توضیحات نماینده نیشابور درباره تاثیر اجرای نرخ ۱۵درصدی در بانک‌ها

نماینده نیشابور و فیروزه گفت: بانکها در گذشته از فرمولهایی که در آن تخصص دارند، به منظور افزایش نرخ سود بانکی استفاده میکردند تا نرخ واقعی سود تسهیلات بسیار بیش از نرخ سود اعلام شده باشد.

حمید گرمابی  در خصوص کاهش نرخ سود بانکی و تاثیرات این مسئله بر صنعت و تولید کشور، اظهار داشت: طبق برنامه ششم توسعه سود بانکی باید بهصورت پلکانی کم شود تا فاصله اندکی با نرخ تورم داشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس،  با بیان این که کاهش نرخ سود بانکی در کاهش هزینه تمام شده تولید اثر مثبت فراوانی دارد و این مسئله یک حرکت بسیار مثبت است، گفت: امیدوارم کنترل کافی بر اجرای کاهش نرخ سود بانکی وجود داشته باشد تا نرخ سود ۱۵درصدی که اعلام شده است بهصورت واقعی اجرا شود و بانکها با فرمولهای خاص خود اقدامی نکنند که بازهم نرخ سود تسهیلات بانکی بیش از ۱۵درصد باشد.

وی با اشاره به این که در مراح قبل نیز نرخ اجرا شده در دریافت وام ها و تسهیلات با نرخ اعلام شده تفاوت داشت، اضافه کرد: در صورت اجرایی شدن این نرخ سود تسهیلات اثرات بسیار مثبتی بر تولید و صنعت کشور دارد.

گرمابی با بیان این که بانک ها با شیوه خاص اعمال فرمولهای محاسبه سود تسهیلات، نرخ سود واقعی بسیار بیشتری از نرخ سود اعلام شده دریافت می کردند، تصریح کرد: از جمله این اقدامات مسدود شدن یکچهارم مبلغ تسهیلات در حساب بانکی وام گیرنده بود، که این مسئله بهمعنای افزایش یکچهارمی نرخ سود بانکی است.

 

وی با تاکید بر این که اگر نرخ سود بانکی ۱۵ درصدی که اعلام شده، بهصورت واقعی اجرا شود مطمئن باشید در بخشهای تولید و صنعت کشور اثرات بسیار مثبتی دارد، خاطرنشان کرد: قطعا این کاهش سود بانکی بر بحث اشتغالزایی نیز اثرات مثبتی دارد، تولید کننده با کاهش هزینه تولید به سمت توسعه حرکت میکند و همین امر اشتغال ایجاد میکند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.