تهدید افراد و آثار حقوقی آن

حقوق به زبان ساده
محسن تقیان
وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه
تهدید چیست و ارکان آن کدام است؟ در صورت تهدید؛ تهدید کننده مشمول چه مجازات هایی می شود؟ با پیچیده تر شدن جوامع انسانی و پیدایش پدیده های جدید در روابط بین انسان ها؛ قانون گذار سعی کرده است با وضع قوانین مناسب برخی نابهنجاری ها را کنترل نماید.
برخی انسان ها برای رسیدن به اهداف یا مطامع خود سعی می کند با توسل به برخی روش ها و تهدید دیگران به خواسته ها یا مطالبات غیرمنطقی یا غیر قانونی خود دست یابند، بنابراین دیگران را تحت فشار یا تهدید قرار می دهند. تهدید دارای سه عنصر و رکن است: ابتدا این که فرد چه میزان از این امر آسیب دیده است و فرد تهدید کننده چه مقدار قادر به عملی کردن آن تهدید است به طور مثال سن و جنس و موقعیت مهم است. عنصردوم این که فردی که تهدید می شود در چه اندازه ای مورد تهدید قرار گرفته است و عنصر سوم این که آیا کسی که تهدید می شود چه میزان امکان دفع خطر دارد .
یکی از مصادیق تهدید؛ تهدید افراد به جان است. تهدید به ضرب و جرح، تهدید به اسید پاشی یا تهدید به قتل از جمله تهدیداتی است که مجازات سنگینی در قانون دارد و قانون گذار با جرم انگاری این نوع از تهدیدات، به مقابله با آن برخاسته است . با توجه به این که تهدید به قتل، یکی از مصادیق تهدید محسوب می شود؛ باید دانست که در اصطلاح حقوقی تهدید، ترساندن شخص نسبت به جان، آبرو و مال خود یا یکی از نزدیکان است. گاهی هدف از تهدید ، برهم زدن آسایش خاطر یک فرد یا ترساندن آن فرد است . مصادیق مجرمانه تهدید دو نوع است به این شکل که قانون گذار در موردی مستقیم فرد را تهدید به قتل یا عمل نامشروع می کند که این امر خود جرم محسوب می شود ودر موردی دیگر گاهی اوقات فرد مبنای تهدید را ترساندن فرد می داند تا او را وادار به اقدامی که خود می خواهد کند. به طور مثال بگوید که من اسنادی دارم که اگر کاری که مورد نظرم است را انجام ندهی ، فرزندت را می دزدم یا تو را به قتل می رسانم. در واقع در مورد اول هدف بر هم زدن امنیت ذهنی است و در مورد دوم ایجاد خطر و ترس درفرد است .  بر اساس قانون مجازات اسلامی ، هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی ، مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند ، اعم از این که به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد؛ به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از ۲ ماه تا دو سال محکوم خواهد شد . تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا افشای نسب به خود یا بستگان درقانون از موضوعات تهدید تلقی شده است. در مورد ضرر شرفی نیز هر موردی که بتوان آن را به شرافت، آبرو ،ناموس شخص و یا بستگانش مربوط کرد ، تهدید به آن تهدید به ضرر شرافت است .
اسرار شامل اموری است که برای افراد از درجه ای اهمیت برخوردار است و پنهان ماندنش حایز اهمیت است. در حقیقت تهدید به افشای اسرار جرم محسوب شود قانون گذار ما هر تهدیدی را جرم انگاری کرده که بارزترین آن تهدید به قتل است.  تهدید به اضرار مالی نیز چه نسبت به خود شخص باشد و چه بستگان وی ،تحت شمول قانون مجازات اسلامی قرار می گیرد . در این صورت نیز تهدید کننده  قابل مجازات است ،حال فرقی نمی کند وجه یا مال یا چیزی مطالبه کرده باشد یا خیر .
طبق قانون جرایم رایانه چنانچه کسی ، افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز تهدید کند ، به حبس نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود . همچنین طبق قانون مطبوعات ،انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف یا حیثیت یا افشای اسرار شخصی باشد ممنوع است و مدیر مسئول به محاکم قضایی معرفی و با طبق قانون تعزیرات رفتار خواهد شد .در هر جرم مشهودی فرد می تواند به ضابطان دادگستری (پلیس) و در غیر از آن و در فوریت به دادسرا مراجعه کند

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.