حضور شهردار و مسئولین شهرسازی و مالی شهرداری در صحن شورا

آزاده مهدیار

پاسخ های شهردار درباره پروژه «هتل امیران»

تندیس خیام در آمریکا

آمار آسیب های اجتماعی علنی نمی شود

shuraحضور شهردار و معاون شهرسازی و مسئول درآمد شهرداری برای پاسخ به شبهات پروژه «هتل امیران» که از سوی برخی اعضا «محکمه» خوانده شد، در نهایت با اقناع قابل توجه اعضا مواجه شد. اینها و موضوعات مختلف مطرح شده در شورای شهر در جلسه ای که به جای سه شنبه شب، به دلیل تقارن با «شب یلدا» عصر یکشنبه برگزار شد، جلسه را به درازا کشاند.

تفاهم نامه سه جانبه میان وزارت بهداشت، استاندار و رئیس دانشکده علوم پزشکی شهرستان مبنی بر«ساخت و تجهیز بیمارستان نیشابور با تأمین زمین از سوی شهرستان و جلب اعتبار ۶۰ درصدی از طرف دولت» و پیشنهاد واگذاری زمین از سوی شهرداری به صورت رایگان مطرح شد.

اقبالی در این باره بیان داشت: این تأمین اعتبار از سوی دولت ممکن است متناسب با عدم تحقق بودجه کاهش یابد، یعنی این امکان وجود دارد که دولت کمتر از این میزان بتواند تأمین کند. صادقی پیشنهاد داد «با تحویل اراضی به تناسب مبادله موافقت نامه شهرستان با وزارت» موافقت کنیم. که همین پیشنهاد به تصویب اعضا رسید.

نامه پلیس فتا به شورا

تذکر رئیس پلیس فتا به ریاست شورا اعلام شد که«نامه هایی که در صحن علنی و از طریق پروژکتور به نمایش گذاشته می شود توسط خبرنگاران منتشر شده و موجب اعتراض برخی ارگان ها شده است».  در حالی که ثمانه سکاکی این تذکر را رو به خبرنگاران اعلام می کرد، هوشمند اظهار کرد: انتشار آنچه در صحن علنی به هر شکل عنوان می شود هیچ منع قانونی ندارد مگر این که موضوع محرمانه باشد که آن هم اصلا نباید در صحن مطرح شود.

از کارتن خواب ها تا آسیب های اجتماعی

سکاکی همچنین از تشکیل جلسه در رابطه با موضوع «آسیب های اجتماعی» با حضور امام جمعه، نمایندگان سازمان تبلیغات، اداره اوقاف، اداره بهزیستی و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، سپاه و بسیج خبر داد و ضمن ارائه پیشنهاد تشکیل«کمیته مقابله با آسیب های اجتماعی»، افزود: متاسفانه آمار آسیب های اجتماعی و زنان آسیب دیده روز به روز بیشتر می شود و مسئولین آمار ناهنجاری های اجتماعی به خصوص طلاق و اعتیاد و مادران بارداری که اعتیاد دارند را به درستی اعلام نمی کنند.

همچنین در مورد گرم خانه های شهرداری مقرر شد ضمن بالا رفتن کیفیت، به روز باشند و اطلاع رسانی به موقع و کامل در مورد آن انجام شود تا شاهد کارتن خوابی در روزهای سرد سال نباشیم.

نامه وزارت خارجه به شورای نیشابور

رایزنی یکی از سفارتخانه های ایران مبنی بر نصب تندیس یکی از مشاهیر نیشابوری با اولویت خیام در میدان اصلی شهر کیتو، پایتخت اکوادور و ارسال نامه از وزارت امور خارجه کشور به شورای شهر شهرستان موضوع مطروح دیگری بود و علیرضا قدمیاری برای ساخت آن پیشنهاد شد، اما با توجه به ضرب الاجل وزارت خانه مبنی بر این که این تندیس پیش از پایان سال ۹۵ آماده شود، عنوان شد: ساخت تندیس عطار توسط آقای قدمیاری ۱۷ ماه طول کشید و شاملی گفت: یکی از نیشابوریان مقیم تهران از آماده بودن این تندیس که کار خودش است خبر داده و از کارشناسان خواسته برای بررسی و انتخاب حضور پیدا کنند. در پی این اظهارات با کلیت طرح موافقت و مقرر شد موضوع برای بررسی و انتخاب نهایی به کمیسیون بازگردد.

تشییع جنازه در خیابان امام

موقوف می شود؟

نامه شهرداری مبنی بر ممنوعیت تردد همشهریان در هنگام تشییع جنازه از خیابان امام مورد بحث قرار گرفت و اعضا ضمن بیان این که احتمالا شورای تأمین در این تصمیم ورود پیدا خواهد کرد، مقرر شد جلسه ای با حضور مسئولین ذی ربط جهت تصمیم گیری تشکیل شود.

در حالی که بقیه جلسه با حضور شهردار، معاون شهرسازی و مسئول درآمد شهرداری ادامه یافت، بحث قرارداد «سرای محله چهارده معصوم»  مورد بحث قرار گرفت. در حالی که اعضا عدم پرداخت به پیمانکار این سرا و کارکنان آن را مورد انتقاد قرار دادند، شهردار پاسخ داد: این قرارداد مشکل دارد و از سه ماه پیش به پیمانکار اطلاع داده بودیم. اما حق الزحمه کارکنان را می پردازیم تا قرارداد اصلاح شود.

بحث لایحه تخفیف بدهی شهروندانی که اقدام به پرداخت عوارض خود تا پایان سال می کنند، با سخن هوشمند آغاز شد که ابتدا اعلام موافقت کرد اما در سخنان ش به نقد این لایحه پرداخت.

هوشمند گفت: هیچ کس برای پرداخت بدهی از اصل مال نمی بخشد، قبلا گفته بودیم این تخفیف تمدید نمی شود و الان مجددا حرف ما پیش مردم نقض می شود، وقتی وضعیت مالی خانواده خراب است، پول توجیبی بچه ها کم می شود، حالا هم اگر شهرداری مشکل مالی دارد، کارانه و حق مسئولیت و اضافه کار و تعطیل کاری های نکرده و حق مکالمه تلفن کارکنان شهرداری را به مدت محدود نصف کند، اما در حالت کلی با این لایحه به شرط تعیین هزینه کرد مبلغ حاصله از این تخفیف موافق ام.

صادقی نیز با بیان این که صحیح هزینه کردن نوعی کسب درآمد است از لزوم جدیت شهرداری در وصول معوقات گفت و افزود: شهرداری تا فروردین حداقل ۱۵ میلیارد تومان پول برای هزینه های جاری و حقوق کارکنان نیاز دارد و باید از همین محل تأمین شود.

پارسا گفت: پرسنل شهرداری نسبت به کارکنان سایر ارگان ها حقوق و مزایای پایین تری دریافت می کنند و این که حق مسئولیت و کارانه به کارکنان داده شود یا خیر از اختیارات شهردار است و خودش تشخیص می دهد چگونه پرداخت کند.

شهردار هم در پاسخ  از عدم امکان کاهش پرداختی های مازاد بر حقوق کارکنان گفت و آن اقدام را دارای تبعات زیادی دانست. در نهایت نظر کمیسیون مالی مبنی بر تخفیف پلکانی و با حذف ۳ درصد دیرکرد مورد موافقت قرار گرفت.

طرح دوبارع موضوع مجتمع امیران

اما بحث «پروژه هتل امیران» که پیش از این در جلسات شورا مطرح و مورد سوال قرار گرفته بود و علت اصلی حضور شهردار و معاون شهرسازی هم همین بود، بار دیگر تریبون را به هوشمند داد و وی مجددا به بیان شبهاتی که مدعی آن بود پرداخت.

هوشمند که چندین بار این پرسش را خطاب به شهردار مطرح کرد که«آیا پرونده پروژه هتل امیران مفقود شده است یا خیر؟» با این پاسخ معاون شهرسازی مواجه شد که «پرونده در حال حاضر در شهرداری موجود نیست، اما اسکن تمام مدارک آن وجود دارد و هر مدرکی شما بخواهید در اختیار گذاشته می شود.»

باقی شبهات مطرح شده از سوی هوشمند از آنچه در شماره پیشین«خیام نامه» آمده بود، جدا نبود و پاسخ ها نیز همان پاسخ هایی بود که خبرنگار خیام نامه از مطلعین به دست آورده بود.

ازجمله اشکال تایپی در مبلغ مورد نظر در بخش پرداختی عوارض بدهی ها، برخورد به آبهای سطحی موقع گود برداری و به همین دلیل طولانی شدن پروژه، انجام پروژه بر اساس نقشه اداره کل میراث فرهنگی که مورد تأیید کمیسیون ماده ۵ قرار گرفته بود و در نهایت تعیین تکلیف بدهی ها قبل از ارائه «پایان کار» به پروژه.

اما این پرسش و پاسخ ها خالی از حاشیه نبود، پاسخ های صادقی در تأیید پاسخ های شهردار مورد اعتراض هوشمند قرار می گرفت که گفت :  «مخاطب من آقای شهردار است.» صادقی هم گفت: «من امضا کننده پروانه پروژه بودم و در جریان موارد آن هستم» و پارسا هم گفت: « پس بگویید همه ما برویم بیرون تا شما صحبت کنید.»

تذکر مجدد صادقی این گونه بیان شد:  «لحن آقای هوشمند طوری است که انگار دارد محاکمه می کند! مطمئن باشید هر مورد تخلفی که صورت گرفته باشد، از سوی سازمان بازرسی به دقت مورد بررسی قرار می گیرد و برخورد می شود.»

این سخن مدیر درآمد شهرداری که خطاب به هوشمند گف: « شما دارید جو سازی می کنید.» مورد انتقاد شدیدالحن هوشمند قرار گرفت.

در نهایت با پاسخ به بخش اعظمی از موارد مطرح شده توسط هوشمند و در حالی که به نظر می آمد بحث خاتمه یافته باز هم موضوع برای بررسی بیش تر به کمیسیون مالی ارجاع داده شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.