در جلسه شورای شهر عنوان شد: بلیط اتوبوس «فعلا» گران نمی شود

 

IMG11171499رئیس شورا: برخی فقط مقابل خبرنگاران مانور می دهند

آزاده مهدیار/ جلسه سه شنبه گذشته شورای شهر، ضمن طرح موضوعاتی خارج از دستور، که با تنش هایی همراه بود و بحث افزایش قیمت بلیط اتوبوس ها بالا گرفت و در نهایت هم مسکوت ماند.

افزایش بهاء بلیط اتوبوس فعلا مسکوت ماند

افزایش قیمت بلیط اتوبوس های شرکت واحد، موضوعی که ساعاتی از دو جلسه متوالی شورای شهر را به خود اختصاص داد و با وجود مصوبه کمیسیون خدمات شهری و موافقت ضمنی اکثر اعضای شورا، با مخالفت های جدی هوشمند و شریعتمداری همراه بود. این مسئله در حالی بود که تعدادی از اعضای ناوگان اتوبوس رانی مقابل درب شورا آمده بودند و مدام با اعضای شورا رایزنی می کردند.

ناگفته نماند که زمزمه های حضور یا برکناری رئیس سازمان اتوبوس رانی، مدتی است در شهرداری به گوش می رسد و به نظر می رسد بحث های پُر آب و تاب برخی از اعضا مبنی بر عدم تصویب این لایحه خاص، بی تاثیر از این نواهای اخیر نیست.

یکی از اعضایی که مصرانه بر عدم تصویب این افزایش قیمت به بهانه استفاده بیشتر قشر ضعیف از این ناوگان و فشاری که بر این طبقات وارد می شود، صادق هوشمند بود. وی با این استدلال که به تازگی قیمت این بلیط از ۲۷۰ تومان به ۳۲۰ تومان افزایش پیدا کرده، با ۱۵ درصد افزایش بها مخالفت کرد.

به تبع آن شریعتمداری نیز موافقت خود با این لایحه را منوط به شرطی اعلام کرد که رانندگان مکلف شوند در بازه زمانی مشخصی اتوبوس خود را نوسازی و تعمیر کنند. صادقی اما بر غیر عملی بودن این گفته تأکید داشت و افزود: خودروهایی که از مرکز معاینه فنی تأییدیه می گیرند به این معنا است که اجازه تردد دارند و مبنای تشخیص این نوسازی ها، این مصوبه شورا نمی تواند باشد.

شریعتمداری اما ادامه داد: چرا برخی ها بر طبل گرانی می کوبند؟ که همت آبادی برخی صحبت ها را «مانور مقابل خبرنگاران» توصیف کرد و با این سخن شریعتمداری برآشفت که این چه طرز صحبت کردن است، چرا وقتی اظهار نظر می کنیم، متهم می شویم به مانور مقابل خبرنگاران؟ که همت آبادی به بحث های طولانی در رابطه با این لایحه اشاره و تأکید داشت: این بحث ها در کمیسیون انجام شده و یازده عضو هم حضور داشته اند و تصویب شده، حال این صحبت های طولانی از سوی کسانی مطرح می شود که در کمیسیون حاضر نمی شوند و تحقیق هم نمی کنند.

در ادامه اما شاملی، رئیس کمیسیون خدمات، از عدم افزایش بهای بلیط های بخش خصوصی در سال گذشته خبر داد و افزود: افزایش قیمتی که آقای هوشمند صحبت ش را می کند مربوط به یکسان سازی قیمت بلیط بخش خصوصی و ناوگان شهرداری است بخش خصوصی یک ریال اضافه بها نداشته است. وی میزان برآورد هزینه های این ناوگان را اعلام کرد اما هوشمند که کنترل صدای خود را از دست داده بود با بیان این که این هزینه ها «چِرت» است، با حساب سرانگشتی خود میزان فروش بلیط هر خط اتوبوس را ماهیانه ده میلیون تومان برآورد کرد که شاملی با مخاطب قرار دادن هوشمند با بیان این که چرا سفسطه می کنید؟ افزود: این ده میلیون تومان کذب است و من این را با سند به شما ثابت خواهم کرد.

صائب نیا نیز مخالفت با این افزایش بها را عاملی بر کاهش انگیزه ناوگان خصوصی و عدم اقبال مشارکت بخش خصوصی دانست.

در نهایت با وجود موافقت رئیس شورا با این لایحه و تأکید رئیس کمیسیون خدمات بر بررسی همه جانبه این اضافه بها، با پیشنهاد صادقی مبنی بر مسکوت ماندن این درخواست و آنالیز بیشتر آن موافقت شد.

برخورد جدی رئیس شورا با تأخیر اعضا

با پایان گرفتن این بحث، حسینی قاضی با دو ساعت تأخیر وارد صحن شد. همت آبادی نسبت به تأخیر وی واکنش نشان داد که «چرا برخی از اعضا به وقت بقیه احترام نمی گذارند، من چندین بار باید تماس بگیرم که کجایید؟ جلسه به حد نصاب نرسیده است.» این سخن رئیس شورا به همراه اعلام تعداد جلسات غیبت حسینی در شورا که در شماره پیشین «خیام نامه» به چاپ رسیده بود، حسینی را از کوره به در برد و وی در حالی که چندین بار با مشت به میز می کوبید با فریاد خطاب به همت آبادی گفت: من به عنوان نماینده شورای عالی استانها موظف م در جلسات استان و در تهران حضور داشته باشم و با ماشین خودم می روم و می آیم، حق ماموریت چندانی هم نمی گیرم، چرا جلسات غیبت من را اعلام می کنید و در نشریه هم چاپ می شود.

همت آبادی هم پاسخ گفت: من هر بار جلسات را به شما اعلام می کنم می گویید نمی توانم بیایم، مسلمانی از باور کردن است، برگ ماموریت خود را بیاورید. وی ادامه داد: همکاران این اعتراض را دارند، نامه های مردم می ماند، من به عنوان رئیس شورا وظیفه دارم تذکر دهم.

شریعتمداری خطاب به رئیس شورا به میان صحبت آمد که: حتما ساعت جلسه شما مشکل دارد که همه با تاخیر می آیند.

سپس مقرر شد برای تغییر ساعت شروع جلسه رأی گیری شود، موضوعی که ساعتی وقت جلسه را گرفت و با شوخی های مکرر برخی اعضا همراه بود و همت آبادی با تأسف واکنش نشان داد که «شورایی که برای ساعت جلسه این قدر بحث می کند را باید چه گفت؟!»

در نهایت مقرر شد شروع جلسات ساعت ۱۸ باشد و پس از گذشت پانزده دقیقه از این ساعت در صورت به حد نصاب نرسیدن، جلسه لغو شود.

عمل بر خلاف مصوبه

در ادامه مصوبات و نامه های کمیسیون عمران با دقت بیشتری بررسی شد از جمله تملک خانه های مسیر بلوار ملاصدرا و پرداخت خسارت به منازل مسیر که به گفته شاملی با تملک دو منزل دیگر، این مسیر در شش ماهه اول امسال بازگشایی خواهد شد.

و نیز با وجود مصوبه هفته گذشته شورا مبنی بر این که «شهرداری از ارسال نامه های شخصی و نیز هیئت رئیسه شورا از ارجاع آن ها به شهرداری خودداری کند.» اما نامه جانبازی که درخواست تقسیط بدهی خود را داشت و مخالفت صادقی را نیز به همراه داشت با این استدلال که «۳۷۰ میلیون تومان فقط جریمه ملک ایشان است و ببینید ملک وی چقدر می ارزد»، اما این مخالفت بی تأثیر بود و این نامه بر خلاف مصوبه شورا با موافقت اعضا مواجه شد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.