توقف اتوبوس کتاب، درایستگاه مدرسه «ره آورد»

4آزاده مهدیار- صبح روز دوشنبه، مدرسه ره آورد در ۲۲ بهمن غربی، ایستگاه «اتوبوس کتاب» بود و دانش آموزان این مدرسه کتابهای خود از همه زمینه ها را داخل اتوبوس قرار می دادند تا با همکاری اداره کتابخانه ها، به نقاط کم برخوردار شهر برود و کتاب ها میان دیگر کودکان توزیع شود.

اتوبوس مقابل مدرسه پارک شده و بچه ها به ترتیبِ مقطع کلاسی، کتاب به دست و با اشتیاق وارد اتوبوس می شوند و در گذاشتن کتاب خود داخل قفسه ها از هم پیشی می گیرند. رقابت در بخشش! دقایقی را در کنار هم می نشینند، به کتاب های یکدیگر نگاهی می اندازند و دوباره با شور و چابکی اتوبوس را ترک می کنند و جای خود را به مقطع کلاس بعدی می دهند.

بنیامین اولادی کلاس اول، این طرح را «قشنگ» توصیف می کند و کتاب هایی که تا حال خوانده است را نام می برد: شاهنامه، کتاب های مربوط به حیوانات و می گوید: من هفت تا کتاب آوردم که هدیه کنم و اجازه می خواهد تا اشعاری از عطار را بخواند و با صدایی آهنگین و خوانشی صحیح عطارخوانی می کند.

کیان صادقی دانش آموز کلاس ششم، از کتاب هایی که خوانده با عنوان «رمان های کلاسیک» یاد می کند و از آنها نام می برد: کنت مونت کریستو، بینوایان، جزیره گنج در کنار شاهنامه، و در مورد طرح اهدای کتاب با جدیت می گوید: آمار کتابخوانی در ایران خیلی پایین است و این طرح ها لازم است تا بچه ها در کنار درس شان، با کتاب های مختلف آشنا شوند و از خواندن آن لذت ببرند.

شایان اکبری کلاس ششم، از درس های خوبی که کتاب خواندن به آدمی می دهد می گوید و از این که خوشحال است هدیه اش به دست دوست دیگری در جای دیگر شهر می رسد.

معماری، مدیر مدرسه، که در کنار مربیان مدرسه، بچه ها را تشویق می کند، از این که چنین طرح هایی به فرهنگ کتابخوانی کمک می کند ابراز خشنودی کرده و می گوید: از چند روز قبل، از دانش آموزان خواستیم کتاب هایی را که خوانده اند و در منزل دارند یا تمایل دارند خریداری و اهدا کنند را با خود بیاورند که استقبال خیلی خوبی هم شد و امروز بیش از هزار جلد کتاب اهدا شد که علاوه بر تشویق دانش آموزان نقاط محروم شهر به کتابخوانی، فرهنگ بخشش را نیز در این دانش آموزان نهادینه می کند و من امیدوارم ادامه داشته باشد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.