حضور قبرستان در کتاب های کودک!

حضور قبرستان در کتاب های کودک!

سلام، به کلبه کتاب خوش آمدید! در هفته ی گذشته، نشر شادیاخ نیشابور دو عنوان کتاب تازه منتشر کرد که نخست به سراغ آن ها می رویم و بعد هم پای صحبت های قشنگ آقای سیدآبادی می نشینیم و اشاره ی کوتاهی هم خواهیم داشت به کتاب پیشنهادی یکی از مخاطبان.

پرواز IR۶۵۵

پروازIR655 دومین داستانی است که از خانم محبوبه(سیما) رحمتی منتشر می شود. قهرمان این کتاب کودک خردسالِ بازمانده از خانواده ای است که در فاجعه ی سقوط هواپیمای ایرباس ایرانی به دست آمریکا در آب های خلیج فارس جان باخته اند. کودک خردسالی که پس از رنج کشیدن بسیار، در جستجوی راهی است برای گرفتن انتقام. اما در این راه درگیر ماجراهایی می شود که خودش هرگز انتظار آن را نداشته است. بد نیست بخش کوتاهی از متن کتاب را با هم بخوانیم: «کار تمام شد از بانک بیرون آمد. نفس عمیقی کشید هوای سرد را وارد ریه هایش کرد. زیر پوستش از خوشحالی قلقلک داده می شد. برای دوستی مثل یاشار این کم ترین کاری بود که می توانست انجام دهد. ساعت چهار بعد از ظهر پرواز داشت و این اولین پروازش بعد از، از دست دادن پدر و مادرش بود. همیشه فکر می کرد که هیچ وقت تا آخر عمرش سوار هواپیما نخواهد شد ولی سرنوشت چیزهایی برای انسان رقم می زند که آدمی ناگزیر از پذیرش شان است.»

پروازIR655 را انتشارات شادیاخ نیشابور در ۱۱۲ صفحه ی قطع رقعی با قیمت ۶۵۰۰ تومان منتشر کرده است. از خانم سیما رحمتی پیش از این، کتاب دیگری با عنوان «من و گنجشکای خونه» منتشر شده است.

پیوند علم و دین

پروفسور «وان محمد نور وان داود» استاد معتبر دانشگاه تکنولوژی و رییس مرکز مطالعات اسلامی در مالزی است. خانم فاطمه هشترودی دانشجوی ایرانی ایشان، کتابی را از استاد خود برای نخستین بار به زبان فارسی ترجمه کرده است که عنوان کاملش «پیوند علم و دین و نقش دانشگاه در مبارزه با استعمار» است. به گفته ی خانم هشترودی: «پروفسور نور در این کتاب از دیدگاهی دفاع می کند که تصوف را به عنوان طرحی فلسفی و نظام مند برای فلسفه علم مطرح می کند. در این دیدگاه فلسفه علم از زاویه ای مطرح می شود که ریشه در وحی داشته و توسط شهود عارفانه قابلیت اثبات شدن را دارد. بر این اساس، هستی شناسی صرفا گمانی انتزاعی نبوده بلکه حقیقتی شمرده می شود که در مقام آگاهی و شهود تجربه شده است. وقتی عارفی از حقیقت صحبت می کند در واقع اشاره به علمی دارد که مفهوم حقیقی آن بالاترین درجه از یقین (حق الیقین) است زیرا توسط تجربه مستقیم کسب شده است.»

این کتاب به کوشش نشر شادیاخ نیشابور، هفته ی گذشته منتشر شد. طراحی جلد کتاب و طراحی تصویری از پروفسور نور توسط فرهنگ ناظر انجام شده است. ویرایش متن را حجت حسن ناظر انجام داده است و رضا امینی هم امور گرافیک کتاب را به عهده داشته است. «پیوند علم و دین» در ۱۰۴ صفحه ی قطع وزیری، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۷۵۰۰ تومان در کلبه کتاب کلیدر در دسترس علاقه مندان می باشد.

قبرستان

دو هفته پیشت تر از آقای علی اصغر سیدآبادی گفتیم. همشهری نیشابوری مان که ساکن تهران و فعال حوزه ی نشر و ادبیات کودک است. ایشان در نشستی درباره ی ادبیات کودکان و علل «کتاب نخوانی» آن ها به نکته ای اشاره کرده است که بد نیست به روایت ایسنا با هم بشنویم: «نسل جوان با حضور خود ارزش‌هایش را هم به ادبیات کودک و نوجوان آورده است، در حالی که ادبیات قبلی ما به همان ارزش‌های اولیه این حوزه وفادار مانده و این نکته بسیار مهمی است.» او اضافه کرد: دانشجویان دانشگاه شیراز در یک پایان‌نامه بسامد مکان‌های اجتماعی را در رمان‌های کودک و نوجوان بررسی کرده‌اند و متاسفانه کلمه قبرستان ۱۷ برابر اسباب‌بازی‌فروشی در رمان‌ها تکرار شده که تازه آوردن عبارت اسباب‌بازی‌فروشی همراه با حسرت و دریغ بوده است، مثل کودکی که از پشت شیشه به اسباب‌بازی‌ها می‌نگرد، نه اینکه بتواند با آن‌ها بازی کند. این نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان افزود: «اگر بخواهیم تنها یک دلیل برای اینکه چرا کودکان و نوجوانان ما رمان‌های ایرانی را نمی‌خوانند، بیاوریم، فکر می‌کنم همین دلیل کافی باشد.»

پیشنهاد کتاب

معرفی از رضا اکرمی: «قهوه قندپهلو» کتابی است که به کوشش امید مهدی نژاد منتشر شده است و ضمن معرفی کوتاه شاعران طنزنویس ایرانی، نمونه هایی از شعر آن ها نیز آورده شده است. در این کتاب از جمله نام این شاعران دیده می شود: منوچهر احترامی، اکبر اکسیر، ایرج میرزا، مهدی اخوان ‌ثالث، محمدابراهیم باستانی پاریزی، سعید بیابانکی، فریدون توللی، عماد خراسانی، خسرو شاهانی، کیومرث صابری فومنی، شهرام شکیبا، فروغ فرخ‌ زاد، کیومرث منشی‌ زاده، سیدابراهیم نبوی و سیداشرف‌ الدین قزوینی.

نوشته های خود را برای معرفی کتاب در خیام نامه به ایمیلklidarbook@yahoo.com بفرستید و یا به کلبه کتاب کلیدر ارائه دهید. تا هفته ی بعد تندرست باشید و کتاب خوان!

کلبه کتاب

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.