تهدید شکارچیان، بی انگیزگی محیط بانان

پناهگاه حیات وحش نیشابور در معرض خطر است

تهدید شکارچیان، بی انگیزگی محیط بانان

مهر گزارش داد: پناهگاه حیات وحش حیدری که زیستگاه خالص ترین نژاد قوچ اوریال محسوب می شود، این روزها درمعرض انواع تخریب های زیست محیطی قرار گرفته است.

مدتی است خبر انجام اقداماتی در زمینه واگذاری تعدادی از مناطق چهارگانه محیط زیست ازجمله پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور به شکارچیان قوت گرفته و مذاکراتی مبنی بر واگذاری بلندمدت بعضی از آنها به یک شرکت برگزارکننده تورهای شکار انجام شده است .

وجود گونه های شاخص گیاهی و جانوری همچون پلنگ، کفتار و پرندگان شکاری همچون هما و بالابان و به خصوص گونه خالص قوچ و میش اوریال و گونه های متنوع گیاهی و جوامع متراکم درختان اورس بر اهمیت این منطقه افزوده است.

منطقه حیدری در ۷۰ کیلومتری شهر نیشابور یکی از شکارگاه‌های شرق کشور محسوب می شود.

هوشمند، مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش کشور، درباره این موضوع می گوید: توافقاتی مبنی بر عقد قرارداد ۱۵ ساله برای واگذاری پناهگاه حیات وحش حیدری به موسسه برگزار کننده تورهای شکار به منظور حفاظت و بهره برداری از منطقه در ازای صدور سالانه تعدادی پروانه ویژه شکار برای شکارچیان داخلی و خارجی صورت گرفته است.

گفته می شود، محیط بانان پناهگاه حیات وحش حیدری پس از اطلاع از واگذاری منطقه به شکارچیان بی انگیزه شده اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور می گوید: منطقه حیدری به علت داشتن خالص ترین نژاد قوچ اوریال از سالها پیش مورد حفاظت قرار گرفته است و در سال ۷۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و سپس طی مصوبه ای از شورای عالی محیط زیست در خرداد سال ۸۱ به عنوان پناهگاه حیات وحش به مناطق زیرنظر مدیریت سازمان حفاطت محیط زیست اضافه شد.

نوربخش می افزاید: بجز قوچ و میش اوریال، گونه های شاخص دیگری از جمله پلنگ، کفتار، آهو، گربه‌ وحشی، گربه پالاس، سمور، گرگ، گراز، روباه، شغال، خارپشت گوش بلند، سنجاب زمینی، عقاب طلایی، دلیجه، هما، بالابان، تیهو و کبک در این منطقه با وسعت ۴۶ هزار و ۳۵۰ هکتار زندگی می کنند.

وی اضافه می کند: شهرستان نیشابور با وجود رشته کوه‌های بینالود و اقلیم‌های متفاوت کوهستانی، دشتی و بیابانی، تنوع زیستی مطلوبی دارد، به طوری که تاکنون بیش از ۱۱۵ گونه پرنده مهاجر و بومی، ۳۵ گونه خزنده و ۲۰ گونه پستاندار در منطقه حفاظت شده نیشابور ثبت شده‌اند.

صالحی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، می گوید: پیش از این هم بحث هایی بر سر واگذاری قرق های اختصاصی به اشخاص حقیقی و متقاضیان در مناطق آزاد و عرصه های خارج از محدوده زیرنظر مدیریت سازمان محیط زیست (مناطق چهارگانه) مطرح شده بود که با واکنش و مخالفت کارشناسان و طرفداران محیط زیست روبرو شد.

این در حالی است که مطرح شدن دوباره واگذاری مناطق چهارگانه به شکارچیان آنهم یکی از ارزشمندترین زیستگاه های کشور به دست متولیان محیط زیست، نگرانی دوستداران محیط زیست را فراهم کرده است.

شفیعی، فعال محیط زیست می گوید: واگذاری منطقه کم نظیر پناهگاه حیدری در بخش سرولایت در قالب قراردادی به یک شرکت نگرانی های زیادی به همراه آورده است.

او می افزاید: دراین منطقه گونه قوچ لارستان، کوچکترین قوچ جهان و همچنین قوچ کم نظیر اوریال زندگی می‌کنند که جذابیت شکارشان به حدی بالاست که از دیرباز عده زیادی حاضر بوده اند برای دریافت پروانه شکار، مبالغ گزافی بپردازند و به نظر همین موضوع موجب تصمیم عجیب برای این پهنه ویژه شده است.

شفیعی پیشنهاد می کند، اکوتوریسم منطقه را فعال کنیم تا با جذب گردشگر، مشکلات مالی برطرف شود.

به گفته کارشناسان، در چنین منطقه زیست محیطی ارزشمندی که در انتظار تصمیماتی برای توسعه پایدار است، با این واگذاری ها گروهی که خود شکارچی هستند نمی توانند در مقابل هجوم متخلفان، از حیات وحش و عرصه های طبیعی محافظت کنند.

دوستداران محیط زیست براین باورند، اقدام برای ایجاد یک شکارگاه اختصاصی و بهره برداری گروهی خاص از منافع و منابع ملی، نتیجه ای جز تاراج و نابودی سرمایه های ارزشمند طبیعی و ملی ندارد و در شرایطی که شکار بی رویه، خشکسالی، آسیب‌های وارد شده به زیستگاه‌ها و مشکلات متعدد در سالهای اخیر موجب کاهش گونه‌های جانوری کشور شده است، خبر واگذاری برخی مناطق ویژه محیط زیستی به شکارچیان شرایط را برای تخریب محیط زیست ناخواسته بیشتر فراهم می کند که بدون شک همت بیش از پیش مسئولان برای حفظ منابع طبیعی
می تواند راهگشای این مشکل باشد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.