توصیه های حقوقی برای خرید و فروش خودرو

توصیه های حقوقی برای خرید و فروش خودرو

با توجه به نزدیک شدن به عید و رونق بازار خرید و فروش خودرو، اشخاص هنگام خرید و فروش خودرو در نمایشگاه ها، اسنادی را به عنوان قولنامه یا بیع نامه و … امضا می کنند بدون آنکه با آثار و اصطلاحات به کار رفته در سند معامله و مشکلاتی که در آینده برای آنها به وجود می آید آشنا باشند.از این رو به اختصار به بررسی مفاد قراردادهای مزبور و آثار حقوقی ان می پردازیم.

۱-تاریخ تنظیم معامله:برخلاف اسناد رسمی که تاریخ آن برایطرفین معامله و اشخاص ثالث معتبر است؛ در اسناد عادی تاریخ آن فقط نسبت برای طرفین معامله دارای اعتبار است زیرا در اسناد عادی طرفین می توانند غیر از تاریخ معامله، به دلخواه خود تاریخی قبل یا بعد از تاریخ واقعی را بیاورند.به همین خاطر چه بسا فروشنده سند دیگری را بعدها به تاریخ قبل از تاریخ معامله با خریدار یا شخص دیگری هم تنظیم کند.

۲-طرفین معامله:عبارتند از خریدار و فروشنده یا خریداران و فروشندگان، اگر چند نفر در مالی شریک باشند باید قدرالسهم هریک مشخص شود.هویت کامل طرفین معامله یعنی نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل صدور، شماره ملی و نشانی دقیق آنها ذکر شود.

-اگر خریدار یا فروشنده به وکالت یا نمایندگی از فردی معامله می کند باید برگ وکالت رسمی را ارایه دهد که مفاد آن دلالت بر اجازه وکیل از سوی موکل برای انجام معامله داشته باشد.

۳-مورد معامله و مشخصات آن:باید مشخصات کامل خودرو اعم از شماره انتظامی، موتور، شاسی،سیستم، رنگ و مدل و… در قرارداد آورده شده و قید گردد که مورد معامله به رویت خریدار رسانده شده است.

۴-بها و یا قیمت مورد معامله:ثمن یا قیمت معامله باید به طور دقیق مشخص شود و قید شود که به چه نحو پرداخت شده یا می شود، مقدار نقدی آن تعیین شود و معلوم شود که نحوه پرداخت اقساط با چک یا سفته و… است و در صورت نپرداختن در تاریخ سررسید چه ضمانت اجرایی وجود دارد.

همچنین شماره چک و مشخصات آن و یا سایر اسناد تجاری مانند سفته یا چک مسافرتی و… آورده شود و از آن کپی گرفته شود و در چک قید شود که بابت چه منظوری صادر شده است. اگر چک یا سفته دارای ضامن است و کسی آن را به عنوان ضمانت و … پشت نویسی کرده آورده شود.همچنین قید شود که آیا چک در همان زمان و در نزد گواهان امضا و صادر شده یا قبلا صادر شده و به فروشنده تحویل شده است.

۵-شروط معامله:خریدار و فروشنده حق دارند تحت شرایطی که منافعشان ایجاب می کند به نفع یا ضرر خود شروطی را در قرارداد بیاورند، از جمله این شروط عبارتند از:

الف)اختیار فسخ معامله در صورت تخلف طرف مقابل از انجام تعهدات

ب)سلب حق اختیار فسخ معامله

ج)حضور در دفتر اسناد رسمی جهت نقل و انتقال رسمی و در صورت حضور تعیین وجه التزام برای آن

د)تعیین وجه التزام برای عدم انجام تعهد

ه)نحوه پرداخت هزینه های دولتی مانند مالیات، عوارض و نیز هزینه محضر و شخصی که مسئول پرداخت آن است.

۶-امضا:امضای قرارداد توسط خریدار و فروشنده و دست کم دو نفر شاهد.

نوشته شده توسط : محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.