حقوق پرداخت شده به شهردار وجاهت قانونی ندارد

آزاده مهدیار

در صحن علنی شورای شهر عنوان شد:

حقوق پرداخت شده به شهردار وجاهت قانونی ندارد

رئیس شورا: با کسی عقد اخوت نبسته ایم

شهردار به جای اصلاح  خود توزیع خیام نامه در سازمان ها را ممنوع می کند!

سیدعباس حسینی در بدو شروع به کار خود به عنوان شهردار نیشابور از این که «چرا از یک خانواده و فامیل تعداد زیادی در شهرداری کار می کنند؟!» انتقاد کرده بود و قول داده بود جلو پارتی بازی را خواهد گرفت و نیز یکی از مواضع قابل توجه وی تأکید بر بی نیازی اش به پول و داشتن حقوق ۲۰ میلیونی ماهانه از طریق فعالیت های اقتصادی بود و هدف از آمدن ش را تنها خدمت گزاری عنوان کرده بود.

حالا اما با گذشت تنها چند ماه از حضورش در شهرداری، خبرها حاکی از رنگ باختن این شعارها در دنیای واقعیت و پس از سپری شدن وعده و وعیدهای قبل از شهردار شدن است. حسینی حالا نه تنها حقوق و مزایای فراتر از مصوبه شورا از حساب شهرداری برداشت کرده است، بلکه از به کار گماردن بستگان و دوستان خود در شهرداری آن هم خارج از ضوابط ابائی ندارد.

از چک برگشتی حقوق ۲۰ میلیونی شهردار تا ندادن حق بیمه کارگران

جلسه علنی روز سه شنبه شورا با قرائت نامه حسن پارسا عضو شورا از مجموع نامه های کمیسیون حقوقی در خصوص عدم وجاهت قانونی حقوق پرداخت شده به شهردار کلید خورد تا همت آبادی، رئیس شورا، با اشاره به این که بر این اساس نامه ای به شهردار فرستاده ایم، چنین توضیح بدهد که: شهردار تقاضای ۲۰ میلیون تومان حقوق ماهانه کرده است که ۸ میلیون تومان آن به صورت ثابت و ۱۲ میلیون تومان آن به عنوان ترمیم حقوق باشد. اما نهایتا ۸ میلیون تومان اصلی در شورا تصویب شد و در مورد ۱۲ میلیون تومان دیگر هنوز از سوی شورا تصمیم گیری نشده است. این در حالی است که آقای شهردار در تیر و مرداد و شهریور سه برداشت ۲۰ میلیون تومانی داشته است و ما هم نامه نوشتیم که برداشت مازاد بر ۸ میلیون تومان وجاهت قانونی ندارد. ایشان هم قول (؟!) برگرداندن آن را داد.

همت آبادی افزود: مطمئن باشید ما با کسی عقد اخوت نبسته ایم و با همه چیز قانونی برخورد می کنیم.

ماجرای چک برگشتی آقای شهردار

وی در مورد ۳۵۰ میلیون تومان بدهی شخصی شهردار که در شماره پیشین «خیام نامه» به آن اشاره شده بود، نیز اظهار کرد: نامه ای به آقای شهردار فرستادم که شما ۴ میلیارد تومان وام گرفته اید و مبلغ ۳۱۰ میلیون تومان از بانک اقتصاد نوین «چک برگشتی» داشته اید و بانک وام دهنده ۳۵۰ میلیون از مجموع مبلغ وام شهرداری را مسدود کرده است. از این مبلغ نه تنها سودی به شهرداری نمی رسد بلکه ۲۴ درصد سود اوراق مشارکت هم باید بدهیم که سالانه ۸۴ میلیون تومان به ضرر شهرداری و شهروندان می شود. لذا از شهردار کتبا خواستم ظرف ۱۰ روز این مسئله را شفاف کند و به شورا گزارش دهد.

همت آبادی افزود: دیروز هم شهردار توضیح داد و قسم خورد که «نمی دانستم این مبلغ از وام مسدود شده است(!)»من هم به شهردار گفتم وقتی خیام نامه این مبلغ مسدود شده را چاپ کرده است، چطور شما نمی دانسته اید؟! قرار شده است که این مبلغ ۳۵۰ میلیون تا فردا به حساب شهرداری برگردد و نتیجه را به شورا ارائه دهد.

در این لحظه پارسا ضمن تشکر از هیئت رئیسه برای پیگیری سریع نامه ها اظهار کرد: خوب است که شهردار به این نتیجه رسیده است که کار خلافی است و باید پول را برگرداند. ولی ما باید از طریق مراجع قضایی و بازرسی پیگیر باشیم. نمی شود که ۳۵۰ میلیون تومان پول را بردارد ماهانه ۲۰ میلیون پول را بردارد ۶۵ میلیون پول رهن خانه را بردارد بعد با پیگیری ما بگوید اشتباه کردم و پول را برگرداند.

عضو مستعفی شورا ۷ میلیون حقوق از شهردار می گیرد

وی در مورد حق مشاوره عجیب مشاور اقتصادی شهردار نیز با بیان این که قراردادی که شهردار می گوید با آقای جدی، عضو سابق شورا، بسته است و ماهانه ۷ و نیم میلیون تومان می گیرد باید بررسی شود و جدا از آن مشاور جدیدی هم گرفته است به نام آقای «اصولی»؛ بدون این که توجهی به همخوانی مدرک تحصیلی وی با کار واگذار شده داشته باشد و مشورتی با شورا بکند. همچنین شهردار قراردادی با داماد خواهر خود بسته است به قرار هر پروژه ای ۲ میلیون و صد هزار تومان و در همین ماه ۴ پروژه به وی سپرده است یعنی ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در ماه می گیرد.

حق مسئولیت میلیونی با مدرک سوم ابتدایی

پارسا ادامه داد: این مصوبه شورا بود که اگر پولی هست باید برای کارگران و کارمندان هم باشد. من نیروی اداری را می شناسم که با مدرک سوم ابتدایی جدا از حقوق و اضافه کار ماهی یک میلیون هم بابت حق مسئولیت می گیرد از طرفی ۵ ماه حق بیمه برخی کارکنان واریز نشده است!

در ادامه صالح آبادی و اقبالی هم از صحبت های پارسا حمایت کردند و اقبالی افزود: صلاحیت مشاورین شهردار برای ما محرز نشده است. و مشاور وی حتی پروانه نظام مهندسی ندارد. وی ادامه داد: آقای شهردار نه در برداشت حقوق ش نه در انتخاب مشاورین نه در ارتباط  با کارکنان ضوابط قانونی را رعایت نمی کند!

رئیس شورا ضمن اشاره به این که باید بر مدار قانون حرکت کرد درخواست داشت این را هم کتبا به من بدهید تا پیگیری کنم. گرفتن مشاور هم طبق آیین نامه شرایطی دارد ساعتی بیست و پنج هزار تومان است و سقف ساعت هم دارد و باید طبق مصوبه شورای شهر باشد.

مورد بعدی که در شورا مطرح شد مصوبه شورا مبنی بر خروج نیروهایی که از اسفند ۹۲ به بعد به بدنه شهرداری پیوسته که هیچ سابقه روزمزد و شرکتی وغیره ندارند. همت آبادی با اشاره به اینکه یک لیست ۲۷ نفره از این افراد از سوی شهرداری تنظیم شده است، افزود: ولی من افرادی را می شناسم که جزو نیروهای خروجی هستند ولی اسم شان دراین لیست نیست. پارسا با تأیید این مطلب ضمن بیان این  که اصلا انگار شهردار دارد ما را دور می زند! اظهار کرد: اتفاقا افرادی که مد نظر ما بودند اصلا در این لیست نیستند. ما تصویب کرده ایم نیروی جدید نگیرند بعد باز می بینیم در قالب روزمزد می گیرند و من کسانی را می شناسم که به صورت روز مزد به سیستم پیوسته و یک سال است که در بدنه شهرداری حضور دارند. وی افزود: شهردار به جای اینکه خود را اصلاح  کند؛ توزیع خیام نامه در سازمان ها را ممنوع می کند!

حمایت هوشمند از شهردار: او انقلاب کرده

هوشمند که همواره بر عمل به مصوبات شورا توسط شهرداران تأکید داشت در اظهاراتی متفاوت با دیگر اعضای شورا، که رنگ حمایت از شهردار را داشت، بیان کرد: ما باید نکات مثبت شهردار را هم در نظر بگیریم، وقتی ساختار فَشَل است جراحی آن هم درد دارد.

وی افزود: شهردار دست به تعدیل نیرو می زند بعد ما اجازه می دهیم نیروها بیایند اینجا و بد و بیراه نثار شهردار کنند. به علاوه ما نمی توانیم به شهردار بگوییم فلانی را به عنوان مشاور انتخاب کن؛ فلانی را انتخاب نکن! هوشمند ادامه داد: حالا که شهردار، ده تا مدیر خوب آورده و انقلابی(!) ایجاد کرده است رویه را به سمتی نبرید که روحیه خدمت رسانی وی را تضعیف کنید.

این سخنان هوشمند واکنش اقبالی را در پی داشت که گفت:  آقای هوشمند که این طور با حرارت سخن می راند این را در نظر بگیرد که کسی نمی خواهد شهردار را تضعیف کند و این ها یادآوری نکات قانونی و تذکر تخلفات به ایشان و در جهت کمک به پیشبرد امور در مجاری صحیح است.

پارسا نیز بیان کرد: درجایی که تخلفات محرز اتفاق می افتد نمی توان ساکت بود. وی با قرائت نامه وزارت کشور مبنی بر اینکه «با عنایت به ماده ۵۴ قانون شهرداری ها واگذاری پست های سازمانی به اشخاص غیر از پیمانی و رسمی ممنوع است. مسئولیت پرداخت هرگونه وجه به این افراد بر عهده شهردار است». افزود: ما اگر اینها را به شهردار گوشزد نکنیم بعد باید برود سازمان بازرسی جواب بدهد.

مصوبات فرهنگی شورا

جلسه شورا با مصوباتی از جمله خرید خودرو پژو پارس برای شورا به دلیل مستهلک شدن و هزینه بر بودن خودرو قبلی و نیز اختصاص ۲۰۰ متر زمین به ستاد نماز جمعه برای مسکن امام جمعه و قبول هزینه پذیرایی عصرانه «کنگره ملی دانشجویی» به مناسبت روز دانشجو در نیشابور به علاوه در اختیار گذاشتن اتوبوس، فرهنگسرا و بیلبورد های تبلیغاتی به این کنگره پایان یافت.

لازم به ذکر است ساعتی قبل از آغاز جلسه شورا، کارکنان سازمان اتوبوس رانی شهرداری با تجمع مقابل شورا نسبت به عدم پرداخت ترمیم حقوق شان توسط شهردار اعتراض کردند. خبرنگار خیام نامه با حضور در میان آنها به صحبت های شان گوش فراداد.

نماینده تجمع کنندگان با بیان اینکه پرداخت شصت ساعته ترمیم حقوق ما که شورا قبلا مصوب کرده بود، توسط شهردار حذف شده است و بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افت حقوق داشته ایم، تصریح کرد: در جلسه ای که قبلا با شهردار داشتیم قرار شد سی ساعت از این شصت ساعت پرداخت شود ولی این ماه حتی همان سی ساعت هم پرداخت نشد و شهردار ادعا کرده است که مصوبه ندارد.

وی افزود: قرار بود صبح تجمعی برگزار کنیم که توصیه کردند به دلیل حضور استاندار و سیاسی شدن قضیه و ملاحظه آبروی شهر دست نگه داریم و الان آمده ایم تا از حق مان دفاع کنیم. وی ادامه داد: این در حالی است که سازمان ما یک سازمان درآمدزاست و از قِبل قراردادهایی که با شرکت فولاد و دانشگاه آزاد بسته شده است درصد زیادی از هزینه های سازمان تأمین می شود.

یکی دیگر از تجمع کنندگان از سختی کار خود سخن گفت که حوزه استحفاظی ما حومه شهر را هم شامل می شود به علاوه ماموریت های زیادی از جمله پوشش مراسم ها، عدم تعطیل کاری و بسیاری از این دست بر عهده ماست. اگر قرار است این حقوق کسر شود ما هم اضافه کاری ها را قطع می کنیم؛ مثل همین برنامه تشییع جنازه جانباختگان منا و برای تأمین معیشت خانواده برای شغل دوم برنامه ریزی می کنیم.

دیگری از فرسودگی اتوبوس ها گلایه کرد که به گفته وی عوارض جسمی زیادی بر همکاران وارد می کند و به علاوه از زمانی که این کسری حقوق پیش آمده رانندگان با آن همه مسافر همراه شان از نظر روانی به هم ریخته اند و در همین حال رانندگی می کنند.

نمایندگان تجمع کنندگان با درخواست ریاست شورا به صحن آمدند و مجددا موارد اعتراض خود را بیان کردند و رئیس شورا در پاسخ به آنان با بیان اینکه این سی ساعت قبلا مصوب شده است و نیازی به مصوبه مجدد ندارد، اظهار داشت: در جلسه ای که دیروز با شهردار داشتیم این مورد هم مطرح شد و ایشان قول مساعد داده است و ما نیز حتما پیگیر این قول هستیم.

با این قول پیگیری اعضای شورا تجمع کنندگان متفرق شدند تا منتظر محقق شدن آن باشند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.