تهاتر طلبکاری های شهرداری با اضافه کار معوقه پرسنل؛

حقوق کارگران قربانی «رانت اطلاعاتی» پرسنل اداری شهرداری؟!

  • ۲۵ خانه تاریخی در نیشابور شناسایی شده است
  • هیچ اقدامی برای طرح ایجاد خانه های فرهنگ صورت نگرفته
  • انتشار آگهی های مطبوعاتی شورا و شهرداری فقط با اجازه اداره کل ارشاد!

رضا میرابی- هفتاد و یکمین نشست علنی هفتگی شورای پنجم شهر، چهارشنبه گذشته، هفدهم بهمن، بدون حضور آقای رئیس برگزار شد.هادی درودی، رئیس شورا و علی نجفی، شهردار شهرکه برای انجام ماموریت در تهران به سر می بردند، غایبان نشست علنی این هفته بودند.

ریاست این جلسه یک ساعته در غیاب درودی، به عهده صادقی، نایب رئیس و رئیس کمیسیون اداری و مالی شورا بود.

بیش از ۱ میلیارد از طلبکاری های شهرداری به حساب پرسنل اداری واریز شده!

محمدکاظم صادقی این نشست و در توضیح مصوبات کمیسیون اداری و مالی شورای شهر گفت: هفته گذشته در جلسه ای با اعضای دفتر امور شهری استانداری، موضوع تهاتر بدهی های شهرداری نیشابور با اضافه کاری های معوقه پرسنل از سمت معاونت دفتر امور شهری مطرح شد و ایشان گفتند که این کار از لحاظ مالیاتی خلاف قانون است.

وی در حاشیه جلسه علنی و در پاسخ به سوال خبرنگار «خیام نامه» در خصوص جزئیات این طرح، افزود: حدود ۴ ماه پیش صورت جلسه ای در شورای معاونین شهرداری تدوین شد که بر مبنای آن تصمیم گرفته شد برای تسریع در روند وصول بستانکاری های شهرداری، اگر پرسنل شهرداری پیگیری کنند و با ایجاد ارتباط با بدهکاران، طلبکاری های شهرداری را وصول کنند، این مبالغ برای پرداخت حقوق و اضافه کار همان شخص، صرف شود.

او ادامه داد: ما همان زمان که شهردار برای طرح این موضوع در شورا حضور یافته بود، تذکر دادیم که اجرای این طرح ممکن است تبعات سوء داشته باشد اما شهردار معتقد بود راه دیگری رای وصول حجم بالای از بستانکاری های شهرداری وجود ندارد.

صادقی اذعان کرد: دو ماه پیش، شهردار در ارائه گزارش از روند اجرایی این طرح که در آن زمان تنها ۲ ماه از شروع اجرای طرح می گذشت، گفت که ۶۲۴ میلیون تومان از طلبکاری های شهرداری از همین طریق وصول و با حقوق پرسنل تهاتر شده است. هم چنین بیش از بیش از ۹۵ درصد از افرادی که موفق به این تهاتر شده بودند، پرسنل اداری و ستاد مرکزی شهرداری بودند.

خیام نامه: اکنون ۴ ماه از طرح «تهاتر بستانکاری های شهرداری با حقوق و اضافه کاری پرسنل شهرداری» گذشته و دفتر امور شهری استانداری این کار را خلاف قوانین مالیاتی دانسته و خواستار توقف روند اجرایی این طرح شده است.

موضوعِ قابل بحث این است که علی رغم اینکه اعضای شورا مدعی شده اند که شهرداری قبل از اجرای طرح اقدام به اطلاع رسانی گسترده در سطح کلیه پرسنل شهرداری کرده اما به گفته نایب رئیس شورای اسلامی شهر، بیش از ۹۵ درصد از این بدهکاری های وصول شده به حساب پرسنل اداری شهرداری رفته است! این نکته، شاید به نوعی یک رانت اطلاعاتی به سود پرسنل بدنه اداری شهرداری قلمداد شود.

هم چنین پیگیری های بیشتر «خیام نامه«، حاکی از خرید و فروشِ درصدیِ بستانکاری های شهرداری در روند وصول آنها به این روش است! این که در زمان تصویب این طرح، چه طور به احتمال تبعات غیرقانونی و تبعیض در اطلاع از لیست بدهکاران به شهرداری، توجه نشده جای سوال دارد.

تعیین تکلیف وضعیت یادمان شهدای گمنام شهرستان نیز موضوع دیگری بود که در کمیسیون اداری و مالی شورا مطرح شد.

احمد همت آبادی که این هفته، مصوبات کمیسیون اداری و مالی را قرائت می کرد، متذکر شد: در زمان شورای چهارم در دوسال پیاپی، ۲۰۰ میلیون تومان برای ساماندهی وضعیت یادمان شهدای گمنام اختصاص داده شد اما اکنون پروژه بی نتیجه متوقف شده است. در جلسه هفته گذشته مقرر شده که مبالغ هزینه شده در طرح و هزینه لازم برای اتمام آن برای تصمیم گیری توسط هیئت امنا و شهرداری تهیه شود.

۲۵ خانه تاریخی در نیشابور شناسایی شده است

ایجاد شهرداری منطقه تاریخی تا یک سال آینده

رئیس کمیسیون جذب مشارکت های اقتصادی شورای شهر در این خصوص گفت: هفته گذشته جلسه ای برای ارائه طرح «شناسایی خانه های تاریخی و فرهنگی نیشابور» برگزار شد که مقرر شد شهرداری نسبت به ایجاد «اداره بافت های تاریخی و فرهنگی» اقدام کند و هم چنین با استفاده از ظرفیت های قانونی اقدامات لازم را برای ایجاد شهرداری منطقه تاریخی و فرهنگی در یک سال آینده، انجام دهد و گزارش آن را به شورا ارسال کند.

به گفته محمد حسن زرندی، تا کنون ۲۵ مورد ساختمان قدیمی با ارزش و دارای سابقه تاریخی در نیشابور شناسایی شده که تدوین لایحه تشویقی برای احیاگران این خانه ها، از مصوبات کمیسیون جذب مشارکت های اقتصادی شورا در هفته گذشته بوده است.

تذکر رئیس کمیسیون فرهنگی به شهردار:

هیچ اقدامی برای طرح ایجاد خانه های فرهنگ صورت نگرفته

انتشار آگهی های مطبوعاتی شورا و شهرداری فقط با اجازه اداره کل ارشاد!

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در گزارشی از جلسه هفته گذشته این کمیسیون به صحن علنی شورا گفت: بنا بر ابلاغیه وزارت کشور به استانداری ها، از این پس شهرداری و شورا موظف است برای انتشار کلیه آگهی های مطبوعاتی به اداره کل ارشاد استان مراجعه کند.

مجتبی باری در ادامه سخنانش از عملکرد ضعیف شهرداری در پیگیری و عمل به مصوبات کمیسیون فرهنگی گله کرد.

وی با اشاره به مصوبات دومین جلسه رسمی شورای پنجم در نیمه شهریور ۹۶، گفت: مصوبه احداث احداث ساخت ۴ خانه فرهنگ در ۴ منطقه کم برخوردار در ۴ سال، بعد از یکسال و نیم از زمان تصویب هنوز اجرایی نشده و حتی بودجه لازم برای پیگیری آن در بودجه سال آینده پیش بینی نشده است.

او هم چنین از عدم پیگیری شهرداری برای ایجاد «دفتر کارگزاری شورای شهر نیشابور» در تهران، لایحه «تجلیل از نخبگان فرهنگی» و برنامه اداره میراث فرهنگی برای ایجاد «موزه مردم شناسی» ناراضی بود.

این سخنان باری البته واکنش هادی ترقی، عضو دیگر شورا را به همراه داشت.

ترقی معتقد بود طرح موضوعات مربوط به یک سال پیش، در جلسه ای که خود شهردار حضور ندارد، ضرورتی ندارد. صادقی نیز که ریاست جلسه را در غیاب درودی عهده دار بود در پاسخ به ترقی گفت: شهردار، عضو رسمی جلسه نیست و بنابراین ممکن است به هر دلیلی در جلسه حضور نداشته باشد و عضو شورا نمی تواند تذکرات خود را معطل حضور شهردار در صحن علنی کند.

قول معاون وزیر راه و شهرسازی به شورای نیشابور

رضا مهرداد در این جلسه گفت: من به نمایندگی از همکاران در شورای شهر به اتفاق شهردار، روز گذشته با آقای پژمان، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور دیدار و گفت و گو کردیم.

وی در گزارش این نشست به همکاران خود، افزود: در این جلسه چند خواسته شهرداری نیشابور از شرکت بازآفرینی مطرح شد. خواسته نخست درباره سهمیه قیر سکونت گاه های غیررسمی و اختصاص سهیمه بیشتر برای نیشابور بود که قرار شد شورا و شهرداری با تعیین مناطقِ هدفِ بازآفرینی، که ۳ منطقه از ۱۷ سکونت گاه غیر رسمی است، نقشه مناطق باقی مانده را تهیه و برای مساعدت بیشتر به شرکت بازآفرینی شهری ارسال کند.

مهرداد  خاطر نشان کرد: موضوع بعدی، مساعدت شرکت بازآفرینی درخصوص بافت های فرسوده بود که آقای پژمان قول داد که با استناد به تفاهم نامه شرکت بازآفرینی با بانک مرکزی، جهت ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی بافت های فرسوده نیشابور اقدام کنند.

به گفته مهرداد، این تسهیلات شامل ۴۰ و ۶۰ میلیون تومان وام با بازپرداخت های ۹ و ۱۲ درصد خواهد بود.

این عضو شورا افزود: موضوع «احیای کاروانسراها و خانه های تاریخی شهرستان» هم در این دیدار مطرح شد. شورای شهر نیشابور در نظر دارد با کمک دفتر بازآفرینی شهری، منابع حاصل از ورود اراضی شمال بیمارستان حکیم به محدوده شهری را برای تملک ۱۱۲ هکتار از زمین های منطقه تاریخی بین آرامگاه خیام و عطار صرف کند.

نشست هفتاد و یکم شورای پنجم شهر با قرائت مصوبات کمیسیون های خدمات شهری و عمران پایان یافت.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.