حاشیه های یک انتخاب ( انتخاب فرماندار نیشابور در پرده آخر )

رضا مهرداد

روزنامه نگار و کارشناس ارشد علوم سیاسی

 

هفته ی گذشته یکی از خبرگزاری ها در نیشابور خبری را به نقل از «حمید گرمابی» نماینده ی مردم نیشابور و فیروزه منتشر نمودند که حکایت از«احتمال انتخاب فرماندار نیشابور تا دو هفته ی آینده و اجماع روی سرپرست فعلی فرمانداری»داشت.

پس از انتشار این خبر، که نخستین بار در خبرگزاری فارس صورت گرفت، اخبار غیر رسمی از معرفی «رضا صانعی» از جانب استانداری خراسان رضوی به وزارت کشور به عنوان گزینه ی نهایی فرمانداری نیشابور حکایت داشت.

وجود دو روایت متفاوت در خبر خبرگزاری فارس و خبر غیر رسمی معرفی صانعی در خصوص گزینه ی فرمانداری نیشابور؛ فضایی را در اختیار برخی منتقدان و مخالفان نماینده عضو فراکسیون امید مجلس  قرارداد تا پا را از انتقاد فراتر نهند و آقای نماینده را به «عدم شفافیت» و « بی صداقتی» متهم نمایند.

واقعیت چیست ؟

واقعیت این است که انتخاب فرماندار نیشابور همواره و به ویژه در دولت تدبیر و امید؛ گرفتار حاشیه های بی سرانجامی بوده است که زیان ناشی از آن را شهروندان نیشابوری پرداخت نموده اند. در  فقره ی اخیر هم به نظر می رسد خبر یک خبرگزاری که خواسته و ناخواسته با «نا امانتداری» یا دست کم «عدم دقت» در نقل قول، سخنی را به یک نماینده منتسب نمود از یک طرف و از سوی دیگر فرصت طلبی برخی افراد که  در آزمون «صداقت» بارها مردود شده اند؛ زمینه  ی مناقشه ای را فراهم نموده است که احتمال می رود بازهم اسباب تزلزل در یک تصمیم سرنوشت ساز برای نیشابور شود.

چه باید کرد؟

هر چند با علنی شدن استعفای مظفری از سمت فرمانداری نیشابور و مشخص شدن وجود گزینه ی  غیر بومی«رضائیان» به عنوان جدی ترین شانس برای  بر عهده گرفتن سکان ابر شهر؛ با انتقاد جدی حامیان دولت مواجه و سبب متوقف شدن این پروژه در دقیقه ی ۹۰ شد و مسئولان را بر آن داشت تا «بومی» بودن را شرط اصلی فرماندار نیشابور قرار دهند؛ اما از آن زمان تا کنون علی رغم گذشت زمان و طرح گزینه های مختلف، نیشابوریان همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند.

امروز که خبرهای غیر رسمی حکایت از محدودتر شدن دایره ی انتخاب و طرح گزینه های «بومی» برای عالی ترین  مقام اجرایی نیشابور دارد؛ بر همه ی نیشابوریان است برای دفاع از منافع شهر، گرفتار نیامدن در دور تسلسل انتخاب های دیگر و رهایی از بلاتکلیفی  در آستانه ی انتخابات  همدلانه از گزینه های شایسته ی بومی حمایت کنند تا شاید بسترهای رشد و توسعه ی نیشابور فراهم تر شود.

از دیگر سو از آنجا که به نظر می رسد انتخاب عالی ترین مقام سیاسی- اجرایی  در شهرستان حق مسلم تفکر پیروز در هر انتخابات است؛ حد اقل انتظار حامیان دولت تدبیر و امید از مسئولان استان و وزارت کشور، انتخاب فرمانداری شایسته  است که  به «تدبیر»در امور و «امید» به آینده  اعتقاد داشته باشد و فارغ از حاشیه های بی انتهای نیشابور توانایی «مدیریت» این حاشیه ها را داشته باشد و اجازه ندهد افراد و باندهای غیر مسئول، بدون شناسنامه،  زیاده خواه و غیر پاسخگو؛ چون گذشته فراتر از قانون « روزمره»، آن گونه که می پسندند و می پندارند به «وصله» و «پینه» در این  شهر خفته در دل تاریخ بپردازند.

آن چه مسئولان محترم در وزارت کشور و استانداری باید بدانند و بپذیرند این است که در امتداد دولت سابق؛ حتی در دولت امید هم حق نیشابور در داشتن مدیران توانمند نادیده گرفته شده است و از ابتدای این دولت تا کنون با آمدن و شدن «چهار» فرماندار و سرپرست فرمانداری؛ عملا مدیریت کلان در ابر شهر به «کما» رفته است.

نیشابوریان علی رغم سکوت ظاهری، با تیزبینی و حساسیت علت ها یا عوامل این بی سرانجامی ها را رصد می کنند. علاقه مندانی که شایسته است با تعریفی نو از مفهوم «مطالبه گری» از مسئولان بخواهند در جهت انتخابی شایسته و ثبات مدیریتی در این «کهن دیار» اندیشه ای کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.