تکمیل زنجیره تولید فولاد در نیشابور با حضور رئیس جمهور

کارخانه گندله سازی شرکت مجتمع فولاد خراسان آغاز به کار کرد

برنامه افتتاح کارخانه گندله سازی که با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۵۰۰ نفر، به بهره­برداری رسید، فقط راه اندازی یک کارخانه نیست، بلکه این مراسم تاریخی تحت عنوان از هاشمی تا روحانی و به منزله جشن بزرگ تکمیل زنجیره تولید در داخل سایت فولاد خراسان در نیشابور است.

 

این شرکت در سال های اوج تحریم با خود باوری و خود اتکائی بالغ بر ۱۹۰۰ میلیارد تومان پروژه را توسط پیمانکاران و سازندگان داخلی مدیریت و اجرا نموده است، که به مفهوم ایرانیزه شدن کارهای بزرگ و از مصادیق واقعی اقتصاد مقاومتی و فرمایش های مقام معظم رهبری است

 

کارخانه گندله سازی مجتمع فولاد خراسان، با ظرفیت تولید سالانه ۲٫۵ میلیون تن گندله با حضور حسن روحانی، رییس جمهوری در نیشابور رسما به بهره برداری رسید.

این حلقه مهم از زنجیره تولید فولاد در خراسان، که روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷در نیشابور آغاز به کار کرد، با استفاده حداکثری از توان مهندسی و ساخت داخل برای اولین بار در کشور به دست متخصصین و توان داخلی کشور به صورت EPC (طراحی، مهندسی و ساخت) اجرا گردیده است.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در این مراسم، با تاکید بر اهمیت اجرای این پروژه و تکمیل حلقه های زنجیره تولید فولاد اظهار داشت: برنامه افتتاح کارخانه گندله سازی که پیمانکار اصلی آن شرکت ایرانی پامیدکو است و با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۵۰۰ نفر، به بهره­برداری رسید، فقط راه اندازی یک کارخانه نیست، بلکه این مراسم تاریخی تحت عنوان از هاشمی تا روحانی و به منزله جشن بزرگ تکمیل زنجیره تولید در داخل سایت فولاد خراسان در نیشابور است.

سیدحسین احمدی بیان کرد: در مکانی که ما امروز افتخار میزبانی رییس محترم جمهوری و کاروان تدبیر و امید را داریم و بیست سال قبل بیابانی فاقد استعداد کشاورزی بود، اولین کلنگ صنعتی شدن به دست شادروان «هاشمی رفسنجانی» به زمین زده شد و در بیست سال اخیر به طور میانگین هر ۳ سال و نیم، یک پروژه عظیم به صورت درون زا در آن به ثمر رسیده و امروز به عنوان مجتمع فولاد خراسان، در نیشابور به یک افتخار ملی تبدیل شده است.

وی بابیان این که کارخانه گندله سازی قابلیت افزایش ظرفیت را تا ۳٫۴ میلیون تن دارد، اضافه کرد: البته یک حلقه دیگر از این زنجیره به نام واحد کنسانتره سنگ آهن را با سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومان در سنگان خواف در دست اجرا داریم که لزوماً باید در جوار معدن باشد و امیدواریم آن هم در پایان سال ۹۸ به بهره برداری برسد.

این عضو هیئت رییسه «انجمن فولاد ایران» از خدمات وتلاش های وزارت های «صنعت معدن و تجارت» و «تعاون کار و رفاه اجتماعی» و تیم اقتصادی دولت یازدهم و وازدهم در «ایجاد  توازن و تکمیل زنجیره بالادستی» فولاد کشور و نیز بابت خودکفایی در تولید گندله و شتابی که با تدبیر دولت در پروژه ها ایجاد شده، قدردانی نمود و افزود: «توازن زنجیره تولید» برای فولاد کشور امری حیاتی است، چرا که در گذشته نه چندان دور، به مفهوم واقعی جنگ تامین مواد اولیه داشتیم و بدون توازن در تامین مواد اولیه و محصولات نهایی، برای سهمیه بندی گندله  مشکل داشتیم.

مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» با بیان این که این شرکت در سال های اوج تحریم با خود باوری و خود اتکائی بالغ بر ۱۹۰۰ میلیارد تومان پروژه را توسط پیمانکاران و سازندگان داخلی مدیریت و اجرا نموده است، بیان کرد: این به مفهوم ایرانیزه شدن کارهای بزرگ و از مصادیق واقعی اقتصاد مقاومتی و فرمایش های مقام معظم رهبری است.

احمدی با اشاره به حمایت ارزنده هیات مدیره و سهامداران عمده فولاد خراسان از پروژه های توسعه ای و  سرمایه گذاری های صورت گرفته، خاطرنشان کرد: «صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر»، «شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات» و «صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد» به عنوان سهامداران عمده شرکت، در حقیقت سهم بی بدیلی در پدید آوردن این افتخار و ادای دین در قبال اقتصاد ملی و اشتغالزایی برای جوانان برومند این مرز و بوم داشته اند.

احمدی با اشاره به دستاوردهای برجام هم در راستای نوسازی برخی بخش های این کارخانه گفت:  دسترسی به فناوری های جدید به ویژه در کاهش مصارف انرژی و ارتقای راندمان تولید از جمله این فرصت ها بوده است و به عنوان نمونه با اجرای Revamp فولادسازی شماره یک، که در مرداد ماه امسال به ثمر می رسد: ۱۰% صرفه جویی در انرژی، ۱۰% افزایش راندمان و ۳۰% صرفه جویی در الکترود گرافیتی خواهیم داشت، به طوری که در همان یک سال اول، هزینه نوسازی و بازسازی برگشت می کند.

وی با بیان این که فولاد خراسان یکی از اقتصادی ترین، پایدار ترین و رقابت پذیرترین بنگاه های کارآفرینی است افزود: این مجتمع با اشتغال مستقیم ۲۸۰۰ نفر و گردش مالی سالانه ۴ هزار میلیارد تومان، بالغ بر ده درصد درآمدهای مالیاتی استان را پوشش می دهد و جمع پرداخت های سالانه این شرکت به بخش امور مالیاتی، سود و کارمزد بانکی، برق و گاز، حمل ریلی و جاده ای و تامین اجتماعی افزون بر ۶۰۰ میلیارد تومان است و در خوشنامی و خوش حسابی همین بس که فاقد یک ریال معوقه بانکی، مالیاتی، کارگری و جریمه بانکی می باشد.

وی افزود: توسعه های فولاد خراسان کاملاً هدفمند، مطالعه شده و حول سه محور تکمیل زنجیره تولید، ارزش افزوده و صرفه در مقایس اقتصادی و پایداری و کاهش ریسک ها بوده است و همزمان با این توسعه ها تمامی زیر ساخت های مربوط به آب، برق، گاز، شبکه ریلی، شبکه انتقال نیرو و فضای سبز بیش از دو برابر افزایش یافته و نیشابور را به یکی از قطب های اصلی توسعه فولادسازی کشور تبدیل نموده است.

مدیر عامل فولاد خراسان خطاب به رییس جمهور گفت: ما در حوزه منابع انسانی ، بهره وری و انگیزش واقعاً حرفی برای گفتن داریم، این حس در همکاران ظهور کرده که این محیط بخشی از زندگی آن هاست و به کارشان عشق می ورزند. این مجتمع،  واحد نمونه کشوری و استانی در حوزه محیط زیست است و مجموع سرمایه گذاری هایی که تا کنون در زمینه حفاظت از محیط زیست، استقرار سیستم های مدیریتی، نصب تجهیزات کاهنده آلودگی­های زیست محیطی، توسعه و نگهداری فضای سبز و اقدامات فرهنگی در این حوزه صورت گرفته  بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان می باشد.

احمدی با اشاره به اهمیت کاهش مصرف آب در صنعت و مشکلات موجود در زمینه ذخائر آبی یادآور شد: با همه توسعه ها و دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی فولاد خراسان برای کشور و مردم منطقه، این شرکت از ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب استحصالی دشت نیشابور و فیروزه در حد ۲٫۵ میلیون متر مکعب یعنی  کمتر از ۰٫۵درصد آن را مصرف می کند که ۷۰% آن از  سدی تامین می شود که با مشارکت وزارت نیرو سرمایه گذاری کردیم. ضمن این که نیمی از این مقدار اندک مصرف آب هم در حوزه فضای سبز و بهبود اقلیم منطقه با روش های نوین آبیاری مصرف می شود.

 گفتنی فولاد خراسان در نیشابور، در اردیبهشت ماه سال گذشته شاهد افتتاح دومین واحد فولادسازی خود با سرمایه گذاری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی افزون بر ۷۰۰ نفر بود و هم اکنون با داشتن دو واحد «احیا مستقیم» با ظرفیت ۱٫۶ میلیون تن، ۱٫۴ تولید فولاد خام و بیش از ۷۰۰ هزارتن محصول نهایی، بزرگ ترین قطب تولید فولاد در شرق کشور است و با راه اندازی کارخانه گندله­سازی که در سفر اخیر رییس جمهور صورت گرفت، زنجیره کامل تولید فولاد را در داخل استان خراسان رضوی ایجاد نموده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.