حـامی مـلت

حسین انصاری راد

آیت ا… هاشمی رفسنجانی در حالی امروز در بین ما نیست که او به ویژه در سال های اخیر به تکیه گاه و پشتوانه محکمی برای مردم تبدیل شده بود و در مواقع سخت و اضطراری بسیاری از نگاه ها به او بود.

هاشمی رفسنجانی مرد فصول مختلف بود و تصمیم های به موقع و درست او در مواقع حساس موجب شده بود مردم او را حامی خود بدانند و به وی اطمینان کنند. نمونه این اطمینان نیز در انتخابات سال گذشته مجلس خبرگان رهبری به منصه ظهور نشست و آیت ا… هاشمی رفسنجانی بالاترین رای در تهران را کسب کرد و با رایی کم نظیر به عنوان منتخب ملت به مجلس خبرگان رهبری رفت.

دیروز نیز مردم با حضور باشکوه در مراسم تشییع، بار دیگر حمایت شان را از او به نمایش عمومی گذاشتند و به بدخواهان او که به ویژه در سال های اخیر یک روز هم از تهمت، دشنام و بی احترامی به او دریغ نکردند، اعلام کردند که راه هاشمی ادامه دارد. اگرچه امروز آیت ا… هاشمی رفسنجانی در میان ما نیست اما حضور مردم در مراسم تشییع او نشان داد که راه هاشمی پایان نیافته است و مردم ادامه دهنده این راه هستند.

یکی از علت های اصلی اجتماع عظیم مردم برای تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی همین هجمه هایی بود که در سال های اخیر بر او وارد می شد و موضعی بود که در آخرین نمازجمعه خود اعلام و تا آخر هم بر آن موضع پایداری کرد و ایستاد. موضع گیری صریح و شفاف او درحمایت از جریان اصلاح طلبی و همچنین حرکت در مسیر اعتدال و برگزیدن راه میانه، مهمترین عامل محبوبیت آیت ا… هاشمی رفسنجانی بین مردم بود. البته شهرت او تنها به سال های اخیر بازنمی گردد؛ او یکی از استوانه ها و ارکان اصلی انقلاب بود؛ کسی که در همه صحنه های انقلاب نقش داشت و مورد اعتماد امام خمینی(ره) بود.

ارتحال ناگهانی آیت ا… شوک عاطفی بزرگی بر مردم و طرفداران او وارد کرد. تاثر و ناراحتی مردم از این اتفاق ناگوار نیز باعث شد جناحی که مدام علیه او هاشمی رفسنجانی بدگویی می کردند، مجبور شوند در برابر موجی که به راه افتاده، همراه شوند و خود را شریک کنند. البته ما این تغییر موضع را در گذشته نیز داشتیم و چیز جدیدی نیست. کسانی که به شهید بهشتی نیز تهمت و افترا می زدند و به او بدگویی می کردند بعد از شهادت ش به طرفداران او تبدیل شدند. امروز نیز این اتفاق برای آیت الله هاشمی رفسنجانی افتاده است. این طیف بعد از اینکه رقیب قدرتمند را از صحنه حذف شده می بینند خیال شان آسوده می شود و از آن جا که می دانند رقیب نیز شخصیت بزرگی است و موقعیت مهمی بین مردم دارد، ۱۸۰ درجه تغییر موضع می دهند و خود را به عنوان حامی او معرفی می کنند. در حالی که مردم خود به خوبی می دانند چه کسانی در این سال ها به آیت ا… هاشمی رفسنجانی ظلم کردند.

منبع: روزنامه فرهیختگان

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.