جشن امضای کتاب در نیشابور

جشن امضای کتاب در نیشابور

سلام! به کلبه کتاب خوش آمدید! دو تا گروه فعال موبایلی درباره ی کتاب و کتاب خوانی داریم. یکی گروه انجمن کتاب سیمرغ که هر شنبه در کتابخانه شریعتی جلسات معرفی کتاب دارند، یکی دیگر هم، گروه کلبه کتاب که در همین جا پیش تر اعلام کردیم با ارسال کلمه ی «کتاب» به شماره ی ۰۹۳۶۲۰۰۲۱۲۰ می توانید به آن بپیوندید. البته قبلش باید برنامه ی «تلگرام» را روی گوشی خود نصب کنید. برنامه ی رایگانی که بسیار کم حجم است و به آسانی روی گوشی و سپس روی کامپیوتر نصب می شود. از الان هشدار بدهم اگر به گروه ما پیوندید بلافاصله همچون نکیر و منکر دو پرسش از شما خواهیم داشت! آخرین کتابی که خوانده اید چه بوده؟ کتاب بعدی که برای خواندن آماده کرده اید چیست؟! حالا این گوی و این میدان! منتظر تشریف فرمایی تان هستیم.

دیدار با مولف

قرار است با همکاری نشریه خیام نامه، سه شنبه ۱۴ بهمن ماه، در کلبه کتاب کلیدر، میزبان آقای هادی بکائیان، پژوهشگر و مولف نیشابوری باشیم. آقای بکائیان تاکنون سه عنوان کتاب درباره ی نیشابور منتشر کرده اند. دو تا ترجمه و یک تالیف. «نیشابور، برخی ساختمان های اوایل اسلام» و«نیشابور، فلزکاری در اوایل دوره ی اسلامی» گزارش های موزه ی متروپولیتن از کاوش های باستان شناسی در نیشابور هستند که با ترجمه ی آقای بکائیان منتشر شده اند و «نیشابور در عصر ترکان» هم سومین کتاب ایشان است. آقای بکائیان، اکنون کتاب «نیشابور، سفال اوایل دوره اسلامی» که یکی دیگر از گزارش های متروپولیتن است را آماده ی چاپ دارند که این امر نیاز به همکاری و سرمایه گذاری نیشابوردوستان دارد. به هر حال از همین جا به تمامی علاقمندان و کتاب خوانان و مسئولان محترمی که می خواهند کتاب خانه ی محل کارشان را تکمیل کنند فراخوان می دهیم که می توانند در تاریخ یاد شده از ساعت ۴ تا ۶ عصر در کلبه کتاب کلیدر حضور یابند، دیداری با آقای بکائیان داشته باشند و کتاب های ایشان را با امضای خودشان خریداری نمایند. نشانی ما را هم اگر ندارید فردوسی شمالی، پاساژ ولی عصر، طبقه هم کف. منتظریم.

رسانه ملی و دیابت

نمردیم و دیدیم جناب اعلاحضرت تلویزیون، کتاب غیر درسی تبلیغ کرد! البته از شبکه ای که به قول یکی از دوستان اگر فیلم هندی بدون سانسور هم بگذارد کسی خبردار نمی شود (اسمش را هم گذاشته اند شبکه ی فرهیختگان!)، و اما چه کتابی را تبلیغ می نمودند: مجموعه ی ۴ جلدی کتاب های راهنمای دیابت! آن هم با هزینه ی پرداخت شده از یک ناشر به عنوان آگهی و برای سفارش مستقیم پیامکی و پستی. مثل همان آگهی های قابلمه و تردمیل و کباب پز و این ها! باز هم دستشان درد نکند. به فکر فشارخون مردم نیستند به فکر قند خون شان هستند. برویم و گشتی در میان تازه های کتاب بزنیم… .

تازه های کتاب در هفته ی گذشته

برای علاقه مندان آثار اریک امانوئل اشمیت، نمایشنامه ی «خیانت اینشتین» را خانم شهلا حائری ترجمه کرده و توسط نشر قطره به بازار فرستاده است. کتاب «دموکراسی یا دموقراضه» از سیدمهدی شجاعی که مدت ها بازچاپ نشده بود را نشر نیستان بار دیگر به کتاب فروشی ها فرستاده است؛ قیمتش هم ۸۰۰۰ تومان است. انتشارات هرمس از توماس مان، کتاب «مقبره دار و مرگ» را با ترجمه ی محمودحسینی زاد منتشر کرده است؛ این کتاب هم ۹۰۰۰ تومان قیمت دارد. خانم گلی ترقی با رمان «اتفاق» به کتاب فروشی ها آمده است؛ این کتاب را که ۳۰۰ صفحه دارد انتشارات نیلوفر منتشر کرده است و گویا در لیست کتاب های پرفروش پایتخت هم جای گرفته است. انتشارات نگاه در ادامه ی چاپ کتاب های غلامحسین ساعدی، چهار عنوان کتاب دیگر را منتشر کرده است: «آی بی کلاه، آی باکلاه»، «جانشین»، «کلاته گل» و «ضحاک» عنوان این کتاب ها هستند. نشر کارنامه جلد دیگری از کتاب «خواب آشفته نفت» از محمدعلی موحد را با قیمت ۴۵۰۰۰ تومان چاپ کرده است که به بررسی تاریخ معاصر ایران از قرارداد دارسی تا سقوط رضاشاه می پردازد. محمدهاشم اکبریانی از مجموعه گفتگوهای خود با چهره های ادبی، گفتگو با زنده یاد سیمین بهبهانی را توسط نشر ثالث منتشر کرده است؛ این کتاب ۱۲۸ صفحه ای، ۸۰۰۰ تومان قیمت دارد. و آخرسر هم یک کتاب دوجلدی جالب معرفی کنم که با عنوان «قالین» منتشر شده است. حدس می زنید این کتاب درباره ی چیست؟! آفرین درست حدس زدید! کتاب قالین به بررسی تاریخ هنر قالی بافی مشرق زمین می پردازد. جناب دکتر سید طاهر صباحی آن را نوشته (فکر کنم به زبان ایتالیایی)، خانم اعظم نصیری ترجمه اش کرده و انتشارات فرهنگستان هنر منتشرش کرده است. این کتاب دوجلدی که ۱۰۴۴ صفحه دارد قیمتش ۳۰۰ هزار تومان است. بله سیصدهزار تومان! چاپ چنین کتابی در رکود این روزهای بازار نشر واقعا جسارت می خواهد. راستی آقای محمود اسعدی که کتاب گردشگری شهر فیروزه نیشابور را منتشر کرده اند نیز نامشان روی جلد این کتاب در نقش «با اهتمام» آمده است. تا دیداری دیگر تندرست باشید و خوانا!

کلبه کتاب

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.