توقیف دیه و برداشت مهریه از آن

توقیف دیه و برداشت مهریه از آن

دیه مالی است که در شرع برای جنایت تعیین شده است. در قانون مجازات اسلامی هم از دیه به عنوان یکی از مجازات ها نام برده شده است. اگرچه دیه نوعی مجازات است اما ماهیت آن دِین است و با فوت مقصر و محکوم علیه ساقط می شود و از ورثه و یا از دارایی او مطالبه خواهد شد. از طرفی شخصی که دیه بر او استقرار پیدا می کند این دیه مال او محسوب شده و با فوت او؛ در حکم اموال بجای مانده از میت محسوب می شود و طبق قانون ارث بین ورثه تقسیم خواهد شد.

فرض نماییم فردی در حادثه رانندگی فوت می کند و ورثه اش عبارت اند از: یک پسر، یک دختر، پدر و همسر. در این حالت سهم پدر یک ششم ، همسر یک هشتم و مازاد اموال که باید بین فرزندان (پسر دو برابر دختر) تقسیم شود. حال این سوال پیش می آید که آیا همسر می تواند جهت مطالبه مهریه اش از دیه متوفی برداشت کند؟ در پاسخ باید گفت: پس از پرداخت بدهی های متوفی مابقی دیه را ورثه مانند سایر اموال به ارث می برند و چون مهر زن نیز بر عهده شوهرش بوده و دِین است با فوت زوج، همسرش می تواند دیه را که در حکم ماتَرَک است بابت مهریه خود، قبل از تقسیم آن بین وراث، به عنوان سهم الارث توقیف نماید. زوجه از جمله ورثه محسوب می شود و برای دریافت سهم الارث خود از دیه باید به واحد اجرای احکام که دیه را اجرا می کند مراجعه کند، اما برای مطالبه مهریه اش باید به دادگاه حقوقی مراجعه و دادخواست تقدیم کند و اگر قصد توقیف دیه را دارد باید درخواست تأمین خواسته نیز بنماید.

سوال دیگری که مطرح می شود این است که چنانچه مبلغ دیه کمتر از مهریه باشد آیا زوجه می تواند برای مطالبه بقیه مبلغ به ورثه دیگر متوفی مراجعه کند؟

پاسخ این است که اگر سایر وراث، تَرَکه را بپذیرند و در صورت عدم کفایت دارایی به جای مانده از متوفی (ترکه) مسئول پرداخت مازاد به زوجه هستند و اگر وراث ترکه را نپذیرند، ورثه مسئول پرداخت مابقی طلب زوجه نخواهد بود.

نویسنده :محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.