توان گردشگری نیشابور و ایران تنها با کار علمی اثبات می شود

15مریم عارفی پور-  اگر بخواهید به کشورهای مختلف جهان سفر کنید، نیازمند کسب اطلاعات دقیق در مورد وضعیت گردشگری و امکانات تفریحی و رفاهی از کشور مورد نظر هستید. تا کنون به این موضوع اندیشیده اید که با گسترش فناوری، از چه راهی می توان این اطلاعات مفید را کسب کرد؟

پیشرفت تکنولوژی و استفاده ی گسترده ی جهانیان از اینترنت، جهان را به سمتی حرکت می دهد که برای رفع نیازهای همه جانبه ی خود به سراغ شبکه ی گسترده ی جهانی بروند و در چشم به هم زدنی از اوضاع سیاسی، اجتماعی و گردشگری خود و دیگر ساکنان کره ی زمین اطلاعات کسب کنند.

برای حرکت در مسیر جهانی و همسو شدن با کشورهای دیگر، توجه به صنعت توریسم یکی از اساسی ترین مباحثی است که در سطح جهانی مطرح است و بسیاری از کشورها با پیشرفت در این بخش، نام خود را بر زبان همگان جاری کرده اند.

سعی دارم چهره ی واقعی ایران را به نمایش بگذارم

گوکل اسکولار سایت جهانی است که مقالات و کتب مختلفی با موضوعات متفاوت از متخصصین جهانی منتشر می کند. زبان این مقالات و کتب انگلیسی است و همه ی مردم جهان می توانند با پرداخت هزینه به آن دسترسی پیدا کنند.

ربابه سادات حسینی مقاله ی خود را در کتاب  مدیریت کسب و کار، به چاپ رسانده و در حال حاضر بر روی سایت گوگل اسکولار موجود است.

حسینی در خصوص رونمایی از اثر پژوهشی اش گفت: اولین پژوهش علمی و تخصصی ام در کتابی تحت عنوان مسایل جاری درصنعت هتلداری و گردشگری درسال ۲۰۱۲ به چاپ رسید و بعد ازآن تلاش کردم درنسخه های بعدی این سری ازکتاب ها، که روندی نسبتا طولانی وپرهزینه اززمان ثبت نام تا پذیرش و شرکت درکنفرانس و چاپ اثر و… دارد مقالاتی داشته باشم چنانکه ازسال قبل به عضویت افتخاری بعضی ازاین سایت ها درآمده ام.

وی همچنین گفت: آخرین اثرعلمی و پژوهشی بنده درکتابی تحت عنوان مدیریت بیزینس است که ۵۷ فصل درموضوعات مختلف به قلم اساتید مطرح جهانی به چاپ رسیده است که فصل ۳۶ این اثر درمورد تاثیرغیرمستقیم تجربه مشتریان هتل ها و انجمن های برند و میزان وفاداری آنها به برندها درصنعت توریسم ایران به قلم بنده می باشد.

حسینی هدف خود را از این کار، معرفی صنعت توریسم ایران دانست و گفت: تا سال ها پیش هیچ گونه اطلاعات جامع و کاملی درباره گردشگری ایران برای مطالعه مردم جهان و به زبان انگلیسی موجود نبود و این موضوع باعث می شد تا تصور مردم جهان درباره ایران و مردمش نادرست باشد و ایران را کشوری جنگی و خشن بدانند. من سعی کردم با انتشار این اثر چهره ی واقعی ایران را به نمایش بگذارم و به این وسیله گردشگری ایران را معرفی نمایم.

حسینی در مورد نحوه ی گردآوری این اثر گفت: حدود یک سال برای گردآوری این اثر زمان صرف کردم. ثبت اثر در سایت جهانی گوگل اسکولار سلسله مراتب خاصی دارد و به راحتی نمی توان مقاله ای چاپ نمود و باید کاملا علمی باشد و هیچ شک و شبهه ای در مورد آن وجود نداشته باشد.

وی که بنا به گفته خودش، نخستین دکترای هتلداری و توریسم در ایران است، می گوید: بنده برای اولین بار این کار را برای کشورم انجام دادم. متاسفانه کار مثبت در جهت بهبود وضعیت گردشگری کم تر انجام می شود، در حالی که ما مدعی هستیم که کشوری توریستی داریم. من سعی کرده ام وضعیت گردشگری، سیاسی، فرهنگی، مذهبی و خدماتی ایران را در این مقاله ذکر کنم چرا که زمان آن گذشته که برای سفر به کشورهای مختلف به صورت کلامی اطلاعات گردشگری آن را بدست آورد و مردم جهان برای کسب این اطلاعات به سراغ اینترنت می روند و به راحتی در منزل خود با فشردن چند دکمه اطلاعات مورد نظر خود را دریافت می کنند.

حسینی گفت: دربحث ارائه خدمات گردشگری، ایران با اینکه هتل هایی با برند جهانی ندارد اما هتل های معتبر با برندهای ایرانی داراست که می تواند خدمات ارزشمندی به گردشگران داخلی و خارجی ارائه کند.

اعتبار و آبروی جهانی در توجه به صنعت گردشگری

نیشابور با ظرفیت گردشگری بالای خود، توانایی حضور در عرصه های جهانی را داراست. اینکه تا کنون چقدر در این زمینه فعالیت مثبت انجام شده موضوع مهمی است که نیاز این روزهای شهرستان است.

توانایی های بالفعل نیشابور بر همگان آشکار است. وجود دشت های سرسبز، روستاهای ییلاقی بی نظیر، آبشارهای طبیعی و… بخشی از توانمندی های نیشابور برای جذب توریست است.

اما بحث اصلی توانایی های بالقوه ی شهرستان برای جذب توریست و صنعت گردشگری است. یافتن راه هایی برای معرفی نیشابور و جذب گردشگر از سراسر جهان، موضوعی است که می تواند علاوه بر معرفی نیشابور به جهان، گردشگران مختلفی جذب و به نوعی به وضعیت اقتصادی شهرستان کمک کند.

ربابه حسینی در مورد فعالیتش در حوزه گردشگری نیشابور گفت: سال ۲۰۱۳ در کنفرانسی که در شهر قونیه ی ترکیه برگزار شد به صورت اختصاصی نیشابور را معرفی کردم.

وی افزود: ما در کشوری زندگی می کنیم که به همه ی مسائل بها داده می شود و برای هر چیزی ارزش قائلیم به غیر از صنعت توریسم. در سال های گذشته از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری نیشابور و فرمانداری شهرستان شاهد اقدامات موثری بودیم اما شهر ما توانایی های گردشگری زیادی دارد که نیازمند توجه و صرف زمان و هزینه است.

حسینی همچنین گفت: در کشورهای مختلف در کنفرانس های علمی شرکت داشته ام و هر بار حسرت برگزاری کنفرانس های علمی در شهرم را می خوردم و خوشحالم از اینکه در سال جاری کنفرانس اوج انسان برگزار شد و امیدوارم برگزاری چنین همایش هایی تداوم یابد چراکه صنعت گردشگری این توانایی را دارد که اعتبار و آبروی جهانی را به شهر و کشورمان ببخشد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.