تقاضای شهردار برای تفویض اختیار انجام معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون

باری: انگار با میزان سرانه فرهنگی غریبه ایم!

زرندی: قرار به شعار دادن نیست، ضوابط قانونی باید رعایت شود

آزاده مهدیار/ چهاردهمین جلسه شورای شهر که به دلیل تقارن چهارشنبه با شب اربعین، در روز سه شنبه برگزار شد، باز هم حضور شهردار و تاثیر گذاری وی را بر مصوبات شورا به همراه داشت، شهردار با تقاضای تفویض اختیار انجام معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان آمده بود تا این اختیار را به سازمان های خود نیز واگذارد، روسای دو کمیسیون نسبت به عدم اجرای مصوبات گلایه داشتند و جلسه در غیاب رئیس شورا توسط نایب رئیس اداره شد.

تقاضای شهردار برای تفویض اختیار انجام معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون

درخواست شهردار از شورا مبنی بر تفویض انجام معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان قرائت شد، نامه ای که شهردار را در انجام معاملات تا ۵۰۰ میلیون تومان بدون مصوبه شورا، مختار می کرد، مصوبه کمیسیون سقف این مبلغ را ۱۷۶ میلیون برابر با سقف معاملات متوسط معین کرده بود، زرندی در این خصوص گفت: دغدغه شهردار به جا است، یکی از توقعات شورا نیز سرعت بخشی به اجرای امور است، وی سقف این مبلغ را ۳۰۰ میلیون تومان پیشنهاد داد. صادقی از لزوم تشکیل کمیسیون عالی معاملات گفت و معتقد بود به این صورت شرایط انجام معاملات تسهیل می شود، اعضای رسمی این کمیسیون شهردار، معاون مالی-اداری، معاونت تخصصی مربوطه و عضو شورا به عنوان ناظر است. صادقی  بر آن بود که شورا قانونا تا سقف معاملات متوسط یعنی ۱۷۶ میلیون تومان امکان تفویض اختیار به شهردار را دارد اما زرندی تاکید کرد که قانون در این مورد سقف تعیین نکرده، در حالی که باری، شکیبا و صادقی متفق القول بودند که این درخواست برای بررسی مجدد به کمیسیون ارجاع داده شود، شهردار گفت: من هم قصد دارم برای چابک سازی شهرداری، این اختیار را به سازمان ها و شهرداری های مناطق تفویض کنم، با تصویب این رقم، دیگر مبلغی برای تفویض اختیار نمی ماند، ضمن این که هر مصوبه یک هفته در کمیسیون بررسی می شود، ۲ هفته طول می کشد که کمیته انطباق نظرش را بدهد و یک هفته هم پروسه اداری آن و این روند در چابکی سیستم ایراد وارد کرده است.

ترقی نیز ضمن موافقت با نظر شهردار بیان کرد: باید در مناقصات دست شهرداری باز باشد نه این که دائما دستش بلرزد که فلان قرارداد تایید نشود، ضمن این که شورا می تواند در کلیه قراداد ها وارد تحقیق و تفحص شود و اگر سوء استفاده و تخلفی صورت گرفت وارد عمل شود.

اما شکیبا از این توضیحات قانع نشد و اظهار کرد: در کمیسیون همه موافق تصویب مبلغ قبلی بودند ولی الان به خاطر حرف شهردار نظرات تغییر کرد. که ترقی پاسخ داد: ما فکر می کردیم نمی توانیم این سقف تفویض اختیارات را بالا ببریم. همت آبادی (منشی هیات رئیسه) و صادقی با تاکید بر این که یک هفته بررسی مجدد این نامه لازم است و به این ترتیب نامه شهرداری به کمیسیون ارجاع داده شد.

مساجد موجود در معابر اصلی، خدمات سرویس بهداشتی ارائه دهند، ۲۰۰ هزار تومان بگیرند

در شورای چهارم مصوب شده بود که مساجدی که در معابر عمومی و اصلی هستند، سرویس های بهداشتی خود را تمام وقت در اختیار هم شهریان قرار دهند و در ازای آن ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان از شهرداری دریافت کنند که با نامه تعدادی از مساجد مبنی بر عدم واریز این مبلغ، ترقی گفت: اولا لیست این مساجد از سوی معاونت خدمات شهری به شورا ارسال شود، بنری هم جهت اطلاع رسانی به شهروندان و ا شماره ثبت شکایت در هر مسجد نصب شود، ناظر مصوبه هم از سوی شهرداری معین شود، صادقی بیان کرد: معاونت خدمات شهری قانونا بر این مصوبات نظارت دارد، با این گفته ها،  بر اجرای مصوبه قبلی با دو شرط ارائه لیست مساجد به شورا و نصب بنر اطلاع رسانی و امکان ثبت شکایت، تاکید شد.

تهاتر شورا با بسیج شهرستان

ملکی واقع در غرب دبیرستان عترت که ابتدا در مالکیت بسیج شهرستان بوده و با شکایت شهرداری، با حکم دادگاه شهرداری حاکم شده است، شهرداری حق تخلیه ملک را دارد، حال بسیج درخواست تمدید قرارداد اجاره به مدت ۲ سال از شهرداری داشته و در ازای آن حق بهره برداری از چاه عمیق واقع در باغ افشار که در اختیار بسیج است به شهرداری داده شود، اما به گفته ترقی حق بهره برداری از چاه یک ساله داده شده در حالی که ملک مورد نظر دو ساله درخواست اجاره آن شده؛ مقرر شد شهرداری با حکم دادگاه اجرت المثل سنوات گذشته را حساب کند، صورت جلسه تخلیه ملک و تعیین اجاره از طریق هیات دادگستری تعیین گردد و میزان برداشت آب از محل چاه عمیق آن با نظر سازمان پارک های شهرداری صورت گیرد، ترقی در این باره گفت: امتیاز بهره برداری از این چاه، یک ساله به بسیج داده شده بود و حال مقرر کنیم سازمان پارک ها بر اساس مقدار مجاز در پروانه اقدام به واگذاری کند، دیگر بند این مصوبه از این قرار بود که مسئولیت رفع عوارض با طرف قرارداد باشد و در هر سرفصل نیز چک صادر گردد که شهردار خواست صدور چک در هر سرفصل، حذف شود و اعمال حساب در سیستم مالی را برای شناسایی درآمد-هزینه کافی دانست که مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

ملکی واقع در کوچه ۱۸ متری قوامی که مالکین به ۵ متر عقب نشینی ملک جهت تسهیل در رفت و آمد شهروندان رضایت داده و در قبال آن خواستار شدند هر زمان اقدام به دریافت پروانه کردند، شهرداری طبق قیمت روز با ارائه پروانه موافقت کند که اعضا با در نظر گرفتن این که موضوعیت مالی ندارد، با آن موافقت کردند.

لایحه نحوه محاسبه بهای خدمات که در کمیسیون بررسی شده و به گفته رئیس کمیسیون عمران «چکش کاری» شده بود، مورد تصویب قرار گرفت.

نامه مالکین که زمین موقوفه ای آنها در فرحبخش غربی کاملا در مسیر قرار گرفته قرائت شد و مصوب شد در قبال آن زمینی در خیابان مدرس تحویل مالکین شود که آن هم موقوفه است.

باری: انگار با میزان سرانه فرهنگی غریبه ایم!

زرندی: قرار به شعار دادن نیست، ضوابط قانونی باید رعایت شود

رئیس کمیسیون فرهنگی، از جلسه اعضای شورا با رئیس اداره ارشاد و رئیس نهاد کتابخانه ها و معاون فنی فرمانداری خبر داد و اعلام کرد: با توجه به این که مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان از اعتبارات استانی برای احداث کتابخانه در پارک ارغوان اختصاص داده شده، با تمدید واگذاری قطعه زمین این پارک به نهاد کتابخانه ها موافقت شود.

ترقی تاکید داشت: مالکیت این زمین با سازمان مسکن و شهرسازی است و مصوبه ای که ضمانت اجرایی از طرف شهرداری ندارد چه ارزشی دارد؟ باید مصوب کنیم درصدی از پیشرفت فیزیکی کار انجام شود و بعد قرارداد را تمدید کنیم. صادقی بیان کرد: این که شعار دهیم «شهر علم و ادب و فرهنگ» باید آستین مان را هم بالا بزنیم و کمک کنیم و از الان آیه یأس نخوانیم.

باری نیز پی حرف صادقی را گرفت و گفت: جوری صحبت می کنیم که انگار با سرانه فرهنگی غریبه ایم، نگاه به مصوبات فقط اقتصادی نباشد، این طور ریزبینی و کاوش موجب سنگ اندازی است.

زرندی پاسخ داد: اگر قرار به مانور و شعار باشد همین حرف هاست، اما برادر جان! وقتی متولی مسکن و شهرسازی است و اعتبار دولتی هم دارد، باید در مصوبه دقت بیشتری شود.

ترقی هم اضافه کرد: اصلا صحبت های ما ربطی به کتابخانه ندارد، ما در مورد ضوابط قانونی صحبت می کنیم.

همت آبادی (نائب رئیس) گفت: اگر این موضوع تصویب نشود، این مبلغی که قرار است اختصاص پیدا کند از دست می رود. به این ترتیب با رای اعضا تمدید قرارداد تصویب شد.

روسای کمیسیون های مشارکت های اقتصادی و خدمات شهری نسبت به عدم اجرای مصوبات به شهردار گلایه کردند، پروژه بازار فیروزه، لایحه جمع آوری و دفع پسماند، لایحه شورایارها و تعدادی دیگر از مصوبات، همچنین مقرر شد بازدیدی از سوی نمایندگان شورا و شهرداری از مرکز پژوهش های شورای مشهد انجام شود تا با طریقه کار آن ها آشنا شده و برای نیشابور الگو برداری شود.

همچنین شهردار اعلام کرد: فروشندگان زعفران تا پایان فصل فروش آن، به پایانه بابک کریمی منتقل شدند و قفل ترافیکی پنج راه باز شد.

گفتنی است، رئیس شورای شهر در مرخصی برای سفر زیارتی به سر برده و جلسه توسط نایب رئیس شورا اداره شد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.