ثبت نام حتی در لحظه تحویل سال ; گزارش اختصاصی «خیام نامه» از ستاد انتخابات شهرستان

 

آزاده مهدیار/

 با نزدیک شدن به پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شدت گرفتن حال و هوای انتخاباتی در شهر و به ویژه در فضای مجازی، پرسش های زیادی درباره انتخابات پیش رو از افکار عمومی مطرح است. این که شرایط نامزدی در این انتخابات چیست؟ با توجه به همزمانی دو انتخابات، هیات های اجرایی و نظارت چگونه تشکیل می شود و نسبت میان هیات های این دو انتخابات چیست؟ تایید صلاحیت نامزدها چگونه صورت می گیرد و پرسش هایی از این دست. برای ارائه پاسخ روشن به این پرسش ها با حمید حقیقی، معاون سیاسی فرماندار نیشابور و رئیس ستاد انتخابات شهرستان، نشستی داشتیم و آخرین اخبار انتخابات را از او جویا شدیم و شناسنامه انتخاباتیِ پیش رو از ثبت نام تا برگزاری انتخابات و همه آنچه نامزدهای احتمالی و هواداران آنان باید بدانند را به رشته تحریر درآوردیم.

زمان ثبت نام داوطلبان

 انتخابات شورا

معاون سیاسی فرماندار نیشابور با اشاره به ماده ۴۵ قانون، آغاز ثبت نام داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را ۳۰ اسفند تا ۶ فروردین ماه دانست و تاکید کرد: یکی از تفاوت های ثبت نام در این دوره با دوره های قبل، تبصره الحاقی ارسالی از ستاد انتخابات کشور است مبنی بر این که «ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری که از تاریخ آن بیش از ۳ ماه نگذشته باشد، در هنگام ثبت نام الزامی است.»

به گفته حقیقی، ثبت نام در ستاد انتخابات مستقر در فرمانداری خواهد بود، به عبارتی زمان تحویل سال ۱۳۹۶ هم نیروهای ستاد انتخابات آماده باش خواهند بود.

با توجه به الزام قانون، ستاد انتخابات استعلام وضعیت هر داوطلب را از مراجع چهارگانه (دادگستری، ثبت احوال، اطلاعات، نیروی انتظامی) از ۷ تا ۱۶ فروردین انجام خواهد داد که نتیجه آن به هیات اجرایی انتخابات ارسال می شود تا بر اساس آن، رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در هیات اجرایی از ۱۷ تا ۲۳ فروردین انجام شود.

چگونگی انتخاب هیات اجرایی انتخابات و وظایف آن

تشکیل هیات اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر نیشابور و شهرهای اقماری، نقطه آغاز انتخابات در شهرستان است.

معاون فرماندار با بیان این که هیات های اجرایی توسط فرماندار شهرستان از ۲۵ تا ۲۹ اسفند ماه تشکیل می شود، تشریح کرد: تشکیل هیات اجرایی به این ترتیب است که ستاد انتخابات شهرستان سی نفر معتمد را به هیات نظارت ۵ نفره شوراهای اسلامی در شهرستان معرفی می کند؛ هیات نظارت ۵ نفره ای که توسط مجلس شورای اسلامی برای هر استان تعیین شده است. هیات نظارت ۳ نفره در استان خراسان رضوی را آقایان گرمابی( نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس)، دهقان( نماینده مشهد) و مقصودی (نماینده سبزوار)  تشکیل می دهند و این هیات هنوز اسامی هیات نظارت ۵ نفره شهرستان را معلوم نکرده است. اما به هر حال این هیات ۵ نفره باید اسامی ۳۰نفر معرفی شده برای هیات اجرایی شهرستان را تایید کنند تا در فرمانداری ۸ نفر از این ۳۰ نفر به عنوان «هیات اجرایی» انتخابات شهرستان تعیین گردند.

حقیقی در باره احتمال رد شدن افرادی از لیست ۳۰ نفره فرمانداری در هیات نظارت شهرستان گفت: اگر همه سی نفر معرفی شده، تایید شوند، فرمانداری شهرستان ۸ نفر را از میان آنها انتخاب کرده و برای برگزاری انتخابات از آنها دعوت می کند، از میان این سی نفر هر تعدادی که مورد تایید هیات نظارت قرار نگیرند، ستاد انتخابات به میزان دو برابرِ تعداد این تایید نشده ها را مجددا معرفی می کند تا زمانی که به سقف سی نفر برسد.

البته طبق گفته رئیس ستاد انتخابات شهرستان، از سال های گذشته تا کنون در این بخش کمتر مشکل پیش آمده است.

اهم وظایف هیات اجرایی بررسی صلاحیت کاندیداها، تعیین اعضای شعب، تعیین محل شعب و برگزاری انتخابات است.

هیات اجرایی انتخابات شورا اعضای حقوقی هم دارد که عباتند از: فرماندار به عنوان رئیس هیات اجرایی، رئیس ثبت احوال، رئیس آموزش و پرورش و رئیس شورای شهرستان در صورتی که کاندیدا نباشد و در صورت کاندیداتوری وی، عضوی دیگر از شورای شهرستان، که به همراه ۸ نفر قبلی؛ اعضای هیات اجرایی انتخابات شهرستان خواهند بود.

رد یا تایید صلاحیت نامزدها در انتخابات شورا با کیست؟

نظر هیات اجرایی در خصوص تایید یا رد داوطلبان به هیات نظارت ۵ نفره شهرستان اعلام می گردد و این هیات، در خصوص صلاحیت نامزدها از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ فروردین بررسی های خود را انجام می دهد..

به گفته حمید حقیقی، پس از دریافت نظر هیات نظارت، ستاد انتخابات شهرستان، تایید یا رد داوطلبان را در دوم اردیبهشت ماه کتبا به آنان ابلاغ می کند.

داوطلبان رد صلاحیت شده می توانند به هیات نظارت استانی شکایت کنند و پس از رسیدگی و بررسی نهایی، اعلام نظر قطعی و نهایی مجموع هیات نظارت استان و شهرستان ۷ تا ۱۶ اردیبهشت خواهد بود.  تاییدیه و انتشار آگهی نامزدهای نهایی ۱۸ تا ۲۲ اردیبهشت در دستور کار فرمانداری قرار می گیرد.

حقیقی در مورد اختیارات هر یک از هیات های اجرایی و نظارت در مورد تایید یا رد صلاحیت داوطلبان به «خیام نامه» گفت: نظر هیات اجرایی مبنی بر رد و تایید نامزدها به هیات نظارت ارسال می شود و نظر قطعی را هیات نظارت صادر می کند؛ یعنی ممکن است نامزدی توسط هیات اجرایی رد شود اما توسط هیات نظارت تایید شود و برعکس هیات اجرایی کاندیدایی را تایید کند و هیات نظارت رد کند.

تبلیغات و برگزاری انتخابات

از ۲۱ تا ۲۷ اردیبهشت ماه زمان تبلیغات است و نامزد ها تا قبل از ۲۸ اردیبهشت یعنی یک روز قبل از برگزاری انتخابات برای تبلیغات قانونی فرصت دارند و ۲۸ اردیبهشت روز ممنوعیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آنهاست و در نهایت روز جمعه بیست و نهم اردیبهشت ماه با انتشار اعلامیه اسامی کاندیداها، اخذ رای و شمارش آراء توسط ستاد انتخابات انجام خواهد شد.

برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

 در شهرستان

به گفته این مقام مسئول در فرمانداری، هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان ها توسط شورای نگهبان معرفی می شوند که این هیات در شهرستان نیشابور برگزیده شده و شامل آقایان قاسم سعادتی به عنوان رئیس، حسین خدادادی و غلامحسن نجفی به عنوان عضو هیات است.

تشکیل هیات اجرایی انتخابات ریاست در شهرستان ها، توسط فرمانداران در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ فروردین ماه صورت می گیرد و ان گونه که حقیقی می گوید: مجددا سی نفر معتمد، جدا از لیست هیات اجرایی شوراها، به هیات نظارت شورای نگهبان در شهرستان معرفی شده و ۸ نفر از میان آنها انتخاب می شوند. اعضای حقوقی این هیات نیز شامل فرماندار، رئیس ثبت احوال، رئیس شورای شهرستان، دادستان و رئیس دادگستری هستند. ثبت نام و تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری ارتباطی با این هیات ها در شهرستان ندارد و  در ستاد انتخابات کشور  انجام می شود. وظیفه هیات نظارت انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان، تعیین شعب اخذ رای و اعضای شعب و نظارت بر برگزاری انتخابات در شهرستان است.

تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری و ستادهای انتخاباتی آنها در شهرستان، در تاریخ ۸ تا ۲۸ اردیبهشت (به مدت حدود سه هفته) است و روز ممنوعیت تبلیغات و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها نیز مشترک خواهد بود.

به گفته وی هیات بازرسی سه نفره ای هم برای هر دو انتخابات توسط فرماندار شهرستان به هیات بازرسی استان معرفی می شود. هیات بازرسی استان توسط استاندار تعیین می شود که این اسامی نیز هنوز اعلام نشده است.

رای دهندگان و شعب اخذ رای

بر اساس اعلام رییس ستاد انتخابات شهرستان، تعداد واجدین شرایط رای دادن در شهرستان حدودا ۲۷۵ هزار نفر است که  ۱۷۵ شعبه اخذ رای (شامل ۱۶۷ شعبه ثابت و ۸ شعبه سیار) به همراه  ۳۴۰ شعبه ثابت روستایی، کار اخذ آرای آنان را انجام می دهند. از آن جا که هر روستا خود حوزه انتخابیه شوراست، در این انتخابات، شعبه سیار روستایی نداریم.

کار  اخذ آرای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نیز توسط ۱۷۵ شعبه شهری و ۳۴۰ شعبه روستایی انجام می شود که در ۱۱ شعبه سیار کار اخذ رای روستاهای دارای جمعیت کم تر از  بیست خانوار را انجام خواهند داد.

تعداد اعضای شوراها

با توجه به اصلاحیه سال گذشته نمایندگان بر قانون انتخابات شوراها، تعداد اعضای شورای نیشابور از ۱۳ به ۹ نفر کاهش یافته است و به ایتن ترتیب، روز ۲۹ اردیبهشت امسال، در شهر نیشابور ۹ نفر به عنوان اعضای شورای شهر انتخاب خواهند شد و در هر کدام از شهرهای اقماری شامل: چکنه، بار، درود، عشق آباد، قدمگاه و خرو ۵ نفر به عنوان شورای شهر و در هر یک از روستاها نیز ۵ نفر به عنوان شورای روستا انتخاب خواهند شد.

تعداد ثبت نام کنندگان در شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور کلی در شهرستان نیشابور در دوره قبل ۲۲۰۰ نفر بودند که از این میان، ۴۷ نفر در مرحله اول رد صلاحیت شده و  ۵۹ نفر انصراف داند و به این ترتیب در سال ۱۳۹۲ تعداد کاندیداها در همه شهرها و روستاهای نیشابور به ۲۰۸۶ رسید و در «شهر» نیشابور تعداد رقبای نهایی ۹۳ نفر اعلام شد.

معاون سیاسی فرماندار نیشابور برآورد می کند که در این دوره آمار رقبای شورای شهر در نیشابور از ۹۳ نفر در دوره قبل فراتر رفته و احتمالا به ۲۰۰ نفر برسد.

گفتنی است انتخابات در شهرستان فیروزه با  دو بخش مرکزی و طاغانکوه به صورت کاملا مجزا توسط فرمانداری این شهرستان، اما با همین شکلی که شرح آن رفت برگزار می شود.

انتخابات شوراهای روستاها نیز توسط بخشداران انجام می شود و در هر بخش هیات نظارت ۳ نفره تشکیل می شود و شکایات کاندیداها پس از اعلام نظر هیات بخش، به هیات نظارت شهرستان ارسال می شود.

شرایط کاندیداها و ضوابط شرکت در انتخابات

رئیس ستاد انتخابات در شهرستان اعلام کرد: ستاد انتخابات شهرستان به تمامی مجموعه های ذی ربط اطلاع داده که جهت مراجعه داوطلبان انتخابات آماده باشند.

شرایط نامزدهای عضویت در شورا ها عبارت است از:

تابعیت جمهوری اسلامی،

حداقل ۲۵ سال سن،

اعتقاد و التزام به ولایت مطلقه فقیه،

ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی،

دارا بودن سواد خواندن و نوشتن برای شوراهای روستاهای تا دویست خانوار، داشتن مدرک دیپلم برای روستاهای بالای دویست خانوار، داشتن حداقل مدرک فوق دیپلم برای شوراهای شهرهای تا بیست هزار نفر جمعیت و داشتن حداقل مدرک لیسانس یا معادل آن برای شوراهای شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت،

دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت از خدمت برای آقایان.

لازم به ذکر است، کسانی که در دوره های قبل عضو شورا بودند به شرطی که در همان محل کاندیدای عضویت در شورا باشند از شرط مدرک تحصیلی معاف اند.

چه کسانی باید استعفا بدهند؟

گفتنی است استانداران و فرمانداران و معاونین و مشاورین آن ها و معاونین شهرداران و معاونین بخشداران و معاونین مدیران کل استانداری مدیران کل، سرپرستان ادارات کل و معاونین آن ها، دادستان ها، دادیارها، بازپرس ها، قضات، روسای دانشگاه ها، روسای بانک ها، روسا، سرپرستان و معاونین سازمان ها و شرکت های دولتی و نهادها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت که از بودجه دولتی استفاده می کنند و نیز روسا و مدیران و سرپرستان شهرستان و بخش از عضویت در شورای اسلامی واقع در محدوده استان، شهرستان و بخش محروم اند. مگر آن که قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا داده باشند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.