جستجوهای پیشرفته در گوگل

دانش روز

حسین انجیدنی

جستجوهای پیشرفته در گوگل

( قسمت اول )

با گسترش وب و سرویس های مبتنی بر آن، نیاز به طراحی بانکهای اطلاعاتی با مدیریت بهتر در اینترنت بیش از پیش احساس می شود. موتورهای جستجو از ملزومات غیرقابل انکار در جستجوی اطلاعات در اینترنت می باشند که با بانک های اطلاعاتی درسرویس دهندگان ارتباط برقرار می کنند و نتیجه را در قالب لینک هایی در اختیار کاربران قرار می دهند. اگر این جستجو به نحو زیرکانه صورت بگیرد، این امکان را در اختیار هکرها یا نفوذگران اینترنتی قرار می دهد که از اطلاعات به دست آمده در جهت نفوذ به سرویس دهندگان یا دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران استفاده کنند که اصطلاحا به این مقوله، نفوذگری در وب با استفاده از موتورجستجوی گوگل یا Google Hacking  گویند.

هنگامی که جهت جستجو از موتور جستجوی گوگل استفاده میکنید، دسترسی سریع به داده های مورد خواسته، یکی از مهمترین اولویتها میباشد. لذا برای رسیدن به چنین هدفی نیازمند دانستن تکنیکهایی در جستجو می باشید. در موتور جستجوی گوگل این عملیات با استفاده از عملگرهایی  (Operators) صورت میپذیرد . یکی از خصوصیات ویژه سایت گوگل جهت جستجو، بهره گیری از عملگرها است. کاربران با استفاده از این ویژگی   می توانند جستجو را محدود کنند و سریع تر به هدف خود نائل آیند.

انواع عملگرها

عملگر ’+‘: هنگامی که در گوگل از چندین کلمه برای جستجو استفاده میکنید، گوگل برای هر لغت یک فهرست از صفحات مربوط به تک تک لغات به شما نمایش میدهد. در بعضی از موتورهای جستجو به جای استفاده از کلمه  AND میتوان از علامت جمع (+)استفاده نمود. اگر در گوگل بین دو کلمه از این علامت استفاده نمایید به مفهوم AND میباشد.

عملگر ’-‘: این عملگر به معنی محروم کردن یک لغت برای جستجو میباشد. مثلا میخواهید به دنبال سایتهایی بگردید که کلمه Microsoft را داشته باشند، ولی کلمه Windows در آن صفحات نباشد. پس در گوگل عبارت زیر را برای انجام این عمل تایپ کنید:

Microsoft –Windows

عملگر ’ ” “ ‘ :  برای جستجوی یک عبارت، آن عبارت را بین علامت نقل قول قرار دهید به نحوی که دقیقا عبارت نوشته شده بین این دو علامت قرار گرفته شود. مثال: “Social Engineering”

عملگرهای پیشرفته در گوگل

گوگل به شما اجازه میدهد که برای محدود کردن جستجو، از عملگرهای از پیش تعریف شده ای استفاده نمایید که قالب کلی آن به صورت

زیر است:

Operator:search_term

در جلسات بعدی به ذکر مثال هایی از این دست می پردازیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.