«تعیین هویت» با تست DNA در نیشابور امکان پذیر شد

تست تعیین هویت و نَسَب (Paternity) در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی بیمارستان حکیم نیشابور امکان پذیر شد.

آزمایش تعیین هویت، که تاثیر زیادی در مسایل حقوقی دارد، از جمله به منظور تأیید رابطه پدر و فرزندی (تعیین ابوت) انجام می گیرد. آزمایش تعیین هویت با توجه به درخواست متقاضیان در مواردی که به هر دلیل نیاز به اثبات این رابطه وجود داشته باشد انجام می‌شود. در این آزمایش نمونه DNA پدر با نمونه فرزند مقایسه می شود.

مسئول آزمایشگاه ژنتیک بیمارستان حکیم در این ارتباط گفت: این مقایسه توسط چندین مارکر (نشان گر) ژنتیکی انجام می‌گیرد. این نشان گرها توالی های تکرار شده از DNA هستند.

دکتر ابراهیم زاده افزود: معیارهای به کارگیری شده در این آزمایش به گونه ای است که می تواند به عنوان مبنای قابل قبول برای تمیز و تشخیص DNA افراد مختلف به کار گرفته شود.

مسئول آزمایشگاه ژنتیک بیمارستان حکیم اظهار داشت: علاوه بر این چون هر فرد نیمی از ژن های خود را از پدر و نیمی را از مادر دریافت می کند، می توان روابط خویشاوندی را با استفاده از این نشان گرهای موجود در ژن ها اثبات کرد.

در ژن هر فرد یک پایه مشابه با پدر و یک پایه مشابه با مادر وجود دارد. در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی بیمارستان حکیم نیشابور حداقل ۱۶ مارکر مورد مقایسه قرار می‌گیرند که شامل ۱۳نشانگر CODIS نیز می‌باشند. CODIS پایگاه داده‌هایی از DNA است که نخستین بار توسط FBI بنیان گذاری شده است. این پایگاه برای کمک به شناسایی هویت مجرمین با استفاده از نمونه‌های جمع آوری شده در آزمایشگاه‌های FBI مورد استفاده قرار می‌گیرد و در راه‌اندازی آن دستورالعمل‌ها عملی استاندارد در نظر گرفته شده است.

به گفته دکتر ابراهیم زاده: نمونه مورد نیاز برای آزمایش تعیین هویت و تعیین ابوت (رابطه نسبی پدر و فرزندی) در مرکز «آزمایش تعیین هویت نیشابور» تنها با استفاده از حداقل ۵ سی سی نمونه خون سیاهرگی گرفته شده از افراد تحت کنترل (حداقل پدر و فرزند) و حضور افراد در آزمایشگاه انجام می شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.