جلسه علنی شورا، تحت الشعاع نگرانی کارگران خدمات شهری و خانوادهای ایشان: تاکید شهردار و شوراییان بر حقوق کارگران و حفظ منافع شهروندان

رضا میرابی- جلسه رسمی این هفته شورای پنجم شهر با حاشیه های فراوانی همراه بود. این حواشی پر رنگ تر از متن جلسه پنجاه و چهارم  با حضور و تجمع جمعی از کارگران بخش خدمات منطقه ۲ شهرداری و همسرانشان در محوطه و صحن علنی شورا آغاز شد. این افراد که دلیل اصلی تجمع را، تصمیم شورا و شهرداری برای واگذاری بخش خدمات شهرداری منطقه ۲ به بخش خصوصی عنوان می کردند، با حضور در صحن علنی، پیش از شروع جلسه رسمی، اعتراض خود را به طور مستقیم به شهردار و اعضای شورا منتقل کردند.

شهردار اطمینان داد: ریالی از حقوق کارگران کم نمی شود!

هفته گذشته، طرح واگذاری خدمات منطقه دو شهرداری نیشابور به بخش خصوصی به تصویب رسید. مصوبه ای که به گفته شهردار الزام وزارت کشور برای ممنوعیت تامین نیروی شرکتی است، حالا با مخالفت های فراوانی از سوی کارگران همراه است.

کارگران خدماتی شهرداری که از ساعتی قبل از شروع جلسه در محوطه و صحن شورا تجمع کرده بودند، در سخنانی متناقض و ناهماهنگ مهم ترین دغدغه خود را، ترس از عدم تضمین شغلی و عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت حقوق از سوی پیمانکار بخش خصوصی، عنوان می کردند.

شهردار در پاسخ به اعتراضات کارگران حاضر در سالن جلسات شورای شهر گفت: من نمی دانم چه کسی شما را برای تجمع در شورا تحریک کرده اما قطعا از قوانین اداره کار و مفاد قرارداد شهرداری و پیمانکار بخش خصوصی اطلاعی نداشته است.

علی نجفی ادامه داد: در بخش نامه ای که از سوی وزارت کشور به شهرداری ها ابلاغ شده تامین نیروی از نیروهای شرکتی خلاف اعلام شده و این موضوع لازم الاجراست. ما در عمل به این بخش نامه می توانستیم شرکت خصوصی بگیریم و نیروهای شرکتی فعلی شهرداری را تعدیل کنیم؛ اما این کار را نکردیم و حالا با درنظرگرفتن تمامی حقوق کارگران، با انتخاب پیمانکار متعهد و قوی، به بخش خصوصی واگذار کردیم.

شهردار تصریح کرد: با واگذاری خدمات به بخش خصوصی، ریالی از حقوق کارگران کم نخواهد شد. نیز با توجه به اینکه ما با این واگذاری، طرح طبقه بندی مشاغل را در سطح نیروهای شرکتی اجرا خواهیم کرد، پایه حقوق کارگران شهرداری افزایش پیدا می کند. علاه برآن موضوع مزایا و مرخصی های کارگران که تاکنون وضعیت مناسبی نداشته است، ساماندهی می شود.

او بیان کرد: پیمانکارانی که برای این امر انتخاب شده اند از پیمانکاران برتر کشور هستند و ما در جلساتی که با مشاورین، اعضای شورا و شورای کارگری داشتیم، تمام تلاش مان را جهت صیانت از کارگران، حقوق و تضمین شغلی آنها به کارگرفتیم.

نجفی با بیان این که «با واگذاری این بخش به پیمانکار، هزینه های شهر بدون کاهش یافتن حقوق کارگران، کم می شود»، خطاب به کارگران شهرداری و خانواده های آنان گفت: ما این طرح را از ابتدای امسال در منطقه یک اجرایی کردیم؛ بروید و وضعیت پرداختی کارگران منطقه یک را از خود آنها جویا شوید و تفاوت و بهبود را مطلع شوید. الان هم می گویم نمایندگان کارگران هر زمان که تمایل داشتند بیایند تا بندهای قرارداد را در اختیار آن ها بگذاریم تا از روند قرارداد مطلع شوند و بعد اگر اشکالی داشت، به ما اطلاع دهند.

وی افزود: ما برای جلوگیری از پایمال شدن حقوق کارگران، ضمانت نامه ۴ میلیاردی از پیمانکار گرفته ایم تا در صورت وجود مشکل، حقوق کارگران از بین نرود. این اعتراض شما به نوعی مکافات پیش از عمل است، با توجه به اینکه در قرارداد موضوع خلع ید پیمانکار در صورت خُلف وعده، دیده شده، پیشنهادم این است که شما سه ماه با این وضع کارکنید و اگر مشکلی داشتید شهرداری و شورا درصدد خلع پیمانکار بر می آیند.

در این میان اعضای شورا نیز سعی در تفهیم مفاد قرارداد و به آرامش دعوت کردن کارگران داشتند.

عضو شورا: هم از منافع کارگران پاسداری می کنیم، هم از منافع  دیگر شهروندان

درودی، رئیس شورا در سخنانی با تاکید بر سخنان نجفی، از کارگران خواست که وضعیت پرداختی های کارگران منطقه یک را پس از واگذاری به بخش خصوصی جویا شوند.

سخنگوی شورای پنجم شهر نیز که مرتبا سعی در دعوت کردن کارگران به گفت و گوی منطقی و به دور از احساسات و هیجان داشت، خطاب به تجمع کنندگان گفت: ما به عنوان اعضای شورا، میراث دار اشتباهاتی از دور گذشته هستیم، که از این رو حرف شما درست است، اما از زمان آغاز به کار شورای پنجم، هرکس خارج از ضوابط و با توصیه افراد مختلف، به بخش دیگری در شهرداری منتقل شده، اشتباه است و ما برخورد می کنیم.

رضا مهرداد در پاسخ به سوال کارگران که «چرا این طرح را از نیروهای شرکتی شاغل در بدنه اداری شهرداری شروع نمی کنید؟»، خاطر نشان کرد: ما اینجا هم نماینده شما هستیم و هم نماینده بقیه مردم. شروع این طرح از نیروهای خدماتی به جهت اعتراضاتی است که از سمت شهروندان در بخش خدمات داریم.

عضو شورای کارگری شهرداری: رضایت کارگران منطقه۱ بالاتر رفته است

مهرداد در ادامه از یکی از اعضای شورای کارگری که البته به عنوان خبرنگار در جلسه حاضر بود، خواست تا توضیحاتی در خصوص این طرح به معترضین ارائه کند.

رضا قادری در این خصوص گفت: کارگران به پیمان کاران بی اعتمادند. به نظر من مشکل واگذاری خدمات به پیمانکار،  با «نظارت نادرست» ایجاد می شود. اگر به بدترین پیمانکار، درست نظارت کنیم، مجبور می شود کار خود را درست انجام دهد.

وی ادامه داد: در سال های پیش، چندین بار بخش های مختلف به بخش خصوصی واگذار شده که هر بار حق و حقوق کارگران پایمال شده بود و در پرداخت سنوات اجحاف می شد. این موضوع حالا بی اعتمادی و ترس کارگران را سبب شده است.

او در توضیح وضعیت کارگران منطقه یک گفت: در منطقه یک به خاطر  قرارداد قوی و خوبی که با بخش خصوصی منعقد شد، حداقل ۵۰ درصد در رضایتمندی کارکنان تاثیر داشته است و اوضاع برای کارگران تاحد بالایی مطلوب است.

این فعال کارگری افزود: ما مایل به واگذاری به بخش خصوصی نبودیم، اما بنا بر بخش نامه وزارت کشور، الزام قانونی وجود دارد. من این اطمینان را می دهم که شهردار، شورای شهر و شورای کارگری تمام تلاش مان را به کارگرفته ایم تا حقوق کارگران پایمال نشود.

وی در پایان سخنانش، یادآور شد: در زمان انتخابات کاندیداهای شورای شهر که شاید همین الان هم عضو شورای شهر باشند، در جمع کارگران وعده دادند که وضعیت کارگران شرکتی به قراردادی تغییر می کند. اما هیچ اقدامی صورت نگرفت.

سخنان پایانی این عضو شورای کارگری بدون پاسخ نماند. هادی ترقی، عضو شورای شهر پس از خارج شدن تجمع کنندگان از صحن شورا، خطاب به او گفت: شما چه زمانی با این موضوع مخالفت کردید؟ چرا در جمع کارگران دروغ گفتید؟

گفت و گوی میان این دونفر که حالا به یک مشاجره و تنش لفظی بدل شده بود، با ورود رئیس شورا به موضوع، خاتمه یافت.

شروع جلسه رسمی جلسه شورا با دوساعت تاخیر!

پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر بالاخره بعد از گذشت دوساعت از ساعت مقرر با حضور ۷ نفر و غیبت دوتن از اعضا (همت آبادی،  منشی شورا و محمدکاظم صادقی)  آغاز شد.

مهم ترین مباحث عنوان شده در جلسه که مطابق معمول با قرائت مصوبات کمیسیون ها عنوان می شد، به مصوبات کمیسیون های جذب مشارکت های اقتصادی و عمران اختصاص داشت.

محمد حسن زرندی، رئیس کمیسیون جذب مشارکت های اقتصادی شورا گفت: از عملکرد حوزه سرمایه گذاری شهرداری رضایت نداریم. او افزود: با بررسی مصوبات یک سال گذشته کمیسیون، خواستار تعیین تکلیف برای سه مصوبه شورا مبنی بر جذب کارگزار در امور سرمایه گذاری، عقد قرارداد جهت راه اندازی بنیاد توسعه نیشابور و نیز راه اندازی مجموعه ضلع جنوب اردوگاه باغرود، از سمت شهرداری هستم.

احمد همت آبادی (شورا) نیز در خصوص وضعیت مجموعه ضلع جنوب اردوگاه باغرود، گفت:  زمانی ۷۵ هکتار زمین در محل یادشده در اختیار سپاه بود که به اردوگاه آموزشی شهید هاشمی نژاد اختصاص داشت. سالانه ۱۲ هزار سرباز اینجا آموزش می دید که چراغ این اردوگاه را روشن نگاه داشته بود. سالی ۲۰ میلیارد تومان از نیروی زمینی بودجه مواد غذایی داشت که آورده بزرگی برای نیشابور بود. هم چنین سیستم حمل و نقل شهری و اصناف شهرستان نیز از این موضوع منتفع می شد. بعد از خروج پادگان از این محل ما پیگیری کردیم که دانشگاه فرهنگیان شرق کشور بیاید که باز هم نشد و در حال حاضر شاهد از بین رفتن چنین سرمایه عظیمی هستیم. باید وضعیت این فضا تعیین تکلیف شود. ما پیشنهاد می کنیم در این محل اردوگاه خدماتی، رفاهی و آموزشی راه اندازی کنیم تا از کل کشور به نیشابور بیایند.

موضوع بعدی قابل پرداخت در جلسه شورا، بند ۱۳ مصوبات کمیسیون عمران بود که به آسفالت مجدد محوطه یک مدرسه در شمال شهر اختصاص داشت. شهردار در این خصوص گفت: در حال حاضر هر تن قیر بیش از ۴ میلیون تومان شده و ما توان خرید قیر را نداریم.

گفتنی است تقاضای سرویس دهی به مسکن مهر ۱۵۰۰ واحدی و لایحه افزایش نرخ سازمان حمل و نقل شهری و لایحه اصلاح وضعیت فعلی حمل خاک و نخاله ساختمانی در کمیسیون خدمات شهری و تجاری سازی ۱۰ درصد مجاز اماکن ورزشی و تنظیم شیوه نامه همکاری باشگاه ها برای حمایت از نمایندگان ورزشی نیشابور در کمیسیون ورزش و جوانان از مصوبات دیگر کمیسیون های شورای شهر بود.

هم چنین شهردار نیشابور از آغاز طرح «مهندس سلام» برای لکه گیری مدارسی که آسفالت آن ها نیاز به ترمیم دارد و نیز طرحی برای جمع آوری لوازم التحریر مستعمل برای دانش آموزان مناطق محروم خبر داد.

به این ترتیب جلسه رسمی شورای شهر به اتمام رسید. اما پایان جلسه علنی، آغاز سوالات خبرنگاران بود.

شهردار نیشابور در پاسخ به سوال خبرنگار «خیام نامه» در خصوص سرنوشت نهایی زیرگذر خط کاشمر، گفت: در خصوص تصمیم نهایی درباره زیرگذر خط کاشمر، شورای «هماهنگی ترافیک استان» نیز با تاکید بر تصمیم شورای ترافیک شهرستان با طرح پیاده رو بودن زیرگذر موافقت کرد.

علی نجفی ادامه داد: ما در حال فراهم کردن مقدمات اجرایی شروع پروژه هستیم و سعی می کنیم اوایل مهرماه پروژه را عملیاتی کنیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.