تهدیدهای «احمدی نژادی» روی صندلی داغ شورا «بگم، بگم»های شهردار شهردار عضو شورا را به افشاگری تهدید کرد

 

1آزاده مهدیار

طرح ابهامات در حوزه عملکرد شهردار در صحن علنی شورای شهر ادامه یافت و ضمن این که پاسخ های شهردار برخی از اعضا را قانع نکرد و نهایتا حسینی به جای سخن از اصلاح رویه، از این که شهردار نیشابور است اظهار پشیمانی کرد و نوای رفتن سر داد.

در جلسه علنی روز سه شنبه نوزدهم آبان ماه، پس از رسیدگی به نامه های شهروندان و با حضور شهردار در صحن، رئیس شورا از نشریات و خیام نامه که محتوای جلسه هفته گذشته را همان طور که گذشت به مردم اطلاع رسانی کردند، تقدیر کرد و این در حالی بود که در ادامه جلسه شهردار ادعا کرد مطالب خیام نامه گزینش شده و در جهت تخریب من بوده است. همت آبادی همچنین بیان کرد: حداقل فایده ای که طرح این شبهات و پاسخ ها داشت این بود که مردم بدانند ۱۳ نفر عضو شورا وظیفه نظارتی خود را انجام می دهند حال قضاوت با خود مردم است.

از فتوای مراجع تا معرفی به مراجع قضایی

پارسا که طبیعتا از پاسخ های هفته گذشته شهردار قانع نشده بود در ابتدا گریزی بر مباحث گذشته داشت و تصریح کرد: شهردار پاسخ درستی در مورد قرارداد ساسان عظیمی نداد و در مورد مشاور اقتصادی خود، علی جدی، با این که امروز برای وی خاتمه خدمت اعلام شده است، ولی ابهامات در مورد قرارداد  وی همچنان باقی است. وی همچنین در رابطه با مواردی از جمله ارتقاء حکم ابوالفضلی، پسر باجناق شهردار، مبلغ رهن خانه وی که پول بیت المال است و نیز عدم استرداد مبلغ برداشتی اضافه بر حقوق شهردار پاسخ ها را قانع کننده ندانست و اعلام کرد: من این موارد را به هیئت تخلفات اداری گزارش می کنم.

پارسا افزود: به دلیل اینکه شهردار حاضر به اخراج نیروهای مازادی که برخلاف مصوبه شورا استخدام کرده است، نیست و نیز اعطای غیر قانونی پاداش های ۶۲ میلیون تومانی ماهانه، مجبورم این موارد را نیز از طریق مراجع قانونی پیگیری کنم.

وی با بیان اینکه من برای نمودارهایی که آورده بودم خیلی زحمت کشیدم ولی آقای حسینی حاضر نشد آنها را با خود ببرد و مطالعه کند، به ده نفر از رانندگان حوزه شهرداری اشاره کرد که ۴ ماه است حقوق نگرفته اند.

پارسا با قرائت دو نظر رهبر انقلاب و آیت ا… مکارم شیرازی مبنی بر مورد اشکال بودن استخدام افرادی که با پارتی بازی در ادارات دولتی کار می کنند و حرام بودن حقوق آنها، به طرح ادامه سوالات خود پرداخت.

سوال اول پارسا در رابطه با مواردی بود که شهردار در مصاحبه اش با یکی از نشریات محلی انجام داده بود. وی اظهار کرد: در مورد این که گفتید شهرداری را با ۴۰ میلیارد ریال بدهی تحویل گرفته اید در حالی که ما در شورا بارها خواسته ایم لیست بدهی های شهرداری را بیاورید و امتناع کردید، بگویید رقم این بدهی را دقیقا بر چه مبنایی محاسبه کرده اید؟، شما در این مصاحبه اعلام کردید شهروندان تا آمدن زمستان شاهد کوچه های گلی و خاکی نخواهند بود، منطق این گفته با توجه به کوچه های خاکی فراوان سطح شهر کجاست؟، مبنای علمی پروژه های میدان امام، میدان خیام، بلوار امامت و آزادگان چیست؟ شما اعلام کردید ۶۰ درصد بودجه عمرانی محقق شده است ولی من با سند به شما ثابت کردم تنها ۲۴ درصد آن محقق شده است، چه توضیحی دارید؟ شما گفته اید افرادی در شورا هستند که قصد تخریب و تضعیف مرا دارند، آن افراد را معرفی کنید، گفته اید واریز مبلغ ۳۵۰ میلیون به حساب شخصی من اتهامی بیش نیست در حالی که نه صحبت های من در شورا و نه در گزارش خیام نامه چنین چیزی نیامده است که بخواهد اتهام باشد، گفته اید مشاوران من جزو بهترین ها هستند. حال بگویید آقایان اصولی و جدی که مدارک مرتبط با قرارداد شان را ندارند، بر چه اساسی بهترین هستند؟

کج و کول شدن میدان امام تقصیر پیمانکار است

شهردار در پاسخ به میزان بدهی ها با بیان این که شهردار قبلی باید لیست تمام اموال و بدهی ها را ارائه می کرد و این کار را نکرده است، اظهار کرد: در حال حاضر دو سوم پرداخت های من بابت بدهی های گذشته است و یک سری چک هم داریم.

عباس حسینی ادامه داد: من هیچوقت نگفته ام همه کوچه ها تا زمستان آسفالت می شود اگر در آن نشریه نوشته شده اشتباه است! و اگر هوا اجازه دهد آسفالت را تا جایی که متعهد شدیم انجام می دهیم.

وی ادامه داد: هیچ کاری در شهرداری بدون مبنای علمی انجام نمی شود، پروژه میدان امام در بودجه بوده است و این طرحی موقتی است و سنگ و جدول آن سلیقه ای است و اگر کج و کوله است به خاطر کج سلیقه بودن پیمانکار است! این میدان کلا نیاز به بازپیرایی دارد. در مورد میدان خیام هم همین طور.

وی در مورد میزان تحقق بودجه عمرانی گفت: بودجه عمرانی در آماری که داده ایم شاید ۲۴ درصدی است که آقای پارسا گفته است ولی در عمل در حال حاضر به ۷۰ درصد رسیده است و با اینکه بسیاری از شهرداری ها در پرداخت حقوق پرسنل خود دچار مشکل شده اند ما همه حقوق ها را داده ایم و بدهی ها را مدیریت کرده ایم و جلو ریخت و پاش ها را گرفته ایم. پارسا مجددا تأکید کرد: این ۲۴ درصد طبق آماری است که شهرداری ارائه کرده است حال این رقم ۷۰ درصد آقای شهردار نمی دانم از کجا آمده است؟!

بگم، بگم های ناتمام!

عباس حسینی، شهردار، در رابطه با این که گفته بود برخی در شورا مرا تضعیف می کنند، خطاب به پارسا گفت: یکی از کسانی که مرا تضعیف می کند خود شما هستید. فکر و ذهن همه را درگیر کرده اید!

پارسا درصدد پاسخ برآمد و گفت: تخلف نکنید تا به اینجا نرسد. اما شهردار با عصبانیت ادامه داد: ساکت باشید تا من حرفم را بزنم! ادامه این مکالمه دوطرفه، علی رغم تذکر رئیس شورا، دقایقی فضای جلسه را به تشنج کشید:

– پارسا گفت: من وظیفه نظارتی خودم را انجام می دهم.

– شهردار: به چه دلایلی می گویید من تخلف کردم؟!

– پارسا: ده دلیل را تا به الان ذکر کرده ام و یازده دلیل دیگر مانده است.

– شهردار: مگر هر چه شما می گویید درست است؟!

– پارسا: این ها را من نمی گویم اسناد و مدارک می گوید.

اما شهردار ادامه داد: «خود آقای پارسا از متخلفین بزرگ است. بنده اسنادی در کشو میز خودم دارم که فردا صبح برای مطبوعات رو می کنم! همان طور که ایشان با آبروی من بازی کرده است من هم می خواهم این کار را انجام دهم.» شهردار در برابر اصرار پارسا، که خوا همین الان (در جلسه علنی) هر سندی دارد رو کند، گفت: خیر، فردا این کار را می کنم و افرادی را که با شما بودند و در این تخلفات دست داشتند، با مدرک به دادگاه معرفی خواهم کرد.

من گفتم، خیام نامه چرا نوشت؟!

شهردار در ادامه گریزی هم به گزارش هفته گذشته «خیام نامه» از صحن علنی شورای شهر زد: من خیلی شفاف مسائل را مطرح کردم و حتی از مسائل خانوادگی ام گفتم، اما اخلاق ایجاب می کرد که مطرح نشود. مطالب گزینش شده و در جهت تخریب من بود. این ها خودشان متهم می کنند و خودشان هم اعدام می کنند.

رئیس شورا با این بیان که در مورد نشریه ای خاص صحبت نکنید، تذکر داد: شفافیت، کار نشریات است و ما نیز نمی خواهیم کسی را زیر سوال ببریم. بلکه حُسن این کار این است که پای شهردار به بازرسی باز نشود. اما شهردار ادامه داد: آقای پارسا عنوان کرده و خیام نامه هم نوشته است که «شهردار ۳۵۰ میلیون تومان را برای خود برداشته است». (در حالی که بر خلاف  این گفته، خیام نامه در خبر خود  به «مسدود شدن مبلغی از پول شهرداری به خاطر چک برگشتی شخصی سیدعباس حسینی توسط بانک» پرداخته بود که گفته شهردار مورد تکذیب پارسا و رئیس شورا نیز قرار گرفت.)

تخلفات من عمدی نبوده!

شهردار ادامه داد: من قبل از این که شهردار نیشابور شوم بین سی تا چهل میلیون تومان درآمد ماهانه و دو شرکت داشتم و از شورای شهر بجنورد هم حقوق می گرفتم. اما همه را تسویه کردم تا در این جا خدمت کنم،  نه این که در معرض هر صحبتی قرار بگیرم. وی ادامه داد: باید توجه کنید آنچه به عنوان تخلف من مطرح می کنید آیا عمدی بوده است یا نه؟! بعد قضاوت کنید.

وی در خصوص گزینش مشاوران خود نیز بیان داشت: این من هستم که باید با مشاوران کار کنم و افرادی را انتخاب کنم که با من کار کنند و از نظر من همه آنها خوب هستند و این مشکل شما است که می گویید بد هستند.

عضو سوال کننده، که پاسخ های شهردار را کافی ارزیابی نمی کرد، اظهار داشت: باید صورت جلسه بدهی های شهرداری به شورا بیاید که همت آبادی قول پیگیری داد.

پارسا افزود: در مورد میدان امام، که شهردار گفت اقدامی موقتی است، چرا ۷۰ میلیون تومان پول بیت المال برای کاری موقتی هزینه می شود؟ چرا از ابتدا طرح مطالعاتی تهیه نشده است که بعد با دوباره کاری و هزینه مجدد رو به رو شویم؟

در این لحظه همت آبادی از اقبالی رئیس کمیسیون عمران خواست در مورد طرح این میدان نظر خود را بگوید. اقبالی بیان کرد: فراخوانی که برای طرح این میدان داده شد کار خوبی بود اما طرح های قابل قبول زمان بر و ریال بر بود و گرفتار سلایق شد و در نهایت مجبور شدند موقت جمع اش کنند تا بعدا طرحی مصوب ارائه شود.

استخدام های حسینی زیر ذره بین

پارسا ادامه داد: شهردار هیچ رقمی بابت بیمه پرسنل واریز نکرده است و حالا که این رقم به ۹۰۰ میلیون تومان رسیده است، ماهانه ۴۵ میلیون تومان بابت ۱۲ درصد جریمه آن پرداخت می شود. آیا روا است به خاطر ضعف در مدیریت مالی شهرداری این پول از بیت المال پرداخت شود؟

وی افزود: شهردار در مورد جذب ۷ حقوق بگیر در شهرداری بر خلاف مصوبه شورا پاسخ دهد.  همچنین آقای حسینی گفته بود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان صرفه جویی در هزینه ها انجام داده است ولی من حساب کرده ام فقط اضافه کارها از مبلغ ۲۵۵ میلیون به ۲۱۰ میلیون رسیده است یعنی تنها ۴۵ میلیون صرفه جویی که آن هم باعث رنجش پرسنل شهرداری شده است. چراکه شاید اضافه کار کارگران ساده شهرداری را کم کرده اید اما از آن طرف به برخی پرسنل، در قالب حق مسئولیت، مبلغی که در سال ۸۰۰ میلیون می شود، اضافه کار داده اید. حال چرا این پول را از حلقوم چند کارگر ساده برداشته اید و به حلقوم اطرافیان خودتان ریخته اید؟

شهردار در جایگاه پاسخگویی به این اظهارات گفت: ما در جایی دیگر از تأمین اجتماعی طلب کار هستیم و اختلافاتی در این زمینه داریم که دادستان ورود پیدا کرده است و قرار شده که حساب ها تسویه شود.

حسینی ادامه داد: من فقط سه نفر نیروی ناظر با خودم آوردم که اقبالی گفت: طبق مصوبه ما باید برای ناظرین بر پروژه ها از نظام مهندسی استعلام می گرفتید که حسینی این بار پذیرفت و گفت پیگیری می کنم.

در حالی که شهردار سر خود را روی دست های ش قرار داده بود و چشمان خود را بسته بود اظهارات پارسا همچنان ادامه داشت.

عوارض ۵ برابری، ماجرای پرایدها و بی اعتمادی مردم

این عضور شورا گفت: عوارض نوسازی شهروندان در مواردی به یک باره جهش ۵۰۰ درصدی داشته است، آیا صحیح است مردم برای تأمین نقدینگی شهرداری بی حساب پول بدهند؟ وی افزود: ۵ خودروی پراید و صد سکه ای که قرار بود میان کسانی که عوارض خود را پرداخت کرده اند قرعه کشی و تحویل داده شود، انجام نشد و این موضوع مردم را نسبت به مصوبه های شورا بی اعتماد می کند.

شهردار اظهار کرد: در مورد عوارض نوسازی آمار ضعیفی به ما ارائه شد و وقتی برگه های نوسازی به درب منازل رفت بازخورد بدی داشت. حالا آمار جدیدی گرفته ایم و به زودی به دست مان می رسد. البته سهم شهرداری در این افزایش رقم ها ۵ درصد است و ۹۵ درصد دیگر مربوط به افزایش ارزش افزوده معاملات است.

همت آبادی در توضیح جوایز شهروندان خوش حساب، بیان کرد: برنامه قرعه کشی به قضیه منا برخورد کرد و بعد از آن هم محرم بود، جشن و قرعه کشی به بعد از محرم موکول شده است.

شهردار «همه کاره» است، هر کار می خواهید بکنید.

پارسا در ادامه موضوعی را مطرح کرد که حواشی زیادی دارد. وی به تغییر مدیر عامل یکی از سازمان ها بدون طرح موضوع اشاره کرد و گفت: باید رأی من به عنوان نماینده شورا در این سازمان گرفته می شد و شهردار پاسخ داد: آن یک مورد استثنایی و فوری بود.

اما پارسا بر اعتراض خود تأکید کرد که منظور من این است چرا رأی من به عنوان عضوی از هیئت ۵ نفره در سازمان گرفته نشده است که شهردار گفت: این قانون که از تک تک اعضای ۵ نفره رأی گرفته شود، اشتباه است.خودشان هم فهمیده اند و شهردار همه کاره است! که پارسا پاسخ داد: این نظر شما است ولی قانون در حال حاضر چیز دیگری می گوید.

در این هنگام شهردار بار دیگر بر آشفت و گفت: اگر من تخلف کردم چرا با من بحث می کنید؟! حالا که قانع نمی شوید هر کاری میخواهید انجام دهید!

که رئیس شورا ورود پیدا کرد و گفت: باید به نظرات اعضای شورا احترام بگذارید.

حسینی در مورد جایگاه های CNG   که بدهی های آن رو به افزایش است و اخیرا دو جایگاه به دلیل ضعف مدیریت تعطیل شده است، توضیح داد: این جایگاه ها درآمدزایی هم داشته است ولی به دلیل نامناسب بودن وضعیت درآمدی نمی توانیم بدهی ها را بدهیم.

همت آبادی در توضیح بیشتر گفت: تعطیلی چندی پیش یکی از جایگاه ها با پیگیری و پرداخت بدهی رفع شد و طبق نامه ای که از فرمانداری آمده است سعی می کنیم مشکلی پیش نیاید.

با پایان یافتن سوال های پارسا رئیس شورا ضمن قدردانی از اعضای سوال کننده شورا از همه اعضا خواست این وظیفه نظارتی و نقادی را بر دوش بکشند.

اما قبل از پاسخ نهایی شهردار شریعتمداری اجازه صحبت خواست و بیان کرد: حرمت شورا یعنی حرمت تمام همشهریان، اگر عضو شورا ابهاماتی را بیان کند، شهردار موظف به پاسخگویی است. وی خطاب به شهردار افزود: این ادبیات شما در شأن آقای حسینی که می شناختیم نیست. شاید تحت تأثیر فشار و خستگی بوده است. اشاره شما به اینکه تخلفات عضو شورا در کشوی میزتان است مرا به یاد بگم بگم ها و بداخلاقی های آقای احمدی نژاد انداخت، از شما می خواهم چنان چه مدرکی دارید به مراجع قضایی ارائه دهید و از تکرار آن در صحن شورا بپرهیزید.

هوشمند در ادامه با تأکید بر مصوبه شورا بر عدم استخدام نیرو در شهرداری تحت هر عنوان از اسفند ماه ۹۲، به ۲۷ نفر نیرویی اشاره کرد که پس از این تاریخ به بدنه شهرداری پیوستند و به گفته وی همه وابستگی فامیلی با شهردار سابق یا نیروهای دیگر دارند. وی افزود: نیرویی که به طور غیر قانونی به عنوان پیشخدمت استخدام شده است، الان کارمند شهرداری است و نیروی دیگری جایگزین وی شده است که فامیل همان فرد قبلی است!

رییس شورا هم تأکید کرد: ما بر مصوبه خود عمل کردیم و هیچ نیرویی از اقوام و اعضای ستاد خود به شهرداری نیاوردیم و آقای صائب نیا هم با تذکر شورا پسر خود را از شهرداری خارج کرد، حال باید این ۲۷ نفر تعیین تکلیف شوند.

در این لحظه پارسا گفت من «۷ کلمه» حرف دارم: «رطب خورده منع رطب کی تواند کند؟» صادقی هم متذکر شد که همان طور که در پیامک های مردمی مندرج در نشریات آمده است این دو جلسه شورا و طرح موضوعات باید مفید باشد وگرنه کود پاشیدن بر علف هرز است. وی با بیان این که پاسخ های شهردار از نظر من قانع کننده نبود، آماری بر این مبنا ارائه کرد: درآمد وصولی کمتر از ۱۰ درصد بوده است، معوقات ماده صد کمتر از ۲۰ درصد وصول شده و ردیف های عمرانی تنها ۴۰ درصد پیشرفت داشته است. من آمار آقای شهردار در تحقق بودجه عمرانی را رد می کنم.، تا پایان سال در شهرداری ۵ میلیارد فقط حقوق باید پرداخت شود. اما با این روند پیش بینی می شود با مشکلات بزرگی روبه رو باشیم.

وی به مواردی دیگر از جمله آسفالت زودهنگام بلوار آزادگان بدون تجهیز سایر بخش های آن، لزوم پیاده رو سازی خیابان عطار، لوایح ناقصی که به صحن شورا می آید، نامشخص بودن تکلیف پارک ریاضیات و ارغوان و لزوم اصلاح بودجه اشاره کرد.

اقبالی هم صفر شدن تعداد طرح های مطالعاتی و سلیقه ای عمل کردن در اجرای پروژه ها را خطرناک توصیف کرد.

هر نیرویی بخواهیم بگیریم، به یک نماینده وصل است

اما شهردار در پاسخ های نهایی خود با این بیان که «من اطمینان دارم آقای پارسا ۹۰ درصد پاسخ های خود را دریافت کرده است»، بار دیگر موجب تحیر حضار شد. حسینی ادامه داد: برخی حرف ها را هم نمی شود بیان کرد اما متاسفانه باید بگویم افراد و نهادهایی خارج از شهرداری در کار شهرداری مداخله می کنند.

وی افزود: من از آقای پارسا می خواهم حب و بغض را کنار بگذارد و نشریات هم «جناحی» عمل نکنند. ما هر نیرویی را بخواهیم در شهرداری بگذاریم به هر حال به یک نماینده وصل است!

حسینی با بیان این که پیمانکاران قوی وقتی وضعیت درآمدی شهرداری را می بینند حاضر به همکاری نیستند و بسیاری از پروژه ها توسط پیمانکاران ضعیف انجام می شود، ادامه داد: شما به جسارت من رأی دادید. این جسارت را از من نگیرید، ادامه این تنش ها به مصلحت شهر نیست.

وی با اظهاراتی خود در باب اینکه اقدامات من حساب شده است و به عدالت نزدیک هستیم و… افزود: اگر کار من ایراد دارد بنده با کمال میل می روم. من واقعا پشیمان ام که برای شهرداری نیشابور آمدم و ای کاش نمی آمدم. چمدان من بسته است.

پارسا صحبت نهایی را این گونه مطرح کرد که شهردار قول تعامل با ما را می دهد بعد در شهرداری جلسه می گذارد و به ما می تازد. که رئیس شورا مداخله کرد و ختم جلسه را اعلام کرد.

در پایان در حالی که شهردار به شریعتمداری به دلیل صحبت های هفته گذشته اش با خبرنگار خیام نامه اعتراض کرد، این عضو شورا مجددا مطالبی را با خبرنگار خیام نامه در میان گذاشت.

شریعتمداری اظهار کرد: امروز شهردار برخلاف انتظار ما با لحن تند و خشن و دور از انتظار به سوالات اعضا پاسخ داد. شهردار خوب شهرداری است که از اعضای شورا بخواهد به وظیفه نظارتی خود عمل کنند و مشکلات حوزه شهری را بازگو کنند نه این که عنوان کند: دست از سوالات خود بردارید. اگر شورا در مقابل تخلفات سکوت کنند اولین کسی که دچار مشکل شود شخص آقای شهردار است.

وی افزود: اگر شورا هم سوال نکند، مراجع قضاییِ بسیار قوی تر هستند که تمام فعالیت های شهرداری را رصد می کنند. انتظار ما از شهردار استقبال از طرح ابهامات شورا بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.