تکاپوی پیوند حکمت، عرفان و طبابت_در همایش متخصصان خارجی و داخلی مغز واعصاب: 

فرماندار خواستار رساندن پیام صلح دوستی و مهربانی مردم نیشابور به دنیا شد.

6آزاده مهدیار/ نیشابور در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته، میزبان متخصصانی از سراسر کشور و دنیا و مسئولین و مردم شهرستان بود تا در همایشی بین المللی که  عنوان «اوج انسان» بر آن نهاده شده بود، مدعای ارتباط علم و مشخصا «علم پزشکی» را با «عرفان»، را در دیار «عطار» را نیز بار دیگر مطرح سازد.

همایشی با دو پنل علمی و ارائه مقالات از سوی محققان که به بررسی زوایای اندیشه حکمای ایرانی و به خصوص نیشابوری در رابطه با موضوع مطروحه پرداختند که عمدتا به زبان انگلیسی ارائه و همزمان برای حضار ترجمه می شد.

این همایش که در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، با استقبال نیشابوریان و نیز اجرای موسیقی توسط گروه «شادیاخ» همراه بود و در حاشیه مراسم، عکس های سلفی که شرک کنندگان با مهمانان خارجی می گرفتند و پیام های خوش آمد گویی مکرر نیشابوریان به آنان و ابراز خشنودی این مهمانان از مهمان نوازی نیشابوریان جالب توجه بود.

در ابتدای همایش فرماندار ویژه شهرستان ضمن تشکر از خانم ها ماحوزی و فتحعلی زاده برای تلاش مستمر و هماهنگی مراسم، خود را نماینده مردم نیشابور در خوش آمد گویی به اندیشمندان و صاحب نظران حاضر در سالن از سراسر دنیا معرفی کرد و اظهار داشت: نیشابور شهری است که حوادث تلخ و شیرین زیادی را پشت سر گذاشته و ققنوس وار زنده شده است و آثار فرهنگی و علمی بسیاری را به جهانیان عرضه داشته است.

مظفری نیشابور را چهارراه حوادث پُرخاطره و عبرت انگیز توصیف کرد و آن را یکی از مهم ترین مراکز دانش جهان و زادگاه اندیشمندان بزرگ معرفی کرد.

وی آثار به جای مانده از این شهر را چون اسطوره هایی دانست که به مانند تکه هایی از تفکر بشر در سراسر دنیا پخش شده است و ابراز امیدواری کرد که روزی تمام این آثار گرد هم آید و به منبع فرهنگی غنی بدل شود.

وی با بیان این که اولین دیوان سالاری تاریخ ایران در نیشابور شکل گرفته است، خاطر نشان کرد: حال نیشابور برای به دست آوردن جایگاه و هویت واقعی خود قد برافراشته است تا در دوران «تدبیر و امید» میراث خود را به جهان معرفی کند. مظفری با اعلام این که نیشابور در سال ۲۰۱۰ در شبکه میراث جهانی، ثبت جهانی شد و در سال ۲۰۱۵ به اتحادیه شهرهای تاریخی جهان پیوست و اکنون پایتخت کتاب ایران است، خطاب به مهمانان بیان داشت: من از شما می خواهم پیام صلح و دوستی و مهربانی مردم شهرم را به جهان برسانید، نیشابور آماده همکاری با مراکز علمی و فرهنگی دنیا است و پذیرای چهره های توانمند علمی و فرهنگی است.

پرفسور حسین صادقی در ابتدای سخنان خود ضمن مقاله ای که از طریق پروژکتور ارائه می شد به معرفی خیام پرداخت و تقویم جلالی، تئوری خطوط موازی، محاسبات هندسی و جبری، بسط و حل اتحاد دو جمله ای مثلث خیام را حاصل مطالعات خیام دانست که بسیاری از آنها به نام افراد دیگری در دنیا رقم خورده است.

وی با اشاره به این که بیست سال در زمینه رباعیات خیام مطالعه داشته، درصد بالایی از اشعاری که به خیام منسوب شده را در شأن و مرام «حضرت خیام» ندانست و از لزوم تحقیق و پرداختن بیشتر به این اندیشمند شاعر گفت.

در ادامه دکتر منیژه نوری که دو بار منطق الطیر عطار را از روی دو نسخه به فرانسه برگردانده است، اظهار کرد: این کتاب به ۲۳ زبان ترجمه شده و طی تحقیقات من به دلیل این که زبان اصلی مترجمان فارسی نبوده شیره سخن عطار را نمی رساند، به خصوص که زبان خراسان افعال مرکب و حروف اضافه خاص خود را دارد.

وی نتیجه ۱۲ سال تحقیق خود و عالم سوری گارسیا، محقق فرانسوی حاضر در همایش، در خصوص ارتباط فرهنگی و علمی شهر تولوز در جنوب غرب فرانسه را مشترکا ارائه داد.

عالم سوری گارسیا که ارائه دهنده این مقاله بود، با اشتیاقی مثال زدنی از علاقه خود به شناساندن فرهنگ ایرانی، نفوذ طب ایرانی و مکتوبات دانشمندان ایرانی و به خصوص خراسانی به شهر تولوز در فرانسه گفت. وی همچنین تصاویر و اسنادی تازه از تأثیر فرهنگ ایرانی و خراسانی بر آثار تاریخی سرزمین تولوز ارائه کرد که تنها تماشای این تصاویر غنیمتی ارزشمند بود.

حسن نظریان نیز علاوه بر برشمردن خواص «ریواس» که خاص کوه پایه های نیشابور است، از اندیشمندان برخاسته از خاک نیشابور سخن گفت و به معرفی سعید بن سلام (ابوعثمان) مغربی، عارف درگذشته در قرن چهارم، پرداخت که به گفته وی اصالتا ایتالیایی بوده ولی خاک نیشابور او را کشانیده و در این شهر چشم از جهان فروبسته است. وی گفته های خود را با این سخن از آندره ژید، متفکر فرانسوی به پایان برد که: «افسوس که باغ های نیشابور را نخواهم دید.»

در ادامه دکتر علیزاده، استاد یار دانشگاه علوم پزشکی تهران، مقاله ای در رابطه با طب سنتی و حکمت آن در زمان فعلی ارائه داد. وی طب جدید را دارای دو نقطه ضعف دانست و افزود: نقطه ضعف اول فیزیکال است به این معنا که گاه نتیجه تمام آزمایشات پزشکی آدمی طبیعی است ولی فرد دارای مشکلات و دردهایی است و طب سنتی این ریزفاکتورها را تشخیص می دهد. نقطه ضعف بعدی متافیزیکال است و به مفهوم زندگی تأکید دارد. وی زندگی را پدیده ای زیبا، ظریف و درهم تنیده توصیف کرد و ادامه داد: آیا این پدیده طراح ندارد؟ آیا هدفی در کار بوده است؟ آیا مرگ پایان همه چیز است؟ یعنی همه چیز برای هیچ؟ وی با این پاسخ که حکیم اصلی خالق متعال است و کار بیهوده انجام نمی دهد، از نیاز بشر به تکامل از طریق وحی و از رابطه انسان با طبیعت و نیز لزوم شناخت المان های طبیعی سخن گفت. علیزاده ۶ اصل ضروری برای سلامت انسان را چنین برشمرد: آب و هوا، خوراکی ها و نوشیدنی ها، حالات روحی و روانی، دفع مواد زاید، خواب و ورزش.

برنامه چهارشنبه شب با طنین موسیقی گروه «شادیاخ» و عطار نوازی این هنرمندان نیشابوری به پایان رسید.

گفتنی است صبح روز چهارشنبه آرامگاه خیام در کنار نوای دهل و سورنا، میزبان مهمانانِ آمده به نیشابور بود و نیز کارگاه هنری داشجویان دانشکده هنر در لابی فرهنگسرا و پیانو نوازی شب هنگام ارشید آذین در کاروانسرای شاه عباسی از حاشیه های نکوی مراسم بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “تکاپوی پیوند حکمت، عرفان و طبابت_در همایش متخصصان خارجی و داخلی مغز واعصاب: 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.