جذب ۲۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه سلامت نیشابور تمرکز زدایی از مطب ها در محدوده خیابان عطار و مقاومت برخی پزشکان شهرک سلامت در حال حاضر حرفی رویایی است

n00199790-bاحسان سلیمانی

 

خوب عمل نشده و کمبود ۷۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور یک شبه ایجاد نشده است

جلسه شوراهای سه گانه «مشارکتهای اجتماعی»، «فرهنگ و هنر» و «خیرین» در محل سالن جلسات ساختمان دیالیز بیمارستان ۲۲ بهمن برگزار شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور در این نشست از طرح تمرکز زدایی تجمع مراکز درمانی در یک نقطه شهر خبر داد و گفت: ما بحث جلوگیری از تجمع مطب ها در محدوده اطراف خیابان عطار را در دستور کار داریم و در این خصوص به دکتر شادکام مأموریت دادم حریمی تعیین شود که در این محدوده داروخانه، مطب، آزمایشگاه و … مجوز داده نشود ولی برخی پزشکان مقاومت می کنند یا اینکه برخی نامه ای از مسئولی می آورند که به فلان کس مجوز بدهید و فرزند فلان کس است و فشار می آورند.

دکتر محسن عظیمی نژاد بیان داشت: من در نشست دیگری هم این سوال را مطرح کردم که به راستی اگر دولت های قبل در حوزه بهداشت و درمان درست عمل نکردند که خدا به ما رحم کند و اگر درست عمل کردند که نباید وضع امروز ما اینگونه باشد. کمبود ۷۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور که یک شبه ایجاد نشده است.

وی با بیان اینکه شهرک سلامت در حال حاضر حرفی رویایی است، یادآور شد: از ابتدای ورود به نیشابور پیگیری احداث مرکز سلامت مادر و جنین بودم، اما با همه تلاش هایی که صورت گرفت فکر می کنید چقدر کمک جمع شد؟ اکنون توقع ما از «شهرک سلامت و مرکز سلامت مادر و جنین» به «توسعه بیمارستان حکیم و بخش زنان و زایمان» تقلیل پیدا کرده و بر روی آن تمرکز کرده ایم.

این مقام مسئول البته در بخش دیگری از اظهاراتش بیان داشت: نیازها بسیار زیاد و پول و امکانات بسیار کم است و این گونه نبوده که تلاش ها بی نتیجه باشد بلکه خوشبختانه در محدوده زمانی حدوداً دو سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان از در بخش توسعه فضاهای فیزیکی و تجهیزاتی حوزه بهداشت و درمان اعتبار جذب شده و این رقم کمی نیست.

وی افزود: اعتبارات جذب شده برای احداث دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی در محل پردیس دانشگاه، احداث دو درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی در خیابان ارگ جنوبی و مجاورت بیمارستان حکیم، احداث مجتمع فرهنگی و مسجد، گسترش بلوک زایمانی بیمارستان حکیم و ۵ مرکز بهداشتی درمانی روستایی در روستاهای اسلام آباد و اردمه از توابع شهرستان نیشابور و مزران، تقی آباد و معدن علیا از روستاهای تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزه و خرید تجهیزات پزشکی از جمله دستگاه آنژیوگرافی بوده است.

وی گفت: هدف اصلی ما این است فرهنگ سازی کنیم تا مردم بیمار نشوند و سلامتی خود را با خودمراقبتی حفظ نمایند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با بیان اینکه در این زمینه جلسات متعددی با هیأت های مذهبی، مداحان، روحانیون، اصناف و … برگزار شده است گفت: یکی از نتایج این جلسات در دهه اول محرم این بود که از ذبح احشام در خیابان ها و معابر جلوگیری به عمل آمد و در ایجاد آرامش و سلامت روانی مردم گام مهی بود.

عظیمی نژاد همچنین بیان داشت: انتظار ما از این جلسات فرهنگ سازی برای تغییر فرهنگ مردم در بحث هزینه های گزاف مجالس ترحیم اموات است که مردم به سمت و سوی این بروند که بدانند هزینه های میلیونی در آمرزش اموات تأثیری ندارد و اگر بخواهند کاری بکنند که برای اموات خیرات و ثوابی برسد این هزینه ها را در کارهای عام المنفعه صرف کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه می توان این هزینه ها را به تأمین تخت و تجهیزات بیمارستان ها و گسترش فضای فیزیکی این مراکز کرد، اظهار داشت: پیشنهاد ایجاد دانشکده هنر و سلامت نیز در همین راستا بوده است زیرا ماندگاری موضوع فرهنگ سازی سلامت از طریق هنر بیشتر خواهد بود.

در ادامه جلسه اعتمادی رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابور پیشنهادی در جهت اصلاح الگوی تغذیه در ادارات و مدارس مطرح کرد و گفت: اگر مصرف قند در ادارات و مدارس ممنوع شود، هیچ می دانید چه میزان از خطر دیابت در جامعه کاسته می شود؟ می شود به جای قند، توت خشک یا کشمش در ادارات رواج یابد و همانطور که در مقطعی هزینه برای قند در ادارات ممنوع بود، عمل کرد. یا در پذیرایی های همایش های ادارات به جای نوشابه، دوغ مصرف شود.

دکتر راستگو نیز با انتقاد از بی تفاوتی مردم به برخی مسائل اجتماعی گفت: زندگی اجتماعی ما نسبت به زندگی فردی مان بسیار عقب تر است، در حالی که باید همانطور به مسائل در زندگی فردی اهمیت می دهیم در زندگی اجتماعی از آسفالت خیابان و بهداشت و … هم اهمیت بدهیم.

وی یکی از شاخص ترین دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت را موضوع زیرمیزی پزشکان عنوان کرد.

کاشفی عضو شورای شهر نیز در این جلسه صراحت و تلاش دکتر عظیمی نژاد را در اطلاع مردم از وضعیت واقعی و تأسف بار بهداشت و درمان شهر، مؤثر دانست و گفت: شاید تا سه سال قبل خیلی از ما نمی دانستیم وضعیت نیشابور در این حوزه تا این حد بحرانی است و شناختی نسبت به وضع موجود نداشتیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.