حفاری ناکام و پرحاشیه در کال شور

مریم عارفی پور- حفاری غیر مجاز در منطقه کال شور نیشابور، بار دیگه خبرساز شد.

جانشین فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی نیشابور از دستگیری ۷ نفر حفار غیر مجاز در منطقه کال شور نیشابور خبر داد و گفت: در پی گزارش های مردمی مبنی بر وجود حفاری در این منطقه، ظهر روز جمعه ۱۲ شهریور ماه با حضور ماموران در منطقه، این افراد بازداشت شده و وسایل و ابزارهایی که همراه آنان بود از جمله بیل مکانیکی، موتور برق و… توقیف گردید.

تیجانی افزود: از این ۷ نفر، دو نفرشان در دو سال گذشته در همین محل در حال حفاری دستگیر شده و تحویل مقامات قضایی شده بودند و هم اکنون پرونده شان در دست اقدام است. ۳ نفر نیز مشهدی هستند و از ۲ نفر دیگر آدرس دقیقی نداریم.

تیجانی در این خصوص که آیا در محل حفاری آثار تاریخی وجود دارد، افزود: انجام هرگونه حفاری غیر مجاز حتی در منزل شخصی در حوزه کاری اداره میراث است و یگان حفاظت وظیفه ی رسیدگی به این امر را دارد. اما این که این افراد دنبال چه چیزی در این منطقه بوده اند، نامعلوم است. البته هنگام بازداشت شی یا اثر ارزشمندی همراه آنان نبوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار «خیام نامه» مبنی بر این که تجهیزات ضبط شده چگونه تهیه شده اند، گفت: تمام تجهیزات همراه آنان کرایه ای بوده است و با پیگیری های صورت گرفته صاحبان اصلی هیچ ارتباطی با این موضوع نداشته و فقط این ابزارها را به صورت اجاره برای زمان مشخص به این حفارهای غیرمجاز تحویل داده اند.

تیجانی همچنین گفت: پس از دستگیری این افراد، مدعی حمایت و هدایت از سوی برخی اشخاص شاغل در یک نهاد نظامی شدند که هنوز اطلاعات دقیقی در این خصوص به دست نیامده است.

گفتنی است این منطقه تا کنون به عنوان دشت باستانی ثبت نشده است و گفته می شود پیشتر آسیاب قدیمی در آن فعال بوده که هم اکنون آثار قابل توجهی که ارزش حفاری داشته باشد را ندارد و مسئله ی اصلی این است که دقیقا این افراد به دنبال چه چیزی در این منطقه هستند که ارزش حفاری دوباره را دارد.

نکته قابل ذکر دیگر این است که منطقه کال شور به علت این که بستر رودخانه بوده به محض حفاری آب بیرون زده و ادامه کار را دشوار خواهد کرد. به گفته ی تیجانی این حفاران غیرمجاز این بار برای حل این مشکل، آب خارج شده را مهار کردند تا بتوانند به کارشان ادامه دهند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.