توقف پروژه زیرگذر خط کاشمر به دلیل عدم تامین جانی کارکنان!

درخواست عضو شورا از دادستان برای ورود جدی تر به مساله «آب»

شهردار: هر روز که از این توقف می گذرد به مردم شهر ضرر می رسد

 این توقف به ضرر تک تک شهروندان است چراکه پروژه برابر رویه های نامعمول و غیر متعارف متوقف شده و پیمانکار طبق قرارداد به ازای هر روز کاری حق پیمانی خود را دریافت می کند و این از جیب مردم نیشابور هزینه می شود.

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورا شهر، با توجه به بررسی لایحه بودجه شهرداری و اختصاص وقت اعضای کمیسیون ها به بررسی بودجه، تنها با قرائت مصوبات کمیسیون عمران و تلفیق همراه بود، اما در یکی دو مورد بحث میان اعضای شورا به درازا کشید.

در ابتدای جلسه رئیس و اعضای شورا فرارسیدن سالگرد حادثه انفجار قطار و شهادت جمعی از مسئولان و آتش نشانان نیشابور را تسلیت گفتند.

هِبه ممنوع، شهرداری برای کمک به خیریه ها لایحه بدهد

نامه خیریه حضرت زینب، و درخواست صدور پروانه رایگان برای ساخت مجموعه کمک به معلولین ذهنی شهرستان، دقایق زیادی از وقت جلسه را به خود اختصاص داد. هادی ترقی مصوبه کمیسیون عمران در این خصوص را چنین خواند: «ارائه همکاری منوط به اخذ استعلام از سازمان بهزیستی است که آیا خیریه انتفاعی است یا خیر؟ و مددجویان شهریه ماهانه پرداخت می کنند یا خیر؟»

محمدحسن زرندی اما معتقد بود: مراکز خیریه عموما با کمک های مردمی و دولتی اداره می شوند و برای این درخواست می توانیم تا سقف ۵۰ درصد در صدور پروانه کمک کنیم و باقی آن از دو منبع دیگر که ذکر شده، پرداخت شود.

محمدکاظم صادقی نیز در ادامه گفت: طبق دستورالعمل بودجه، هرگونه هبه و بخشش از سوی شهرداری به هر ارگان و نهادی ممنوع است، حال اگر شهرداری می خواهد طبق مقتضیات تصمیم بگیرد، خوب است لایحه ای جامع تنظیم کند تا با تصویب در شورا، این گونه کمک ها نظام مند شود و کمک به همه خیریه ها یکسان باشد.

احمد همت آبادی (نایب رئیس شورا) هم در این باره گفت: اگر قرار باشد مثل دوره چهارم شورا به هر خیریه ای کمک کنیم؛ با این میزان حقوق معوق پرسنل شهرداری، امکان پذیر نیست، اگر این موضوع باب شود، هر خیره و تکیه و مسجدی نیز کمک می خواهد؛ بذل و بخشش باید به جا باشد.

شهردار در پاسخ به این صحبت ها گفت: لایحه قبلا تنظیم شده بود ولی توسط شورا رد شد.

صادقی پاسخ داد: این لایحه بسیار کلی بود؛ شامل خانواده های شهدا و ایثارگران، کمیته امداد و بهزیستی نیز می شد و چند هزار نفر را در برمی گرفت!

شکیبا نیز معتقد بود این درخواست را به صورت موردی و کمک ۵۰ درصدی تصویب کنیم تا لایحه شهرداری آماده شود.

مهرداد در این خصوص بیان کرد: شهرداری خودش بزرگ ترین خیریه است و نیازمند کمک. بذل و بخشش ها نباید تبعیض آمیز باشد، گاهی پیش آمده که خیریه ای از ادامه کار بازمانده و امتیازاتی که به آن داده شده، جنبه شخصی پیدا کرده است!

ترقی با بیان این که طبق اساسنامه های قانونی، در صورت انحلال هر خیریه، اموال آن به بهزیستی تعلق می گیرد، بر وظایف اجتماعی-فرهنگی شورای شهر در کنار دیگر وظایف تاکید کرد.

هادی درودی، رییس شورا، مباحث را چنین جمع کرد: جای این صحبت ها در کمیسیون است نه صحن علنی. ضمن این که مدیر خیریه اعلام کرده اول اجازه دهیم پاسخ  استعلام از استان و تهران بیاید بعد در شورا مطرح شود.

اعضا با بیان این که «چرا از اول این را نگفتید»، رئیس شورا را خطاب قرار دادند، که درودی پاسخ داد: اصلا مهلت نمی دهید بگویم!

به این ترتیب مصوبه به کمیسون ارجاع داده شد.

تناقض قیمت گذاری کارشناسان دادگستری و شهرداری

قیمت گذاری کارشناس رسمی دادگستری و تناقض آن با قیمت گذاری شهرداری در ۲ مورد، موضوعی بود که منجر به بحث های طولانی میان اعضای شورا گردید.

در مورد اول، کارشناس دادگستری زمینی را به مساحت «۲۰۰» متر مربع در منطقه کریم آباد متری ۹۰ هزار تومان برآورد کرده بود، در حالی که کارشناس شهرداری متراژ همین زمین را «۱۱۰» متر اعلام کرده و در نتیجه قیمت نهایی با قیمت اعلامی دادگستری مغایرت داشت.

رییس کمیسیون عمران شورا در این باره گفت: این مورد در برنامه «میز خد مت» عنوان شد؛ خانواده مالک زمین، دارای ۳ فرزند معلول است و همه این ها در حالی است که سایر زمین های اطراف این ملک به صورت غیر قانونی ساخته شده و این شهروند قصد دارد قانونی بسازد و طبق قانون هم ما نمی توانیم روی نظر کارشناس دادگستری نظر دهیم.

صادقی در پاسخ گفت: موارد زیادی از این دست بوده که بررسی شده و مشکلی هم نیست، کارشناس نظر خود را دارد و اگر نپذیریم خلاف قانون عمل نکرده ایم.

در نهایت در حالی مصوبه به دلیل قیمت پایینی که کارشناس اعلام کرده بود، رای نیاورد که ترقی گفت: چون قرار است هزینه ای برای صدور مجوز از مالک بگیریم و نظر کارشناس دادگستری به ضرر شهرداری است، رای ندادید، در حالی که در پرونده بعدی قیمت کارشناس دادگستری بالاتر از قیمت کارشناس شهرداری است و در کمیسیون با آن موافقت شده است! این نوعی اعمال سلیقه است.

توقف پروژه زیرگذر خط کاشمر

پرونده دومی که ترقی از آن سخن می گفت، مربوط به یکی از ۳ ملک واقع در مسیر پروژه زیرگذر خط کاشمر بود، با تملک یکی از املاک از سوی شهرداری، قیمت گذاری کارشناس دادگستری طبق توافق با مالک، بیش از قیمت اعلام شده از سوی کارشناس شهرداری است.

صادقی در این مورد گفت: چون این مورد در طرح تفصیلی شهر نیست و صرفا به خاطر اجرای پروژه صورت گرفته، ممکن است مالکین برای واگذاری ملک «طاقچه بالا» بگذارند و به قیمت واقعی راضی نشوند، ممکن است این قیمت نیارزد ولی ما به ناچار رای دادیم.

شهردار که در خصوص اجرای این پروژه دل پر دردی داشت، فرصت را غنیمت شمرد و سر سخن از پروژه خط کاشمر را باز کرد. نجفی گفت: این پروژه به خاطر صرفه و صلاح عمومی و برای جلوگیری از مخاطرات برای شهروندان به اجرا درآمد ،اما متاسفانه برخی به خاطر منافع شخصی و موضع فردی خودشان، مانع اجرای پروژه شده اند. شهردار با اشاره به حمله افراد به کارگران مشغول در اجرای زیرگذر گفت: چون تامین جانی برای کارکنان پروژه وجود ندارد، پیمانکار فعلا پروژه را متوقف کرده، اگر پروژه امکان اجرا نیابد، تملک املاک مسیر برای شهرداری هیچ توجیهی ندارد.

نجفی ادامه داد: این توقف به ضرر تک تک شهروندان است چراکه پروژه برابر رویه های نامعمول و غیر متعارف متوقف شده و پیمانکار طبق قرارداد به ازای هر روز کاری، حق پیمانی خود را دریافت می کند و این از جیب مردم نیشابور هزینه می شود.

لازم به ذکر است برخی مسئولان از مخالفان ادامه اجرای پروژه به شکل فعلی بودند و کارکنان پروژه دو مرتبه مورد ضرب و شتم عده ای ناشناس قرار گرفته اند.

رئیس شورا پیشنهاد کرد که تا توافق با مالکین و تعیین تکلیف اجرای پروژه، دست نگه داریم و در صورت عدم توافق هم  رای کمیسیون ماده ۵ ملاک خواهد بود.

مسکوت ماندن موضوع مورد موافقت اعضای شورا واقع گردید.

در ادامه با هزینه کرد ۴۰ میلیون ریال برای تهیه لباس فرم ۸ راهنمای گردشگری با آرم شهرداری موافقت به عمل آمد.

نامه رئیس دانشگاه نیشابور مبنی بر مساعدت شهرداری در کاشت نهال در زمین ۲۰۰ هکتاری دانشگاه برای جلوگیری از بادهای شمال غربی و تزریق هوای پاک به شهر قرائت و به کمیسون ارجاع داده شد، همچنین نامه حمید گرمابی، نماینده شهرستان در مجلس، مبنی بر پیگیری ممانعت از انتقال اشیای موزه باستانی نیشابور به مشهد از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیرو درخواست رئیس شورا در صحن قرائت شد و اعضا بر لزوم همکاری همه مسئولان ذی ربط در ممانعت از تضییع این حق نیشابور تاکید کردند.

نتایج کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷

این هفته کمیسیون تلفیق بودجه شورا از تلفیق سایر کمیسیون ها و اختصاص وقت آن ها به بررسی بودجه ۹۷ تشکیل گردیده تا بودجه شهرداری مورد مداقه اعضا قرار گیرد.

آن چه از کمیسیون تلفیق این هفته به صحن علنی شورا آمد، موارد زیر را شامل می شد که در صحن نیز به تصویب رسید: لزوم شفافیت شهرداری در تعدادی از ردیف های درآمدی، توضیح مفصل راجع به عوارض نوسازی پیش بینی شده در بودجه با توجه به ۲۴ هزار تخلف ثبت شده در بخش عوارض در شهر، چگونگی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در قالب ارائه گزارش، تعیین تکلیف مِلک و اموال کشتارگاه نیشابور پس از تعطیلی آن و راه اندازی کشتارگاه جدید، توضیح راجع به درخواست دریافت وام ۱۱ میلیارد تومانی و نیز ارائه گزارش توجیهی در مورد فروش اموال منقول شهرداری به قیمت ۱۰ میلیارد تومان.

لزوم ساماندهی چهارشنبه سوری و هشدار در مورد کمبود آب در نطق مهرداد

در این جلسه شورا نوبت نطق پیش از دستور به رضا مهرداد رسید. مهرداد در نطق خود ضمن تشکر از پرسنل شهرداری و صبر آن ها در کمبودهایی که در دریافت حقوق دارند، اظهار کرد: انتصاب آقای پاکدل را به عنوان سرپرست بازرسی شهرداری تبریک می گویم و امیدوارم در چارچوب مقررات و با هدف آسیب شناسی و اصلاح رویه ها، موفق باشند.

وی افزود: روزآمد کردن نظام ارزیابی و ارزش یابی کارکنان یکی از نیازهای مهم  شهرداری است. شهرداری ما از مشکلات مختلفی از جمله مشکل نیروی انسانی رنج می برد که یکی از راه های پایان دادن به این وضعیت روزآمد شدن این نظام است.

وی با اشاره به ضرورت تدوین لایحه نظام جامع رفاهی کارکنان شهرداری گفت: این لایحه با هدف جلوگیری از اعمال سلیقه های فردی و با نگاه حذف تبعیض ناروا در دادن پاداش ها و امکانات به کارکنان باید تدوین شود.

مهرداد افزود در لایحه «رفاه» باید اجرایی نمودن «پرداخت کارانه» به پرسنل، سامان بخشی بن های تخصیص یافته به کارکنان، هدف مند ساختن پرداخت اضافه کاری ها و جلوگیری از تنش ها، بخشودگی عوارض صدور پروانه های ساختمانی برای کارکنان شهرداری و سامان بخشی سفرهای تفریحی پرسنل مورد نظر قرار گیرد.

مهرداد تاکید کرد: ما می توانیم با این لایحه نظامی تشویقی را به صورتی شفاف تر داشته باشیم و به کارکنان زحمتکش شهرداری، انگیزه بیشتری برای خدمت رسانی بدهیم.

سخنگوی شورا پیشنهاد دیگری را نیز عنوان کرد. وی با اشاره به ضرورت ساماندهی جشن چهارشنبه سوری، افزود: صدای پای نوروز می آید و یکی از دغدغه های همیشگی مسئولان بحث چهارشنبه آخر سال است؛ با همکاری مسئولان و با محوریت شهرداری و شورا، می توان مناطق مشخصی مثل پایانه کفکدک، ترمینال بنیاد شهید، ضلع شمال میدان امام رضا و فرودگاه باغرود را مشخص کرده و بسترهای آن ها را برای برگزاری سالم جشن چهارشنبه سوری فراهم کنیم. البته لازم است موضوع در شورای تامین مطرح شود و محتوای لازم برای این جشن ها را پیش بینی کنیم و از آسیب های آن جلوگیری کنیم.

درخواست مهرداد از دادستان برای ورود به حوزه آب

وی در بخش دیگری از نطق خود درباره با کمبود آب هشدار داد و افزود: گرفتار خشم طبیعتی شده ایم که در سال های گذشته در حق آن ظلم کرده ایم، برای این که با آمادگی بیشتری برای مدیریت این وضعیت داشته باشیم، پیشنهادهای من، تسریع در جذب سرمایه گذار برای آبیاری از طریق تصفیه خانه محلی و استفاده از آب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز است.

وی همچنین اداره آب و فاضلاب خواست که با عنایت به کسری مخازن آب شرب در نیشابور، از فروش آب تانکری خودداری کند و برای پاسخ به این نیاز که برخی شهروندان با ایجاد باغ ویلا آبیاری را از طریق تانکر انجام می دهند، اداره آب و فاضلاب نسبت به احداث تصفیه خانه فاضلاب اقدام و آب خام را در اختیار صاحبان این باغ ویلاها بگذارد.

مهرداد افزود: از دادستان می خواهم در قالب پیشگیری از وقوع جرم به این حوزه ورود جدی تر داشته باشد.

شهردار در پایان نطق مهرداد با اشاره به این مباحث گفت: من مشعوف ام از این که دغدغه اعضای شورای ما دغدغه مدیریتی است. توجه شورا به حوزه های رفاهی پرسنل شهرداری ارزشمند است. در سال های گذشته این ما بودیم برای دریافت این امکانات با شورای شهر وارد چانه زنی می شدیم و حال این روند معکوس شده و من از این نگاه تشکر می کنم و سعی می کنم در چارچوب بودجه این موارد لحاظ شود.

نجفی در خصوص برگزاری جشن چهارشنبه آخر سال بیان کرد: این مراسم متاسفانه سال هاست به بیراهه رفته و تبدیل به جشن چینی ها شده و شاهدیم این مراسم دچار پراکنش است و خیلی از نقاط شهر درگیرند. این مسئله در تردد شهروندان و احیانا خودرو اورژانس ایجاد اشکال می کند، من هم موافق در نظر گرفتن تمهیدات و امکانات برای ساماندهی و تجمیع آن هستم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.