حضور سه زن در هیات رئیسه شورا , ثمانه سکاکی رییس شورای شهر شد , نهایی شدن حکم شهردار تا هفته آینده

آزاده مهدیار/ انتخابات سالانه هیئت رئیسه، مهم ترین دستور جلسه شورای شهر هفته گذشته بود و نتایج به دست آمده نشان از دگرگونی اساسی در این هیئت داشت. ترکیبی که با پیروزی اکثریت طیف مقابل هیئت رئیسه پیشین، شکلی زنانه تر نیز به خود گرفت و هر سه زن عضو شورای شهر در ترکیب آن جای گرفتند. احمد همت آبادی که عملکرد موثری در روزهای پُر التهاب سال گذشته شورا داشت، این بار برای ریاست نامزد نشد تا ثمانه سکاکی نخستین زنی باشد که به ریاست شورای شهر نیشابور برگزیده می شود.

هر سه خانم شورا در هیات رییسه

در ابتدای جلسه علنی روز سه شنبه نهم شهریورماه، همت آبادی رئیس شورا از اعضا خواست برای ریاست شورا اعلام کاندیداتوری کنند. ثمانه سکاکی و محمد کاظم صادقی دست بلند کردند، نام شان روی وایت برد شورا به عنوان نامزد ریاست نوشته شد. برگه های رای که میان اعضا توزیع شده بود، یک به یک خوانده شد و با شمارش هر رأی خطی مقابل نام هر کاندیدا درج می شد.

در پایان شمارش، با هفت خطی که در مقابل نام ثمانه سکاکی درج شد، مشخص گردید که در مقابل پنج رأی صادقی او در سال پایانی عمر شورای شهر، بر آن ریاست خواهد کرد. این رأی گیری با وجود تأکید همت آبادی بر عدم رأی سفید، باز هم یک رأی سفید در انتخاب رییس شورا وجود داشت.

سایر نتایج نیز به این ترتیب رقم خورد: نایب رئیس حسن پارسا با هشت رأی در مقابل صادقی با همان پنج رأی قبل برگزیده شد. برای انتخاب هر دو منشی هیات رییسه بنا بر این قرار گرفت که با توجه به نامزدی تنها دو نفر برای دو پست، تنها یک بار رای گیری شود و نفرات اول و دوم به ترتیب منشی اول و دوم هیات رییسه باشند. به این ترتیب سوسن بلالی با نه رأی منشی اول شد و منشی دوم کاشفی اعلام شد که چهار رأی باقیمانده را به خود اختصاص داده بود.  خزانه دار که امضای ثابت امور مالی شورا را در دست دارد با این گفته صالح آبادی که خزانه شورا خالی است ولی من اعلام کاندیداتوری می کنم، به عنوان تنها نامزد با یازده رأی و دو رأی سفید انتخاب شد.

برای انتخاب سخنگوی شورا نیز این گفته همت آبادی که اگر کسی داوطلب نیست، من هستم، اعلام کاندیداتوری شریعتمداری را در پی داشت. اما حجت اله شریعتمداری با وجود کسب دوازده رأی پس از دقایقی گفت: به دلیل این که خودم «مطبوعات چی» هستم و از طرفی سخنگو باید از مواضع شورا دفاع کند، انصراف می دهم. به این ترتیب شاملی مجددا به عنوان سخنگو انتخاب شد.

در ادامه در حالی که انتخابات کمیسیون ها و نمایندگان شورا در سازمان ها به هفته بعد موکول شد، برای نمایندگان شورا در کمیسیون های «بندها و ماده های قوانین مختلف»  رأی گیری انجام شد.

در نتیجه این رای گیری، حسن پارسا برای عضویت در کمیسیون موضوع ماده ۲۰، پارسا، سوسن بلالی و صادق هوشمند برای کمیسیون موضوع بند ۲۰ ماده ۵۵، و لیلی کاشفی برای نمایندگی شورا در کمیسیون نظام وظیفه برگزیده شدند.

برای کمیسیون قانون ثبت احوال حسن پارسا و برای ماده ۶۴ دارایی حسینی قاضی و مظاهر اقبالی از طرف شورا برگزیده شدند و نمایندگی شورا در شورای حل اختلاف مالیاتی به هوشمند و سکاکی رسید.

ترافیک داوطلب برای کمیسیون ماده ۱۰۰

اما کمیسیون ماده صد پُرطرفدارترین گزینه شوراییان بود که با کاندیداتوری صالح آبادی، شاملی، اقبالی، صائب نیا و حسینی قاضی همراه بود. در نهایت و با کناره گیری اقبالی در دور دوم

انتخابات، شاملی، صالح آبادی و حسینی قاضی به عضویت این کمیسیون انتخاب شدند. همچنین برای ماده ۷۷ پارسا و ماده ۷ سازمان پارکها هوشمند انتخاب شدند.

پس از مشخص شدن ترکیب هیئت رئیسه، صحن شورا برای نماز مغرب و عشاء دقایقی ترک شد و با شروع مجدد جلسه، مصوبات کمیسیون های مختلف شورا مورد بررسی قرار گرفت و رأی گیری در خصوص آنها انجام شد.

گره وعده شورا به قهرمان آسیا

از جمله استخدام امیر فضلی از ورزشکاران مدال آور ملی در مسابقات ووشو آسیایی، که طبق مصوبه قبلی شورا بنا بر استخدام وی بود اما کمیته انطباق فرمانداری با این عنوان که استخدام در شهرداری باید از مراحل گزینش در استانداری عبور کند، آن را رد کرده بود و شهرداری نیز با این استخدام به دلیل این که باید از طریق گزینش و آزمون و در صورت نیاز، صورت گیرد مخالفت کرده بود.

اما هوشمند، رئیس کمیسیون ورزش با بیان این که این ورزشکار مشکل اشتغال دارد، بر مصوبه کمیسیون خود پای فشرد و افزود: مصوب کنیم که این نیرو را به صورت شرکتی به کار گیرند تا زمانی که اعلام نیاز شود و استخدام شود.

با وجود این که عدم به کار گیری نیرو تحت هر عنوان از مصوبات مهم شورا بود، اما این موضوع با این عنوان که «جهت ارائه در خواست به کار گیری این فرد به صورت شرکتی با شهردار صحبت شود» تا هفته آینده مسکوت ماند.

تخفیف عیدانه به شهروندان

همچنین پیشنهاد شهرداری مبنی بر ارایه سی درصد تخفیف در بدهی شهروندانی که در فاصله عید قربان تا غدیر اقدام به پرداخت بدهی های خود به شهرداری نمایند و محل هزینه کرد درآمد حاصل از آن مورد بحث و بررسی شورائیان قرار گرفت که با توجه به اختلاف نظرها  نیز در مورد چند و چون آن، از جمله در مورد میزان تخفیف اعلامی موقتا و برای بررسی بیشتر از دستور کار خارج گردید.

حکم شهردار در راه است

لازم به ذکر است احمد همت آبادی در گفتگو با خبرنگار «خیام نامه» در رابطه با دلایل تاخیر در صدور ابلاغ شهرداری هادی مسلمی، که هم اکنون به عنوان سرپرست شهرداری به اداره این نهاد می پردازد، گفت: پاسخ استعلام های نیروی انتظامی، اطلاعات و حراست آقای مسلمی آمده است. این پاسخ ها به دلیل این که ایشان مدتی هم ساکن مشهد بوده و باید از هر دو شهر نیشابور و مشهد در مورد ایشان به استعلام های امنیتی پاسخ داده می شد، کمی طول کشید اما در حال حاضر پاسخ آن ها دریافت شده و تنها پاسخ وزارت کشور باقی مانده است که احتمالا تا اواسط هفته آینده صدور حکم شهردار نیشابور قطعی می شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.