حمایت از زمین، کمک به پاهای ناتوان

فروغ خراشادی

جمع آوری در بطری های پلاستیکی الگوی موفق تفکیک زباله از مبدا

پروژه ی خرید ویلچر برای معلولان نیازمند، با فروش درِ بطری های پلاستیکی در نیشابور همانند شهرهای دیگر ایران اجرا می شود؛ این طرح در چهار سال گذشته از پژوهش سرای دانش آموزی «زنده یاد سینا مسیح آبادی» با تاسیس گروه « حمایت از زمین ما » (حازم) آغاز شده است و مشارکت عمومی برای جمع آوری در بطری های پلاستیکی، تلاشی ست تا خانواده هایی را که دارای فرد یا افرادی با ناتوانی جسمی- حرکتی اند، با خرید یک ویلچر معمولی( بدون موتور) حمایت کند.

گرداندن چرخ زندگی با استفاده از درهای بطری پلاستیکی

یکشنبه ۷ بهمن ماه ۹۷ گروه محیط زیستی «حمایت از زمین ما» برای کمک به فرهنگ سازی در زمینه ی تفکیک زباله، کمک به چرخه ی بازیافت و توجه بیشتر به محیط زیست، اقدام به برگزاری همایشی کرد که در آن ضمن تقدیر از فعالان و همیاران محیط زیستی، به افراد نیازمند هم با اهدای ویلچر، یاری رسانده شد.

۲۳ مدرسه، ۱۲ شخص حقیقی و ۳ مکان عمومی به عنوان مراکز اصلی جمع آوری در بطری به بچه های پژوهش سرای دانش آموزی کمک کردند تا ۹ ویلچر تهیه شود و به دست صاحبان جدیدشان برسد.

این گروه زیست محیطی، از محل این کار سبز، که هم به محیط زیست خدمت می رساند و هم به انسان های درمانده کمک می کند، پارسال  با کمک خیرین ۷ویلچر و چند تشک مواج خرید و امسال نیز با مشارکت های مردمی، توانست در مجموع چرخ ۱۰ زندگی را بچرخاند.

چرا فقط درِ پلاستیکی بطری ها

پرسش این است که در اجرای طرح چرا فقط به جمع آوری درهای بطری اکتفا می شود؟ بر اساس نظر کارشناسان، این درها از جنس خالص و مرغوبی هستند و نقل و انتقال شان راحت است و در صورت بازیافت، برای ساخت لوازم اداری و حتی تجاری قابل استفاده است. عامل مهم دیگر جنس «بدنه»‌ی بطری ‌هاست که از «پلی‌ اتیلن ‌تری ‌فتالات»  ترکیب یافته است و پوسته ی بیرونی آن هم جنس متفاوتی دارد و معمولا از جنس پی‌.وی.‌سی است.

اما درِ بطری ها از جنس پی.‌ای. پلی ‌اتیلن است و  چون این تفاوت مواد، موجب دمای ذوب متفاوتی می شود، در یک دستگاه با نقطه های ذوب متفاوت ممکن است مشکلاتی ایجاد کند؛ از جمله آن که دستگاه را برای نقاط ذوب متفاوت باید تنظیم کرد که به دلیل وجود ناخالصی، چندان موثر نیست و ماده ی یکنواخت و قابل استفاده ای حاصل نمی شود؛ به دیگر سخن، درهای پلاستیکی و بطری‌های پلاستیکی هر دو قابل بازیافت‌اند، اما به علت دمای ذوب متفاوت، نمی‌توان آن‌ها را با هم و یک‌ جا بازیافت کرد.

از سوی دیگر، درِ بطری‌ها، آلایندگی بیشتری در محیط‌زیست دارند؛ هم کوچک تر اند و راحت تر در طبیعت رها می شوند و باقی می مانند و هم تجزیه ناپذیرترند. بنابراین با توجه به جمیع شرایط موجود، تصمیم بر آن است که تنها به جمع آوری در بطری ها پرداخته شود.

هر ۳۲۵هزار درِ بطری=یک ویلچر

اما برای خرید یک ویلچر نیاز به چند در بطری ست؟ این عدد را البته قیمت یک ویلچر مشخص می کند؛ گفته می شود قیمت یک ویلچر معمولی ۶۵۰ هزار تومان است که نسبت به سال گذشته، افزایشی ۱٫۸ برابری داشته است؛ به دیگر سخن قیمت یک ویلچر ۳۵۰ هزار تومانی ظرف مدتی کوتاه نزدیک به دو برابر شده است. با این حساب، برای خرید هر ویلچر ۳۲۵۰۰۰ در بطری نیاز است که اگر بر اساس عمر یک آدم معمولی، ۷۰ سال محاسبه کنیم، و اگر هر فرد از بدو تولد روزانه از یک بطری پلاستیکی استفاده کند و یک در بطری جمع کند، تقریبا ۱۳ آدم ۷۰ ساله برای خرید تنها یک ویلچر، باید تمام عمرشان به جمع آوری درِ بطری بپردازند!

اگر حجم زباله های پلاستیکی تولید شده‌ی زمین را در نظر بگیریم؛ مدت زمان لازم برای جمع آوری و البته تجزیه ناپذیری این مواد را هم در خاطر آوریم، درمی یابیم که گروه حمایت از زمین ما (حازم) و گروه های مشابه، چه کار مهمی انجام می دهند.

توجه به این نکته ضروری ست که جمع آوری در بطری ها، راحت ترین و ابتدایی ترین شیوه‌ی بازیافت از مبدا است که در دنیا انجام می شود؛ شیوه های متنوعی به همراه پاکسازی در مبدا هم وجود دارد که در آینده ای نزدیک، «خیام نامه» گزارش های مفصلی در این خصوص برای تان خواهد نوشت.

عجالتا توجه مدیران شهری را که این روزها درگیر طرح «تفکیک زباله از مبدا» هستند، به استفاده از تجربه و حتی توان اجرایی سازمان های مردم نهادی مانند گروه مردمی «حمایت از زمین ما» جلب می کنیم.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.