تنش در جلسه شورا پیرو نطق پیش از دستور

هادی ترقی: ۸۰ درصد انتقادات عمرانیِ نطق شما کذب است!

محمدکاظم صادقی: نطق از اختیارات من است و به شما ربطی ندارد!

آقای شهردار! حفظ حرمت اعضای شورا با اجرایی شدن مصوبات است و به حرف نیست

آزاده مهدیار/ نطق پیش از دستور محمدکاظم صادقی و اعتراض هادی ترقی به آن، فضای جلسه شورا را به تنش کشاند، نطقی مفصل که ضعف های عملکرد شهردار را نشانه گرفته بود در حالی که ترقی بخش هایی از آن را «کذب» توصیف کرد و مقرر شد شهردار فرصت پاسخ به همه آن ها را در جلسات آتی داشته باشد.

نطق دامنه دار

صادقی نطق ۱۴ دقیقه ای و مفصل خود را در حضور شهردار با سخنی از شهید بهشتی آغاز کرد که گفته بود: «من تلخی برخورد صادقانه را بر شیرینی برخورد منافقانه ترجیح می دهم.» و ادامه داد: من دغدغه و ابراز نگرانی اعضای شورا مبنی بر اجرایی نشدن مصوبات و گله هایی از قبیل این که «ما که گفتیم، ما که مصوب کردیم، کسی به حرف ما گوش نمی دهد!» را بیان می کنم؛ ما به دلیل عدم توجه کافی به مصوبات شورا و شهرداری نمی توانیم کارنامه موفقی را به مردم ارائه نماییم. آقای شهردار در اکثر جلسات حضور دارند و خلاف معمول، متن مصوبه کمیسیون ها قبل از جلسه به ایشان ارسال می شود و ایشان با پوشه حاوی مصوبات به صحن علنی می آیند؛ ظرفیت قانونی کمیته انطباق هم هست، در قانون فرصتی هم برای اعتراض به مصوبات برای ایشان پیش بینی شده است اما باز هم بخشی از مصوبات عملیاتی نشده است. ایشان به پرسنل شهرداری تاکید می کنند حرمت شورا را حفظ کنند؛ اما آقای شهردار! حفظ حرمت اعضای شورا زمانی است که مصوبات اجرایی شود و به کلام و صحبت نیست.

صادقی مصوبات مد نظرش را که به گفته وی اجرایی نشده با این بیان که «برخی از این مصوبات بیش از دو بار مصوب شده، ضمنا بار مالی نداشته یا در بودجه تامین اعتبار شده است»، قرائت کرد: «ارسال شیوه نامه تهارتر مالی»، «ساماندهی پایانه بابک کریمی»، «تملک اراضی مورد نیاز جهت توسعه پارک شهید طاهری»، «اجاره خانه های فرهنگ»، «توجه و رفع مشکلات مناطق گردشگری»، «تکمیل مبلمان شهری»، «توجه ویژه به ورودی های شهر»، «تعیین تکلیف باغ امین اسلامی»، «واگذاری مرکز تولیدات گل و گیاه، مرکز معاینه فنی و آرامستان ها به بخش خصوصی»، «پیگیری جداره سازی خیابان امام»، «پاسخ به استعلامات سینما شهر فیروزه»، «تعیین تکلیف قرارداد شهربازی»، «ایجاد پارک شهید قاجاریان»، «احداث پل های روگذر عابر با اولویت پل میدان بسیج»، «ایجاد پیاده راه در مسیر خیام و عطار»، «بازپیرایی باغ امین اسلامی و باغ ملی» و «تهیه طرح بلوار کمربندی ۷۶ متری» لیست بلند و بالایی از مصوبات شورا بود که به گفته صادقی، از سوی شهردار اجرایی نشده است.

صادقی به موضوعی دیگر هم اشاره کرد و گفت: آقای شهردار برخی از مصوبات را به کمیته حل اختلاف استان ارجاع داده اند، درست است که حق قانونی ایشان است، ولی این کار با تعامل شورا و شهرداری در تناقض است، مکاتبات شورا در کمتر از دو هفته ارسال ولی این سرعت عمل به نوعی یک طرفه بوده است.

وی افزود: در پیش نویس بودجه که به طور غیر رسمی ارسال شده، باز هم خبری از برنامه مدون نیست. ما دچار روزمرگی شده ایم؛ استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و اختصاص دو واحد آپارتمان و پرسنل با تشکیلات اداری برای تهیه برنامه مدون، هیچ نتیجه ای نداشته و برنامه و هدف خاصی را دنبال نکرده است و پرسنل واحد در سردرگمی به سر می برند.

این عضو شورا انتقادهای دیگری را هم متوجه شهردار کرد، از جمله این که جا به جایی مدیران و پرسنل هدفمند نیست وکارها یا به وسیله شخص آقای شهردار یا آقای عرفانیان انجام می شود و تفویض اختیارات مدیران مناطق در حد تعارف است! مدیران اجازه جا به جایی پرسنل را هم ندارند چه برسد به اخذ تصمیمات مهم.

کیفیت پایین پروژه های عمرانی، مقطعی بودن اورژانس خدمات شهری و اعتراضات کارگران خدمات شهری منطقه ۲ به شرایط واگذاری به پیمان، از دیگر انتقادهای صادقی به شهردار بود.

با پایان یافتن نطق، رضا مهرداد از وی خواست اعلام کند از جایگاه نایب رئیسی سخن گفته یا آن چه گفته شد موضع شخصی عضو شورا بود که صادقی پاسخ داد: «موضع شخصی ام بود» و مهرداد تاکید کرد موضوعات مطرح شده جای بحث و گفتگو دارد.

اما هادی ترقی با بیان این که من این نطق را از نظر آیین نامه داخلی درست نمی دانم نسبت به اظهارات صادقی واکنش نشان داد و گفت: قرار بود اعضا به ترتیب نطق کنند و اگر کسی از نوبت خود استفاده نکند بعد به نفر بعدی برسد، اگر قرار باشد آقای صادقی هر جلسه نطق داشته باشند، اشکال دارد.

صادقی این سخن ترقی را رد کرد و ترقی ادامه داد: «شما هر جلسه نطق دارید، پیش از دستور، میانه و پس از دستور؛ ۹۰ درصد مواردی که مطرح کردید مربوط به دوره های قبل و از زمان شهرداری شما هم هست، خیلی از بحث های عمرانی که گفتید در حال پیگیری است و خیلی از اظهارات شما هم جنبه دخالت دارد. این که ما بگوییم مدیر را بر چه اساس منصوب کرده یا الان تغییر داده اید به مشکل برمی خورد در حالی که هنوز به مشکل نخورده، این در اختیارات ما نیست.

درودی، رئیس شورا اما اعلام کرد: نطق بر اساس برنامه و با تقاضای قبلی بوده و اگر کسی نطق نداشت نوبت نفر بعدی می رسد، نمی توان صبر کرد هر وقت بقیه نطق کنند بعد نوبت ناطق قبلی برسد.

ترقی افزود: من ۸۰ درصد انتقادات عمرانی را رد می کنم.

صادقی پاسخ داد: من به عنوان عضو شورا اختیار دارم نطق کنم، شما نمی توانید برای من تعیین تکلیف کنید و اصلا به شما ربطی ندارد.

در این لحظه صداهای دو عضو شورا بلند شد و در حالی که به میان حرف هم می پریدند، ترقی گفت: خیلی هم ربط دارد، شهردار اینجا نشسته، شما هر چه توانستید گفتید، هر چه به ذهن شما برسد به عنوان تکلیف به شهردار نسبت می دهید. اجازه ندارید از جایگاه خودتان خارج شوید، شما مسائلی را بیان کردید که کذب است.

صادقی پاسخ داد: «این نظر شماست، آقای شهردار خودشان اینجا هستند و حق پاسخگویی شان محفوظ است.»

در حالی که رئیس شورا که کنار صادقی به عنوان نایب رئیس نشسته بود و بازوی وی را به علامت این که بحث را خاتمه دهد، می فشرد، ترقی که برافروخته بود ادامه داد: اینجا جایی نیست که شما هر چه به دهان تان آمد بگویید، از وقتی نایب رئیس شده اید دائم نطق می کنید.

صادقی هم در انتها گفت: نطق قبل از دستور، تاریخ ندارد و رئیس شورا در مورد آن تصمیم می گیرد.

شهردار اجازه خواست یک جمله بگوید و بیان کرد: زحمات یک گروه از همکاران من نادیده گرفته شد، قرار نیست آنچه انجام شده بگوییم نشده و به عنوان کلام صادقانه اعلام شود. من وقت می خواهم در جلسه علنی بعدی بند به بند را پاسخ دهم. رئیس شورا این درخواست نجفی را پذیرفت.

این تنش  با عذرخواهی ترقی از صادقی به خاطر بلند کردن صدای خود پایان یافت.

در ادامه جلسه به گزارش شهردار ۳ میلیارد و دویست میلیون تومان معوقه اضافه کاری پرسنل ستادی شهرداری از مجموع ۵ و نیم میلیارد تومان که به صورت تهاتر پرداخت شده به شورا ارایه شد.

ضعف نظارت بر پیمان پرحاشیه خدمات شهری منطقه ۲

اعتراضات کارگران خدمات شهری منطقه ۲ که به بخش خصوصی واگذار شده اند منجر به بازدید کمیته ای متشکل از اعضای کمیسیون خدمات شهری شورا از منطقه، انبار و تجهیزات و دفتر کاری پیمانکار شد که گزارش رئیس کمیسیون نشان از ضعف هایی در کار پیمانکار داشت؛ از جمله به خدمت گرفتن ۲۰ نیروی مازاد بدون اطلاع شهرداری و در نظر نگرفتن اولویت به کارگیری کارگران روزمزد.

همت آبادی از تعهد و قول پیمانکار نسبت به پرداخت منظم حقوق، پرداخت معوقات، حق تجهیزات مثل لباس و کفش و جارو و ماسک نیز سخن گفت.

محمدحسن زرندی در میانه بحث گفت: بیشترین تاوان را در این اعتراضات اعضای شورا دادند. متاسفانه دستگاه نظارتی پای کار نیست، چرا طوری عمل شود که کار به اعتراض بکشد؟خط قرمز ما معیشت و حقوق کارگران است، من شفاف بگویم اگر در جایی اشتباه کردیم، باید بگوییم.

شهردار اما از ۲۰ نیروی مازاد پیمانکار دفاع کرد و گفت: این نیروها برای زمانی است که کارگران مرخصی می گیرند و پیمانکار مکلف است از نیروی جایگزین استفاده کند، خط قرمز ما هم حقوق کارگران است اما در بازدیدی که داشتیم صبح زود ۱۵۰ کارگر حاضری زده بودند در حالی که ساعت ۱۰ صبح ۱۰۶ نفر مشغول کار بودند!

ایجاد «پارک خطی» از توان سازمان عمران شهرداری خارج است

در ادامه جلسه، پارک خطی جنوب جاده کمربندی که با قیمت پیشنهادی پیمانکار به مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی که با مشارکت فولاد خراسان انجام خواهد شد مورد بحث قرار گرفت.

رئیس کمیسیون عمران پیشنهاد کرد به دلیل بالا بودن قیمت پیمان، سازمان عمران شهرداری توان سنجی داشته باشد و اگر می تواند آن را بر عهده بگیرد که شهردار اعلام کرد: انجام آن از عهده سازمان خارج است. ضمن این که باید تا قبل از عید نوروز از پل ۱۷ شهریور تا چند صد متر آسفالت شود که به دلیل درگیری سازمان در دیگر نقاط شهر امکان ورود بعید است.

رئیس شورا از این که نامه شهرداری به دلیل سفر شهردار، با امضای معاون مالی است انتقاد کرد که «بعد از این بدون تعارف امضایی غیر از امضای شهردار را نمی پذیرم.»

در نهایت مقرر شد یک هفته برای بررسی بیشتر توان سازمان در اجرای آن دست نگه دارند.

در این جلسه همچنین لایحه مزایده فروش زمین های بلوار سروستان قرائت شد و مقرر شد کروکی، لیست توافقات و امتیازات به شورا ارسال گردد و پس از فروش بر اساس لایحه بودجه، هزینه شود و به زمین ها کاربری کارگاهی-خدماتی داده شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.