حمایت تمام قد شهردار و شورا از نمایشگاه کتاب در نیشابور

تحقیق و تفحص از مشکلات  فضای سبز نیشابور در آغاز فصل زرد!

درآمد طرح تخفیف بدهی شهروندان چقدر بود و چگونه هزینه شد؟

نوسازی شبکه آب شهری؛ مشترکان ماهانه ۲۵۰۰ تومان می پردازند.

shuraآزاده مهدیار/ سه شنبه ای که گذشت سرپرست اداره ارشاد در شورای شهر حضور یافت تا پیگیر تخصیص صد میلیون تومان جهت تجهیز نمایشگاه ملی کتاب در نیشابور باشد. درخواستی که صحن علنی را محل فریادهای معترضانه از سویی و دفاعیات مستدل از دیگر سو تبدیل کرد.

از طرفی دیگر دعوت از شهردار در صحن علنی برای پاره ای توضیحات در سال پایانی از عمر شورای چهارم، نشان از حساسیت هیئت رئیسه و برخی اعضا بر روی مسائلی است که پیش از این و به خصوص زمان شهردار پیشین، کمتر محل اعتنای این اعضا بود.

در پی طرح این درخواست و اعلام موافقت شهرداری با پرداخت این مبلغ، هوشمند با بیان اینکه مبلغ پرداختی شورا قرار است صرف تجهیز نمایشگاه و فعالیت های عمرانی آن شود، اظهار داشت: من پیشنهاد می کنم این پول صرف خرید بُن خرید کتاب شود تا ماندگار باشد، از طرفی ساز و کار ده درصد امکان تخفیفی که برای ناشر در نظر گرفته مشخص نیست. شاید ناشر کتاب را با ده درصد تخفیف عرضه کند بعد ببینیم کتاب فروش در همین شهر خودمان حاضر به ارائه کتاب با پنجاه درصد تخفیف بوده است.

به دنبال آن شریعتمداری معترضانه ادامه داد: آیا ما شرعا و عرفا مجاز ایم پول جیب مردم نیشابور را خرج کنیم ولی مردم از شهرهای دیگر بیایند و استفاده کنند؟ چرا در نمایشگاهی که این قدر سر و صدا به پا کرده، سهم پرداختی وزارت ارشاد تنها هشتاد میلیون است بعد شهرداری نیشابور صد میلیون بدهد؟ اگر این طور است وزارتخانه به ازای ۱۶ شهر استان ۱۶ تا صد میلیون پرداخت کند تا ما هم این مبلغ را بدهیم.

وی با پیش کشیدن بحث بدهی های عمرانی شهرداری گفت: بگذارید من با پیمانکاران طلب کار تماس بگیرم تا همین جا صدای گریه شان را بشنوید، اگر وضع مالی شهرداری ما اینقدر عالی است به ما هم بگویید و همین الان تکلیف طلبکاران معلوم شود.

در حالی که اعضا بر تفکیک این دو مسئله عمرانی و فرهنگی تاکید داشتند و با بیان این که تا فرهنگ درست نشود بقیه مسائل درست نمی شود، همت آبادی بیان کرد: کمیته تصمیم گیر امور این نمایشگاه شامل سازمان تبلیغات، اصناف، صنعت و معدن، اداره ارشاد، بسیج و تیپ ۲۱ است و باید دید بقیه ارگان ها هم سهمی در پرداخت دارند یا خیر؟ از طرفی به خاطر ۵ میلیون بدهی شهرداری به تامین اجتماعی چک پیمانکار برگشت خورده، چرا باید صد میلیون تومان در این شرایط پرداخت کنیم؟

صادقی اما با اشاره به حمایت استاندار از برگزاری این نمایشگاه در نیشابور و قول مساعدت رئیس شورا در جلسه با استاندار و نیز بُعد گسترده خبری آن برای مطرح شدن نیشابور با پرداخت مبلغ موافق بود.

شهردار اما با تاکید بر این که از دویست میلیون مبلغ درخواستی، با صد میلیون تومان آن موافقت کرده ام، ادامه داد: ادعا ندارم که وضع مالی شهرداری عالی است اما در این موضوع نیشابور در مرکز توجه است و اگر مساعدت نشود، حرف هایی که دیگر شهرها در رابطه با کیفیت پایین برگزاری نمایشگاه عنوان می کردند تایید می شود و دیگر چنین فرصتی به نیشابور داده نمی شود.

پارسا نیز در موافقت با پرداخت، گفت: بودجه اختصاص یافته به سازمان فرهنگی شهرداری ۳ میلیارد تومان است که این صد میلیون در برابر آن رقمی نیست، اتفاقا ما باید شهردار را موظف کنیم این مبلغ را پرداخت کند، خود شهردار می گوید من می توانم پرداخت کنم بعد ما به خاطر صد میلیون خودمان را زیر سوال ببریم؟

سکاکی نیز اشاره کرد: این هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است. مهمانان زیادی به نیشابور دعوت می شوند و از این طریق به توسعه گردشگری کمک می شود.

شریعتمداری مجددا در حالی که صدایش هر لحظه بلند تر می شد گفت: شما اشتباه می کنید خانم سکاکی! شهرهای دیگر مجبورند خودشان را بزک کنند تا گردشگر جذب کنند ولی ما این همه مشاهیر داریم، شما انگار نیشابور را بیابانی فرض کرده اید که اگر این نمایشگاه نباشد هیچ چیز ندارد! چرا نهاد کتابخانه ها از بودجه اش کمکی به این کار نمی کند؟

در ادامه رئیس اداره ارشاد که این سخنان را می شنید، اظهار داشت: نهاد کتابخانه ها از سال ۸۲ مستقل شده است و برای من جای سوال بسیار دارد که کسی که مدرک دکترا دارد این را نمی داند و با صورت برافروخته چنین می گوید. آقای شریعتمداری! رسانه ها حضرت عالی را بهتر معرفی خواهند کرد.

شریعتمداری که تاب این گفته های را نیاورد با فریاد گفت: من را تهدید می کنید؟! بروید هر کاری که انجام نداده اید، انجام دهید، به من اَنگ ضد فرهنگ و ضد کتابخوانی و هرچه می خواهید بزنید. من از بیت المال دفاع می کنم، همان بچه هایی که قرار است کتابخوان شوند تا زانو در لجن زندگی می کنند و کوچه های شان آسفالت نیست.

کرخی ادامه داد: اگر مراجعان به این نمایشگاه هر کدام فقط یک لیوان آب خریداری کنند، جدا از پرداختی های شان بابت اسکان و غذا و سوغات، این پول به جیب مردم نیشابور برمی گردد. ما با صنایع هم دیدار داشته ایم و از همه مساعدت می طلبیم. قرار است شش شب فرهنگی در این نمایشگاه برگزار شود و من به جای این که دغدغه ام چگونگی برگزاری این شبهای فرهنگی باشد، باید به دنبال دریافت این پول این قدر بحث کنم.

با طولانی شدن بحث بر سر این موضوع، همت آبادی به رئیس شورا تذکر داد که جای این صحبت ها در کمیسیون فرهنگی است. چرا وقت شورا این قدر گرفته می شود در حالی که ما هنوز نمی دانیم این صد میلیون قرار است صرف چه چیزی شود؟ وی خطاب به صائب نیا، رئیس کمیسیون فرهنگی گفت: این صحبت ها باید در کمیسیون پخته می شد بعد به صحن می آمد. و خطاب به سکاکی گفت: شما چرا از طرف شورا قول کمک داده اید، مگر با ما مشورت کردید؟

سکاکی با بیان این که حرمت اعضا را نگه دارید، گفت: من قول «ریالی» ندادم. کمیسیون هم تشکیل شده اما اعضایی که در آنجا نظر داده اند الان جلو خبرنگاران مباحث متفاوتی عنوان می کنند.

در ادامه پارسا با این بیان که هزینه کرد بیت المال دغدغه همه ماست، افزود: همین شورای شهر جان فشانی هایی کرده که از نظرها پنهان است. در حالی که این سخن خنده اعضا را به همراه داشت، شریعتمداری با بیان این که «دو نمونه از این جان فشانی ها را بگویید ما هم بدانیم»، موجب بالا گرفتن خنده حضار شد.

کرخی، سرپرست فرهنگ و ارشاد، از شریعتمداری در پایان بحث ها عذرخواهی کرد و گفت: در مرام من نیست کسی را تهدید کنم. پس از خروج سرپرست ارشاد از صحن، موضوع کمک به نمایشگاه به رای گذاشته شد و پرداخت صد میلیون تومان با هشت رای از سیزده رای تصویب شد.

نوسازی شبکه آب، مشترکان ماهانه ۲۵۰۰ تومان می پردازند

شبکه فرسوده انتقال آب شرب در نیشابور و هدر رفت زیاد آب در این شبکه فرسوده موضوعی بود که شورا  را به درخواست اداره آب، به چاره اندیشی واداشت.

درخواست اداره آب و فاضلاب درج مبلغ ماهانه ۲۵۰۰ تومان برای نوسازی شبکه در قبوض آب مشترکان بود تا عواید حاصل از آن، که سالانه به حدود ۳ میلیارد تومان می شرد، به منظور نوسازی شبکه انتقال آب به کار گرفته شود.

صادق هوشمند در موافقت با این افزایش صحبت کرد که واکنش صائب نیا را به دنبال داشت. صائب نیا، خطاب به هوشمند گفت: شما که همیشه داد مردم مستضعف را می زنید، چه طور موافقید؟

شریعتمداری هم در مخالفت با این موضوع، به ضعف مدیریت در این حوزه اشاره کرد.

شهردار اما اشاره به فرسودگی شبکه، گفت: طولانی شدن روند پروژه نوسازی در این حوزه را منجر به هزینه کرد مضاعف برای شهر و مردم می شود.

در حالی که جمع مبلغ حاصله از این افزایش در نیشابور، در مجموع به سه میلیارد تومان می رسد، موضوع اخذ ماهانه ۲۵۰۰ تومان از مشترکان برای نوسازی شبکه آب شهری به تصویب رسید. البته اعضای شورا برای اداره آب و فاضلاب شرطی را هم مقرر کردند: وجوه دریافتی از این محل به همراه ریز گزارش مالی اجرای پروژه نوسازی شبکه  و صورت حساب هزینه های صورت گرفته، به شورا ارائه گردد. این پیشنهاد با هشت رای تصویب شد.

تحقیق و تفحص از فضای سبز در

 فصل زرد!

موضوع صد و پنجاه اصله درخت کهنسال خشک شده به دلیل عدم آبیاری مناسب و ۱۳ هزار نهالی که توسط سازمان پارک ها خریداری شده اما به دلیل تعلل در کاشت خشک شده و همان جا روی آن خاک ریخته شده، بحث بعدی جلسه علنی شورا بود. در این زمینه اعضای شورا مقرر کردند که کمیته تحقیق و تفحصی در این زمینه تشکیل و به شورا گزارش ارائه گردد.

پاسخ های شهردار به ابهامات شورا

پرسش اعضای شورا از شهردار در مورد قرارداد با مشاور در رابطه با آسفالت مسیر ۴۵ متری کارخانه آسفالت  موضوع بعدی جلسه شورای شهر بود.

شهردار در پاسخ به این سوال شریعتمداری که آیا این مشاور با آقای گلستانی (حوزه عمران شهرداری) نسبتی دارد، گفت: خیر، هیچ نسبتی و ادامه داد: این نقطه نیاز به طرح و نقشه دارد و ایشان هم مهندس نقشه بردار هستند و به مشاوره وی احتیاج بود که این سخنان اعضا را قانع کرد.

دلیل درخواست ترک تشریفات برای شرکت «دل حفره» که برنده آخرین مناقصه شهرداری بوده، سوال بعدی اعضا از شهردار بود. ابهام شورائیان این بود که که چرا مبلغ مناقصه کمتر از فهرست بها نیست. شهردار پاسخ داد: مناقصه یعنی کسی که کمترین قیمت را پیشنهاد می دهد برنده خواهد بود، ضمن این که این شرکت از مبلغ مناقصه هم به ما تخفیف داده و در حالی که مناقصه با سی درصد به پایان رسیده بود، با بیست درصد بالای فهرست بها موافقت کرده است. همچنین این شرکت مساعدت زیادی با شهرداری داشته و گاه پرداختی به این پیمانکار تا شش ماه به طول انجامیده است. شهردار افزود: از طرفی با نزدیک شدن به فصل سرما بهتر است سریع تر آسفالت معابر توسط شرکت انجام گیرد. با این توضیحات قرارداد مناقصه به تصویب اعضا رسید.

مساعدت ۱۵ میلیون تومانی شورا به دفتر صدا و سیما برای خرید یک دستگاه دوربین در حالی تصویب شد که هوشمند گفت: ۴ سال است که دفتر در اختیارشان است و از شهرداری حقوق می گیرند ولی هیچ کاری برای شورا و شهرداری انجام نداده اند.

در پایان نیز شهردار در رابطه با درآمد کسب شده از محل وصولی عوارض و بدهی های شهروندان در نتیجه تخفیف بدهی ها مورد سوال قرار گرفت.

هادی مسلمی، شهردار، گفت: وصولی منطقه یک از این محل دو میلیارد و سیصد و شصت میلیون تومان و منطقه دو هفت میلیارد و سیصد میلیون تومان بوده است. یعنی در مجموع ۹ میلیارد و هفتصد میلیون تومان که طبق مصوبه شورا ۴۰ درصد آن صرف امور جاری شهرداری شد، هفتصد میلیون تومان صرف تقاطع غیر هم سطح برای بهره برداری، یک میلیارد تعهدات مردمی، سیصد و سی میلیون تومان صرف پرداخت بدهی مشاورین شد. در پایان مقرر شد جزئیات این وصولی و نحوه هزینه کَرد به کمیسیون مالی شورا ارائه گردد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.