در جلسه شورای شهر عنوان شد : نمایندگان جدید مجلس باید به شهرداری اجازه بدهند. لزوم تجدید نظر در پروژه های آسفالت تراشی

 
آزاده مهدیار/

جلسه سه شنبه شورای شهر، به دور از حواشی هفته گذشته و خبرهای مربوط به پست شهرداری، با مصوبات متعدد همراه بود.

1aنمایندگان مجلس، دفاتر شهرداری را اجاره کنند

یکی از موارد مطرح شده از سوی کمیسیون خدمات شورا، نامه دو نماینده منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی در رابطه با واگذاری دفاتر نمایندگان پیشین مجلس به منتخبان جدید مردم بود. واگذاری این دو دفتر، که پیش از این در اختیار نمایندگان ۵ دوره پیشین نیشابور در مجلس بوده است، با مقاومت برخی اعضای شورای شهر مواجه شد. از جمله این که اعضای شورا با استناد به مصوبه شورای دوم، که در آن زمان واگذاری دفاتر به نمایندگان را با انعقاد قرارداد اجاره مجاز دانسته بود، بر این درخواست تاکید کردند.

دو تن از یاران سبحانی نیا، که در انتخابات مجلس دهم هم برای او همه تلاش خود را به کار بسته بودند و با پنجم شدن این نماینده ادوار نیشابور، ناکامی بزرگی را تجربه کردند، در باره واگذاری این دو دفتر به حمید گرمابی وهاجر چنارانی، نمایندگان دوره نیشابور در مجلس دهم موضع مخالف گرفتند.

شریعتمداری که بارها ناراحتی خود را نسبت به حکم انفصال از خدمت عباس حسینی اعلام کرده بود، در این باره نیز با مایه گذاشتن از عنوان مقدسات گفت: وقتی واگذاری یک دفتر سه در چهار متری به بازسازی عتبات عالیات جرم است و شهردار به خاطر آن، ده سال انفصال از خدمت می خورد، مگر از ستاد عتبات و عالیات مقدس تر داریم؟!، در این مورد هم دقیق باشید، مجلس بابت دفاتر نمایندگان به آنان پول می دهد پس در این مورد هم باید دفاتر به اجاره داده شود.

حسینی مخالف این واگذاری بود و بر فروش این دو دفتر و یا واگذاری به پیمانکاران طلبکار اصرار ورزید.

صادقی اما واگذاری دفاتر به نمایندگان به صورت هبه را در راستای تعامل میان شورا و نمایندگان مجلس خواند و مثالی از تلاش نمایندگان در دریافت مزایا برای آسفالت خیابان های شهر بیان کرد و جایگاه این دفاتر در حاشیه غربی کال منوچهری را برای دسترسی عموم مثبت توصیف کرد.

پارسا هم بیان داشت: ما کلی ملک و املاک را واگذار کرده ایم، این دفاتر برای پارلمان ملی استفاده می شود، ما هبه کنیم اگر فرمانداری مخالفت کرد بعد یک فکری می کنیم.

شریعتمداری اما با بیان این که پیگیری مطالبات شهر وظیفه نمایندگان است، اظهار کرد: چه طور وقتی عضو شورا می خواهد با هزینه خود دفتر ارتباطات مردمی دایر کند و چند تا میز و صندلی مستعمل از انبار شهرداری را استفاده کند می گویید غیر قانونی است، حالا هم باید این اجاره پرداخت شود و نمایندگان قبلی هم اگر اجاره نداده اند، این پول را به بیت المال برگردانند.

در نهایت مقرر شد دفاتر با تعیین اجاره عادلانه به نمایندگان واگذار شود.

اصلاح تخفیف به بدهکاران

تخفیف سی درصدی در بدهی پرداختی شهروندان در ماه رمضان که هفته گذشته مصوب شد با اصلاحاتی از سوی شهرداری مجددا به صحن فرستاده شد و پیرو آن مصوبه شورا بر این قرار گرفت که «مودیانی که در ماه رمضان اقدام به پرداخت بدهی خود کنند در صورتی که تاریخ چک آنها حداکثر تا یک سال آینده است مشمول تخفیف سی درصدی خواهند شد و شهروندانی که چک با مدت زمان بیش از یک سال دارند و اقدام به پرداخت در ماه رمضان می کنند، از تخفیف سی درصدی به اضافه حذف کارمزد از سال دوم تاریخ چک بهره خواهند برد.»

نامه شهرداری مبنی بر درخواست موافقت با تغییر کاربری اراضی کارخانه روغن نباتی با این پاسخ شورا مواجه شد که بنا بر مصوبه شورا، پس از اجرای بند بیست آیین نامه و لزوم انتقال کارخانه ظرف مدت ۴۵ روزه معین شده، درخواست تغییر کاربری توسط شورا بررسی خواهد شد.

مردم نقاط محروم هم فریاد بزنند!

آسفالت تراشی محورهای اصلی بلوار بعثت و جمهوری مورد اعتراض اعضا قرار گرفت که به گفته اعضا سهم ۶۰۰ میلیون تومانی قیری که از وزارت کشور گرفتیم صرف آن می شود و بسیاری نقاط محروم که نیاز شدیدتری به بازسازی دارد، علی رغم تعهداتی که به مردم مبنی بر آسفالت معبر داریم، بی بهره می مانند.

به دنبال آن با این پیشنهاد اقبالی موافقت شد که «مناطقی که آسفالت آن تراشیده شده آسفالت شود و پروژه آسفالت تراشی متوقف گردد، ضمن این که شهرداری گزارشی از پیشرفت کار پروژه های حوزه آسفالت به شورا بیاورد تا در مورد اولویت بندی ها تصمیم گیری شود.»

در ادامه درخواست تعدادی از اهالی کوی واعظی مبنی بر لزوم عقب نشنی چند خانه به جای ایجاد کانال و صرف هزینه با این گفته اقبالی که «من بازدید کرده ام و حرف مردم درست است» مورد موافقت قرار گرفت.

این دو مصوبه موجب شد پارسا اظهار کند: مردم نقاط محروم شهر بلد نیستند بیایند اینجا و فریاد بزنند و قال کنند! باید به مردم بگوییم اگر می خواهید کارتان راه بیفتد بیایید داد بزنید.

وضعیت پایانه بابک کریمی که به دفعات در «خیام نامه» از اوضاع نابسامان آن گزارش چاپ شده بود، از مواردی بود که گزارش کمیسیون خدمات شهری به آن پرداخته بود. شاملی از آسفالت منطقه، پاک سازی پیاده رو، انتقال سبزی فورشی ها، پلمپ مغازه های بدون پروانه و انتقال زودهنگام دو سازمان اتوبوس رانی و تاکسی رانی شهرداری به این ساختمان ها خبر داد.

تبلیغ لوازم آرایشی و کالای خارجی ممنوع؟!

نامه لیلا کاشفی، عضو شورا با این مضمون که تبلیغ هرگونه لوازم آرایشی و نیز کالاهای خارجی در تابلوهای تبلیغاتی سازمان فرهنگی-ورزشی شهرداری ممنوع اعلام شود، نیز دقایقی از وقت شورا را به خود اختصاص داد.

از صادقی که این موارد را مربوط به اداره اماکن دانست تا پارسا که گفت: «الان یعنی شرکت معتبری مثل لیفان حق تبلیغ ندارد چون خارجی است؟ این تبلیغات در تهران و مشهد صورت می گیرد بعد در نیشابور ما ممنوع شود؟»

در نهایت با توجه به این که تابلوهای تبلیغاتی بخش خصوصی در تبلیغات آزاد هستند، این نامه مصوب شد.

در پایان نیز نامه علیرضا قدمیاری، پیکرتراش نیشابوری که جهت شرکت در نمایشگاهی در مراکش دعوت شده بود و درخواست پرداخت هزینه بلیط رفت و برگشت خود را از شهرداری داشت، قرائت شد و با دفاع از این که وی تنها ایرانی دعوت شده در این مراسم است و سفیر ایران محسوب می شود، مبلغ ۵ میلیون تومان برای رفت و برگشت وی به تصویب اعضا رسید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.