تغییر ناگهانی فرمانده انتظامی نیشابور

نیشابور، دو رییس پلیس در یک سال

خیام نامه: درحالی که تنها ۹ ماه از انتصاب فرمانده پیشین انتظامی شهرستان می گذرد، روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه ۹۵ خبر جابه جایی سرهنگ اکبر آقا بیگی، رییس پلیس تازه منصوب شده نیشابور به طور ناگهانی و بدون هیچ توضیحی دیگری به صورت شفاهی در میان خبرنگاران شهرستان پخش شد تا به ای ترتیب روز ۵شنبه گذشته و در آخرین روز دی ماه، آقابیگی اتاق فرماندهی را به سرهنگ حسین بیات مختاری تحویل دهد.

آیین معارفه فرمانده جدید، علی رغم آن که رسما به خبرنگاران رسانه ها اعلام نشده بود، اما برخی از خبرنگاران که در ستاد فرماندهی انتظامی نیشابور حضور یافته بودند، در نشست تودیع و معارفه حضور یافتند. این در حالی بود که از حضور خبرنگاران «خانم» در جلسه ممانعت شد! تا به این ترتیب از جلسه ای که رئیس پلیس استان و جمعی از مسئولین ادارات شهرستان در آن حضور داشتند، بانوان خبرنگار حضور نیابند!!

از جمله از همکار خانم خبرنگار خیام نامه نیز عذرخواهی شده بود و ماموران گفته بودند که این دستور به آن ها داده شده که خانم ها در جلسه حضور نیابند!!

جدا از این موضوع، فرماندهی انتظامی استان و فرمانده تازه نیشابور نیز به پرسش های خبرنگاران پاسخی ندادند تا دلیل جا به جایی سکاندار نظم و امنیت شهر،  در کم تر از ده ماه، فعلا در پرده ابهام باقی بماند.

گفتنی است سرهنگ آقابیگی، تنها چند ماه قبل، در آخرین روز فروردین ۹۵ و در پی بازنشستگی سرهنگ سیدحسن حسینی، فرماندهی انتظامی نیشابور را بر عهده گرفته بود.

مراسم معارفه فرمانده جدید هم، نه در سالن جلسات فرمانداری، که در محل نمازخانه فرماندهی انتظامی نیشابور برگزار شد.

شاید عدم استقرار فرماندار در نیشابور باعث شده بود که سردار امیری مقدم نه به فرمانداری، بلکه از مشهد مستقیما به ستاد فرماندهی نیروهای تحت امرش در نیشابور در حاشیه بلوار جانبازان برود و فرمانده جدید را پشت میز فرماندهی بنشاند و بدون هیچ گفت و گو مصاحبه و… به مشهد بازگردد.

اما آن چه سوال برانگیز می نماید، کوتاهی دوره فرماندهی سرهنگ آقابیگی است که در نوع خود در نیشابور رکوردی به حساب می آید. در یکی دو دهه گذشته این نخستین حکم فرماندهی پلیس شهرستان است که کم تر از ده ماه از خشک شدن مهر آن، دستور جا به جایی دارنده آن صادر می شود.

بار قبل که سردار امیری مقدم به نیشابور آمده بود تا فرمانده انتظامی شهر را معرفی کند، در سالن شهید عابد فرمانداری از کمبود امکانات و عدم پیشرفت مناسب توسعه انتظامی در نیشابور سخن گفته بود و از مسئولان شهر خواسته بود در این جهت همکاری کنند. فرماندار شهر هم در همان جلسه اعلام کرده بود: « ۱۸سال پیش که من فرماندار نیشابور بودم بحث راه اندازی کلانتری ۱۴ مطرح بود، الان هم همچنان می بینم در جلسات مختلف مطرح می شود ولی هنوز دایر نشده است.»

حالا درست یک هفته پس از دایر شدن کلانتری ۱۴، فرمانده منصوب سرتیپ پاسدار «امیری مقدم» راهی ماموریت دیگری شد و یک فرمانده بومی به این سمت منصوب گردید. هر چند در حکم فرمانده جدید هم صحبت از انتصاب او برای مدت «سه سال» شده است.

سرتیپ پاسدار امیری مقدم در همان جلسه و در پاسخ به سخنان مسئولان نیشابور برای توجه بیش تر به ساختار انتظامی نیشابور گفته بود: «همت باید دو طرفه باشد، ضمن این که من هم معتقدم باید به نیشابور نگاه ویژه شود اما بی انضباطی ها برای من قابل قبول نیست.» حالا اما انگار تنها بی ثباتی مدیریتی نیشابور دو طرفه شده و دامن اداره نظم و امنیت شهر را هم گرفته است.

فرمانده جدید کیست؟

فرمانده پیشین نیشابور در کارنامه خود فرمانده انتظامی شهرستان جوین، جانشین انتظامی تربت حیدریه و تایباد و رئیس پلیس تایباد و خواف را داشته دارای  ۲۸ سال سابقه خدمت در نیروی انتظامی است. آقابیگی از آن دسته افسرانی است که از دانشکده پلیس با مدرک کارشناسی انتظامی فارغ التحصیل شده و در طول خدمت موفق به اخذ کارشناسی ارشد حقوق (جزا و جرم شناسی) گردیده بود.

فرمانده جدید هم، سرهنگ حسین بیات مختاری، مانند سلف خود، دانش آموخته دانشکده افسری پلیس و افسر آگاهی است. او که اصالتا نیشابوری است، در آخرین سمت خود پیش از آمدن به زادگاه ش، جانشین فرماندهی سبزوار بوده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.