده و تصمیم عاقلانه بگیریم، اظهار کرد: مناسب‌ترین تصمیم همیشه از لحاظ ما بهترین تصمیم نیست، می‌توانست تصمیم‌ها بهتر از این باشد ولی شرایط دنیا شرایط واقعی است، باید با این شرایط واقعی با حفظ خط قرمزهایی که در نظام تعریف شده، بتوانیم مشکلات مملکت و نظام را حل کنیم.

وی با اشاره به موضوع FATF عنوان کرد: ما معمولا بر طبق دین مبین اسلام باید نظرات مختلف را بشنویم و از بین آن‌ها نظر برگزیده را انتخاب کنیم، در حال حاضر ۱۹۸ کشور دنیا به جز ایران و کره شمالی عضو FATF هستند، یعنی تعداد اعضایی که عضو FATF هستند بیش از تعداد اعضای سازمان ملل است، ما در حقیقت مشکلات زیادی داریم، یعنی در حال حاضر کل کشور تحت تاثیر محدودیت‌هاست که در صورت امضای آن، تعداد محدودی از ارگان‌ها شامل محدودیت‌ها می‌شوند که چیز تازه‌ای هم نیست.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما بعد از انقلاب ۳۷ سال است که تحت تحریم هستیم، همیشه راهش را نیز پیدا کردیم، خوشبختانه و به لطف خدای بزرگ ملت ما در این زمینه خیلی استعداد دارند، این مشکل عمده‌ای نیست که نتوان آن را حل کرد، این‌که برای کل کشور مشکل به وجود بیاوریم یا مشکل بخش محدودی را حل کنیم قابل حل است، کشور ما بعد از انقلاب اسلامی تحت تحریم بوده‌ و حالا تحریم‌ها شدت و ضعف داشته است، اما باز هم می‌توانیم راهی برای آن پیدا کنیم.

گرمابی با بیان اینکه در قوانین بین‌المللی برای معادلات پولی یک سری قوانین است، گفت: مثل این‌که یک نفر بخواهد فوتبال بازی کند ولی بگوید می‌خواهم با دست بازی کنم، نمی‌شود یک نفر هم فوتبال بازی کند و هم  بگوید من قوانین بازی فوتبال را قبول ندارم، تعداد کشورهایی که عضو FATF نیستند انگشت‌شمارند، مشکلاتی که برای کشور به وجود می‌آید، در حقیقت از لحاظ منطقی ما را مجاب می‌کند که امضای آن به نفع کشور، نظام و اسلام است.

 

گرمابی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که نیشابور بعد از مشهد قطب صنعتی منطقه است، اظهار کرد: یکی از جاهایی  که می‌توان به اشتغال به آن امید داشت، صنایع کوچک و متوسط است که در نیشابور ۴۰۰ واحد داریم که روزگار خوشی ندارند.

وی ادامه داد: امیدواریم وضعیت دولت در ۶ ماه دوم بهتر شود، چون اقتصاد ما بیش از ۸۰ درصد دولتی است، اگر دولت مشکل داشته باشد، صنایع ما که خیلی از آن‌ها وابسته هستند نیز نمی‌توانند درست کار کنند. یک سری استراتژی‌ها را دولت آورد و مصوبه مجلس را گرفت تا بتواند منابع مالی را برای ۶ ماهه دوم تامین کند که مبلغ قابل توجهی است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: اگر ما از فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود در نیشابور درست استفاده کنیم می‌توانیم صنایع را گسترش بدهیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.